Art. 15. - [Rozpatrywanie ofert. Komisja konkursowa] - Działalność pożytku publicznego i wolontariat.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2022.1327 t.j.
Akt obowiązującyWersja od: 1 stycznia 2023 r.
Art. 15. [Rozpatrywanie ofert. Komisja konkursowa]
1.
Organ administracji publicznej przy rozpatrywaniu ofert:1)
ocenia możliwość realizacji zadania publicznego przez organizację pozarządową lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3;2)
ocenia przedstawioną kalkulację kosztów realizacji zadania publicznego, w tym w odniesieniu do zakresu rzeczowego zadania;3)
ocenia proponowaną jakość wykonania zadania i kwalifikacje osób, przy udziale których organizacja pozarządowa lub podmioty określone w art. 3 ust. 3 będą realizować zadanie publiczne;4)
w przypadku, o którym mowa w art. 5 ust. 4 pkt 2, uwzględnia planowany przez organizację pozarządową lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 udział środków finansowych własnych lub środków pochodzących z innych źródeł na realizację zadania publicznego;5)
uwzględnia planowany przez organizację pozarządową lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3, wkład rzeczowy, osobowy, w tym świadczenia wolontariuszy i pracę społeczną członków;6)
uwzględnia analizę i ocenę realizacji zleconych zadań publicznych w przypadku organizacji pozarządowej lub podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3, które w latach poprzednich realizowały zlecone zadania publiczne, biorąc pod uwagę rzetelność i terminowość oraz sposób rozliczenia otrzymanych na ten cel środków.2.
Przepis ust. 1 ma zastosowanie także, gdy w wyniku ogłoszenia otwartego konkursu ofert została zgłoszona jedna oferta.2a.
Organ administracji publicznej ogłaszający otwarty konkurs ofert powołuje komisję konkursową w celu opiniowania złożonych ofert.2b.
W skład komisji konkursowej powołanej przez organ jednostki samorządu terytorialnego wchodzą przedstawiciele organu wykonawczego tej jednostki.2c.
W skład komisji konkursowej powołanej przez organ administracji rządowej wchodzą przedstawiciele tego organu.2d.
W skład komisji konkursowej wchodzą osoby wskazane przez organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3, z wyłączeniem osób wskazanych przez organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3, biorące udział w konkursie.2da.
Komisja konkursowa może działać bez udziału osób wskazanych przez organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3, jeżeli:1)
żadna organizacja nie wskaże osób do składu komisji konkursowej lub2)
wskazane osoby nie wezmą udziału w pracach komisji konkursowej, lub3)
wszystkie powołane w skład komisji konkursowej osoby podlegają wyłączeniu na podstawie art. 15 ust. 2d lub art. 15 ust. 2f.2e.
Komisja konkursowa może korzystać z pomocy osób posiadających specjalistyczną wiedzę z dziedziny obejmującej zakres zadań publicznych, których konkurs dotyczy.2ea.
Osoby, o których mowa w ust. 2e, mogą w szczególności:1)
uczestniczyć w pracach komisji z głosem doradczym;2)
wydawać opinie.2f.
Do członków komisji konkursowej biorących udział w opiniowaniu ofert stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735, 1491 i 2052) dotyczące wyłączenia pracownika.2g.
W otwartym konkursie ofert może zostać wybrana więcej niż jedna oferta.2h.
Ogłoszenie wyników otwartego konkursu ofert zawiera w szczególności:1)
nazwę oferenta;2)
nazwę zadania publicznego;3)
wysokość przyznanych środków publicznych.2i.
Każdy, w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia wyników konkursu, może żądać uzasadnienia wyboru lub odrzucenia oferty.2j.
Wyniki otwartego konkursu ofert ogłasza się niezwłocznie po wyborze oferty w sposób określony w art. 13 ust. 3.3.
(uchylony).4.
Po ogłoszeniu wyników otwartego konkursu ofert organ administracji publicznej, bez zbędnej zwłoki, zawiera umowy o wsparcie realizacji zadania publicznego lub o powierzenie realizacji zadania publicznego z wyłonionymi organizacjami pozarządowymi lub podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (5)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (5)
- Czy starostwo powiatowe może udostępnić radnemu, oferty złożone w otwartym konkursie ofert na realizację zadania publicznego dotyczącego kultury, edukacji i sportu oraz karty oceny i protokoły komisji?
- Czy skarbnik i radny gminy mogą brać udział w pracach komisji konkursowej przyznającej dotację na rozwój sportu?
- Czy zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wójt może powołać radnych w skład komisji oceniającej oferty na realizację zadania publicznego?
Akty prawne liczba obiektów na liście: (285)
Akty wykonawcze liczba obiektów na liście: (285)
- Powołanie Komisji Konkursowej do spraw opiniowania ofert złożonych w ramach edycji 2023 otwartego konkursu ofert w ramach programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych "Aktywni+" na lata 2021-2025.
- Powołanie i tryb działania Komisji oceniającej wnioski o dofinansowanie w 2023 r. organizacji zajęć sportowych dla uczniów finansowanych ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów.
- Zniesienie Komisji Konkursowej do spraw opiniowania ofert złożonych w otwartym konkursie ofert na realizację zadania publicznego pn. "Wsparcie dla ukraińskich mikro i MSP, w szczególności dla firm będących w fazie start-up".
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (124)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (41)
- II SA/Op 202/22 - Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu
- V SA/Wa 2368/22, Dopuszczalność wniesienia skargi do sądu administracyjnego na wynik otwartego konkursu ofert, ogłoszonego w trybie art. 15 ust. 2j ustawy z 2003 r. o działalności pożytku publicznego - Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie
- III SA/Wr 95/22 - Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu
Komentarze i publikacje liczba obiektów na liście: (9)
Komentarze praktyczne liczba obiektów na liście: (3)
- Kontrola konkursu ofert na powierzenie zadania publicznego przez sąd administracyjny
- Nieprawidłowości w zakresie stosowania przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
- Udzielanie dotacji podmiotom niezaliczanym do sektora finansów publicznych i niedziałającym w celu osiągnięcia zysku przez jednostki samorządu terytorialnego