Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Działalność gospodarcza.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.41.324

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2001 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

Podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej jest wolne i dozwolone każdemu na równych prawach, z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa.

1. 
Działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy jest działalność wytwórcza, budowlana, handlowa i usługowa, prowadzona w celach zarobkowych i na własny rachunek podmiotu prowadzącego taką działalność.
2.  1
 Podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą, zwanym dalej "przedsiębiorcą", może być osoba fizyczna, osoba prawna, a także jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, utworzona zgodnie z przepisami prawa, jeżeli jej przedmiot działania obejmuje prowadzenie działalności gospodarczej.
1.  3
 Przedsiębiorca jest obowiązany spełniać przewidziane prawem warunki prowadzenia działalności gospodarczej, dotyczące ochrony przed zagrożeniem życia i zdrowia ludzkiego, a także inne warunki określone w przepisach budowlanych, sanitarnych, weterynaryjnych, przeciwpożarowych i przepisach dotyczących ochrony środowiska.
2. 
Przedsiębiorca jest obowiązany zapewnić, aby prace, zajęcia lub czynności w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej były wykonywane przez osoby legitymujące się odpowiednimi kwalifikacjami, jeżeli z przepisów odrębnych ustaw wynika obowiązek posiadania takich kwalifikacji.
3.  4
 Przedsiębiorca, z zastrzeżeniem ust. 4, jest obowiązany do:
1)
posiadania rachunku bankowego i gromadzenia oraz wydatkowania środków pieniężnych za pośrednictwem tego rachunku w każdym przypadku, gdy stroną transakcji jest inny przedsiębiorca i jednorazowa wartość należności lub zobowiązań przekracza równowartość 3000 EURO 5  albo równowartość 1000 EURO 6 , gdy suma wartości tych należności i zobowiązań powstałych w miesiącu poprzednim przekracza 10 000 EURO 7 , przeliczone na złote według kursu kupna walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonywane są operacje finansowe,
2)
zawiadomienia urzędu skarbowego, właściwego ze względu na podatek dochodowy o posiadaniu rachunku bankowego, a w razie posiadania więcej niż jednego rachunku - do wskazania jednego z nich jako rachunku podstawowego i zawiadomienia o tym banku, w którym ten rachunek jest otwarty, oraz właściwego urzędu skarbowego; zawiadamiając urząd skarbowy należy podać nazwę i adres banku oraz numer rachunku bankowego albo podstawowego rachunku bankowego,
3)
zawiadomienia właściwego urzędu skarbowego oraz banku, w którym otwarty jest podstawowy rachunek bankowy, o posiadaniu rachunków bankowych w innych bankach, informując o nazwach i adresach banków oraz o numerach rachunków bankowych,
4)
zawiadomienia banków, w których otwarte są inne rachunki bankowe tego przedsiębiorcy, o nazwie i adresie banku, gdzie otwarty jest rachunek podstawowy, oraz o numerze tego rachunku.
3a.  8
 Banki, w których otwarte są rachunki bankowe przedsiębiorcy inne niż rachunek podstawowy, obowiązane są do zawiadomienia o tym banku, w którym otwarty jest rachunek podstawowy tego przedsiębiorcy.
3b.  9
 W razie zmiany stanu faktycznego w stosunku do zawiadomień, o których mowa w ust. 3, przedsiębiorca jest zobowiązany do zgłoszenia tych zmian w terminie 14 dni od daty ich powstania.
3c.  10
 Przedsiębiorca jest obowiązany do przekazywania informacji, o których mowa w ust. 3, także oddziałowi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w którym opłaca składki na ubezpieczenie społeczne.
4.  11
 Przepis ust. 3 stosuje się do przedsiębiorców, którzy zgodnie z odrębnymi przepisami obowiązani są do prowadzenia ksiąg rachunkowych, oraz podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
1.  12
 Przedsiębiorcy mogą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonywać czynności oraz działań, które nie są przez prawo zabronione.
2.  13
 Prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie pocztowych usług o charakterze powszechnym, polegających na przyjmowaniu, przewozie i doręczaniu w obrocie krajowym i zagranicznym: przesyłek listowych - z wyjątkiem druków bezadresowych i ankiet - o masie do 2000 g, listów wartościowych o masie do 2000 g, paczek pocztowych oraz nadawaniu i doręczaniu przekazów pocztowych, jest zastrzeżone dla Poczty Polskiej.

 Przedsiębiorca może zatrudniać pracowników w nieograniczonej liczbie i bez pośrednictwa organów zatrudnienia.

1. 
Przedsiębiorcom przysługuje, na zasadzie dobrowolności, prawo zrzeszania się w organizacje przedsiębiorców.
2. 
Zrzeszanie się w organizacje przedsiębiorców regulują ustawy.

 Przedsiębiorcy, niezależnie od typu własności, na jednolitych zasadach podlegają obciążeniom publicznoprawnym oraz korzystają z kredytów bankowych i zaopatrzenia w środki produkcji.

1.  17
 Podjęcie działalności gospodarczej przez osoby fizyczne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej wymaga, z zastrzeżeniem art. 9-11, zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, zwanej dalej "ewidencją".
2.  18
 (skreślony).
1. 
Nie wymaga zgłoszenia do ewidencji działalność gospodarcza prowadzona przez osobę fizyczną osobiście, w zakresie określonym w ust. 2, z której zarobek stanowi dodatkowe źródło dochodu tej osoby (uboczne zajęcie zarobkowe).
2. 
Przedmiotem działalności gospodarczej, o której mowa w ust. 1, mogą być:
1)
wytwarzanie przedmiotów użytku osobistego, domowego i gospodarskiego oraz rękodzieła ludowego i artystycznego,
2) 19
 naprawy i konserwacje przedmiotów użytku osobistego, domowego i gospodarskiego oraz mieszkań, a także wykonywanie innych usług z użyciem materiałów i narzędzi własnych lub powierzonych, z wyjątkiem zarobkowego przewozu osób,
3)
czynności handlowe polegające na sprzedaży nie przetworzonych produktów rolnych, ogrodniczych, sadowniczych, hodowlanych, w tym mięsa z uboju gospodarczego, runa leśnego, owoców leśnych, posiłków domowych, a także przedmiotów określonych w pkt 1.
4) 20
 wynajmowanie turystom przez rolników pokoi lub miejsc na ustawienie namiotów w obrębie gospodarstwa, sprzedaż posiłków i świadczenie usług z tym związanych.

Zgłoszeniu do ewidencji nie podlega:

1)
podjęcie działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, ogrodnictwa oraz sadownictwa,
2)
podjęcie działalności gospodarczej przez osoby prawne,
3)
podjęcie działalności gospodarczej, która w myśl ustawy wymaga uzyskania koncesji.
4) 21
 podjęcie działalności gospodarczej, która na podstawie odrębnych ustaw wymaga uzyskania zezwolenia.
1. 
Uzyskania koncesji wymaga podjęcie działalności gospodarczej w zakresie:
1) 22
 poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania kopalin oraz surowców mineralnych znajdujących się w odpadach powstałych po robotach górniczych oraz po procesach wzbogacania kopalin, bezzbiornikowego magazynowania substancji w górotworze oraz składowania odpadów w podziemnych wyrobiskach górniczych,
2)
przetwórstwa i obrotu metalami szlachetnymi i kamieniami szlachetnymi,
2a) 23
 przetwórstwa i obrotu metalami nieżelaznymi,
3)
wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją,
4) 24
 wytwarzania środków farmaceutycznych i materiałów medycznych,
5) 25
 wyrobu, rozlewu, oczyszczania, skażania i odwadniania spirytusu oraz wydzielania spirytusu z innego wytworu, a także wyrobu i rozlewu wódek,
5a) 26
 wyrobu i rozlewu wyrobów winiarskich,
6)
wytwarzania wyrobów tytoniowych,
7) 27
 transportu morskiego, lotniczego oraz wykonywania innych usług lotniczych, a także zarządzania portami morskimi innymi niż porty o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej i lotniskami,
7a) 28
 zarządzania liniami kolejowymi i wykonywania przewozów kolejowych,
8)
prowadzenia aptek,
8a) 29
 obrotu hurtowego lekami gotowymi i surowcami farmaceutycznymi przeznaczonymi do produkcji lub sporządzania leków w aptekach oraz artykułami sanitarnymi,
8b) 30
 konfekcjonowania i obrotu środkami ochrony roślin,
9)
obrotu z zagranicą towarami i usługami, określonymi w drodze rozporządzenia przez Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą,
10)
obrotu dobrami kultury powstałymi przed dniem 9 maja 1945 r.,
11) 31
 usług ochrony osób i mienia,

11a) 32  detektywistycznych oraz w sprawach paszportowych,

12) 33
 usług kurierskich, a także pocztowych usług o charakterze powszechnym, polegających na przewozie i doręczeniu w obrocie krajowym i zagranicznym:
a)
przesyłek listowych o masie powyżej 2000 g,
b)
listów wartościowych o masie powyżej 2000 g,
13) 34
 dokonywania przenoszenia zapisu dźwięku lub dźwięku i obrazu na taśmy, płyty, kasety, wideokasety i wideopłyty,
14) 35
 usług telekomunikacyjnych,
15) 36
 obrotu w kraju i z zagranicą zwierzyną żywą oraz tuszami zwierzyny i ich częściami, z wyłączeniem sprzedaży dokonywanej przez dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich na terenie kraju, a także sprzedaży usług turystycznych obejmujących polowania w kraju dla cudzoziemców i polowania za granicą,
16) 37
 prowadzenia agencji celnej,
17) 38
 wytwarzania, przetwarzania, magazynowania, dystrybucji oraz obrotu paliwami i energią,
18) 39
 produkcji i dystrybucji tablic rejestracyjnych pojazdów,
19) 40
 międzynarodowego transportu drogowego,
20) 41
 (skreślony),
21) 42
 (skreślony).
2. 
Rada Ministrów może, w drodze rozporządzenia, wyłączyć z obowiązku uzyskiwania koncesji niektóre rodzaje działalności gospodarczej wymienione w ust. 1.
2a.  43
 Minister Transportu i Gospodarki Morskiej określi, w drodze rozporządzenia, liczbę koncesji, o których mowa w ust. 1 pkt 18, warunki wymagane do ich uzyskania, sposób wyboru koncesjonariuszy oraz obszary dystrybucji tablic rejestracyjnych.
3.  44
 Zasady udzielania koncesji, o których mowa w ust. 1 pkt 1, określają przepisy prawa górniczego i geologicznego.
4.  45
 Zasady udzielania koncesji, o których mowa w ust. 1 pkt 4, 8 i 8a, określają przepisy o środkach farmaceutycznych, materiałach medycznych, aptekach, hurtowniach i nadzorze farmaceutycznym.
4a.  46
 Zasady udzielania koncesji, o której mowa w ust. 1 pkt 7a, określają przepisy o transporcie kolejowym.
5.  47
 Zasady udzielania koncesji, o których mowa w ust. 1 pkt 12 i 14, określają przepisy o łączności.
6.  48
 Zasady udzielania koncesji, o których mowa w ust. 1 pkt 8b, określają przepisy o ochronie roślin uprawnych.
7.  49
 Zasady udzielania koncesji, o których mowa w ust. 1 pkt 15, określają przepisy prawa łowieckiego.
8.  50
 Zasady udzielania koncesji, o której mowa w ust. 1 pkt 16, określają przepisy prawa celnego.
9.  51
 Zasady udzielania koncesji oraz szczególne rodzaje działalności nie wymagające uzyskania koncesji, o których mowa w ust. 1 pkt 17, określają przepisy prawa energetycznego.
10.  52
 Zasady udzielania koncesji, o której mowa w ust. 1 pkt 19, określają przepisy o warunkach wykonywania międzynarodowego transportu drogowego.
11.  53
 Zasady udzielania koncesji, o których mowa w ust. 1 pkt 5a, określają przepisy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich oraz obrocie tymi wyrobami.
12.  54
 (skreślony).
1.  55
 Siedziba przedsiębiorcy i miejsce prowadzenia działalności gospodarczej (zakład) powinny być oznaczone na zewnątrz.
2.  56
 Oznaczenie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać nazwę (firmę) lub imię i nazwisko przedsiębiorcy oraz zwięzłe określenie rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.
3.  57
 Przedsiębiorca prowadzący działalność wytwórczą jest obowiązany zamieszczać na wyrobach wprowadzanych do obrotu oznaczenia zawierające:
1)
nazwę (firmę) lub imię i nazwisko producenta i jego adres,
2)
nazwę lub symbol wyrobu, niezależnie od oznaczeń wymaganych na podstawie odrębnych przepisów.
4. 
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do pieczątek i druków używanych przy prowadzeniu działalności gospodarczej.
1 Art. 2 ust. 2 zmieniony przez art. 33 pkt 6 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U.97.121.770) z dniem 22 października 1997 r.
2 Art. 3 zmieniony przez art. 33 pkt 1 i 6 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U.97.121.770) z dniem 22 października 1997 r.
3 Art. 3 ust. 1 zmieniony przez art. 57 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej (Dz.U.97.60.369) z dniem 15 grudnia 1997 r.
4 Art. 3 ust. 3:

- dodany przez art. 7 ustawy z dnia 6 marca 1993 r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.93.28.127) z dniem 17 maja 1993 r.

- zmieniony przez art. 5 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 16 grudnia 1993 r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania i niektórych innych ustaw (Dz.U.93.134.646) z dniem 1 stycznia 1994 r.

5 Z dniem 1 stycznia 1999 r., na podstawie art. 30 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. Prawo dewizowe (Dz.U.98.160.1063), wyraz "ECU" zastępuje się wyrazem "EURO".
6 Z dniem 1 stycznia 1999 r., na podstawie art. 30 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. Prawo dewizowe (Dz.U.98.160.1063), wyraz "ECU" zastępuje się wyrazem "EURO".
7 Z dniem 1 stycznia 1999 r., na podstawie art. 30 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. Prawo dewizowe (Dz.U.98.160.1063), wyraz "ECU" zastępuje się wyrazem "EURO".
8 Art. 3 ust. 3a dodany przez art. 5 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 16 grudnia 1993 r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania i niektórych innych ustaw (Dz.U.93.134.646) z dniem 1 stycznia 1994 r.
9 Art. 3 ust. 3b dodany przez art. 5 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 16 grudnia 1993 r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania i niektórych innych ustaw (Dz.U.93.134.646) z dniem 1 stycznia 1994 r.
10 Art. 3 ust. 3c dodany przez art. 5 pkt 1 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zmianie ustawy o organizacji i finansowaniu ubezpieczeń społecznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.95.85.426) z dniem 24 sierpnia 1995 r.
11 Art. 3 ust. 4:

- dodany przez art. 7 ustawy z dnia 6 marca 1993 r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.93.28.127) z dniem 17 maja 1993 r.

- zmieniony przez art. 5 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 16 grudnia 1993 r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania i niektórych innych ustaw (Dz.U.93.134.646) z dniem 1 stycznia 1994 r.

12 Art. 4 ust. 1:

- według numeracji ustalonej przez art. 87 pkt 1 ustawy z dnia 23 listopada 1990 r. o łączności (Dz.U.90.86.504) z dniem 15 stycznia 1991 r.

- zmieniony przez art. 33 pkt 6 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U.97.121.770) z dniem 22 października 1997 r.

13 Art. 4 ust. 2:

- dodany przez art. 87 pkt 1 ustawy z dnia 23 listopada 1990 r. o łączności (Dz.U.90.86.504) z dniem 15 stycznia 1991 r.

- zmieniony przez art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 12 maja 1995 r. o zmianie ustawy o łączności oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.95.60.310) z dniem 7 lipca 1995 r.

14 Art. 5 zmieniony przez art. 33 pkt 6 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U.97.121.770) z dniem 22 października 1997 r.
15 Art. 6 zmieniony przez art. 33 pkt 6 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U.97.121.770) z dniem 22 października 1997 r.
16 Art. 7 zmieniony przez art. 33 pkt 6 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U.97.121.770) z dniem 22 października 1997 r.
17 Art. 8 ust. 1 według numeracji ustalonej przez art. 68 lit. a) ustawy z dnia 16 października 1991 r. o zatrudnieniu i bezrobociu (Dz.U.91.106.457) z dniem 1 grudnia 1991 r.
18 Art. 8 ust. 2 skreślony przez art. 7 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. (Dz.U.97.113.733) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 października 1997 r.
19 Art. 9 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez art. 3 ustawy z dnia 27 lipca 1991 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U.91.73.321) z dniem 1 października 1991 r.
20 Art. 9 ust. 2 pkt 4 dodany przez art. 47 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (Dz.U.97.133.884) z dniem 1 lipca 1998 r.
21 Art. 10 pkt 4 dodany przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 października 1991 r. (Dz.U.91.107.460) zmieniającej nin. ustawę z dniem 7 grudnia 1991 r.
22 Art. 11 ust. 1 pkt 1:

- zmieniony przez art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 9 marca 1991 r. o zmianie Prawa górniczego (Dz.U.91.31.128.) z dniem 27 kwietnia 1991 r.

- zmieniony przez art. 136 pkt 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U.94.27.96) z dniem 2 września 1994 r.

23 Art. 11 ust. 1 pkt 2a dodany przez art. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 16 października 1991 r. (Dz.U.91.107.460) zmieniającej nin. ustawę z dniem 7 grudnia 1991 r.
24 Art. 11 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez art. 71 pkt 1 ustawy z dnia 10 października 1991 r. o środkach farmaceutycznych, materiałach medycznych, aptekach, hurtowniach i nadzorze farmaceutycznym (Dz.U.91.105.452) z dniem 20 lutego 1992 r.
25 Art. 11 ust. 1 pkt 5 zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 16 października 1991 r. (Dz.U.91.107.460) zmieniającej nin. ustawę z dniem 7 grudnia 1991 r.
26 Art. 11 ust. 1 pkt 5a dodany przez art. 16 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich oraz obrocie tymi wyrobami (Dz.U.97.124.783) z dniem 28 października 1997 r.
27 Art. 11 ust. 1 pkt 7:

- zmieniony prez art. 3 ustawy z dnia 29 marca 1996 r. (Dz.U.96.45.199) o zmianie ustawy o spółkach z udziałem zagranicznym oraz o zmianie niektórych ustaw z dniem 4 maja 1996 r.

- zmieniony przez art. 27 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o portach i przystaniach morskich (Dz.U.97.9.44) z dniem 6 sierpnia 1997 r.

28    Art. 11 ust.1 pkt 7a:

- dodany przez art. 4 ustawy z dnia 28 kwietnia 1993 r. o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.93.47.212) z dniem 9 lipca 1993 r.

- skreślony przez art. 66 ustawy z dnia 27 października 1994 r. o autostradach płatnych (Dz.U.94.127.627) z dniem 2 stycznia 1995 r.

- dodany przez art. 56 lit. a) ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o transporcie kolejowym (Dz.U.97.96.591) z dniem 14 listopada 1997 r.

29 Art. 11 ust. 1 pkt 8a dodany przez art. 67 ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich (Dz.U.91.41.179) z dniem 15 listopada 1991 r.
30 Art. 11 ust. 1 pkt 8b dodany przez art. 57 pkt 1 ustawy z dnia 12 lipca 1995 r. o ochronie roślin uprawnych (Dz.U.95.90.446) z dniem 9 lutego 1996 r.
31 Art. 11 ust. 1 pkt 11 zmieniony przez art. 52 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz.U.97.114.740) z dniem 27 marca 1998 r.
32 Art. 11 ust. 1 pkt 11a dodany przez art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz.U.97.114.740) z dniem 27 marca 1998 r.
33 Art. 11 ust. 1 pkt 12:

- dodany przez art. 87 pkt 2 ustawy z dnia 23 listopada 1990 r. o łączności (Dz.U.90.86.504) z dniem 15 stycznia 1991 r.

- zmieniony przez art. 3 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 12 maja 1995 r. o zmianie ustawy o łączności oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.95.60.310) z dniem 7 lipca 1995 r.

34 Art. 11 ust. 1 pkt 13 dodany przez art. 1 pkt 2 lit. c) ustawy z dnia 16 października 1991 r. (Dz.U.91.107.460) zmieniającej nin. ustawę z dniem 7 grudnia 1991 r.
35 Art. 11 ust. 1 pkt 14 dodany przez art. 3 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 12 maja 1995 r. o zmianie ustawy o łączności oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.95.60.310) z dniem 7 lipca 1995 r.
36 Art. 11 ust. 1 pkt 15 dodany przez art. 55 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (Dz.U.95.147.713) z dniem 17 lutego 1996 r.
37 Art. 11 ust. 1 pkt 16 dodany przez art. 295 pkt 1 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz.U.97.23.117) z dniem 1 stycznia 1998 r.
38 Art. 11 ust. 1 pkt 17 dodany przez art. 61 lit. a) ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz.U.97.54.348) z dniem 5 grudnia 1997 r.
39 Art. 11 ust. 1 pkt 18 dodany przez art. 143 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U.97.98.602) z dniem 1 stycznia 1998 r.
40 Art. 11 ust. 1 pkt 19 dodany przez art. 34 pkt 1 ustawy z dnia 2 sierpnia 1997 r. o warunkach wykonywania międzynarodowego transportu drogowego (Dz.U.97.106.677) z dniem 12 grudnia 1997 r.
41 Art. 11 ust. 1 pkt 20:

- dodany przez art. 47 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (Dz.U.97.133.884) z dniem 1 lipca 1998 r.

- skreślony przez art. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1999 r. o zmianie ustawy o usługach turystycznych (Dz.U.99.40.401) z dniem 21 maja 1999 r.

42 Art. 11 ust. 1 pkt 21:

- dodany przez art. 47 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (Dz.U.97.133.884) z dniem 1 lipca 1998 r.

- skreślony przez art. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1999 r. o zmianie ustawy o usługach turystycznych (Dz.U.99.40.401) z dniem 21 maja 1999 r.

43 Art. 11 ust. 2a dodany przez art. 143 pkt 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U.97.98.602) z dniem 1 stycznia 1998 r.
44 Art. 11 ust. 3:

- dodany przez art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 9 marca 1991 r. o zmianie Prawa górniczego (Dz.U.91.31.128.) z dniem 27 kwietnia 1991 r.

- zmieniony przez art. 136 pkt 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo górnicze i geologiczne (Dz.U.94.27.96) z dniem 2 września 1994 r.

45 Art. 11 ust. 4 dodany przez art. 71 pkt 2 ustawy z dnia 10 października 1991 r. o środkach farmaceutycznych, materiałach medycznych, aptekach, hurtowniach i nadzorze farmaceutycznym (Dz.U.91.105.452) z dniem 20 lutego 1992 r.
46 Art. 11 ust. 4a dodany przez art. 56 lit. b) ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o transporcie kolejowym (Dz.U.97.96.591) z dniem 14 listopada 1997 r.
47 Art. 11 ust. 5 dodany przez art. 3 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 12 maja 1995 r. o zmianie ustawy o łączności oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.95.60.310) z dniem 7 lipca 1995 r.
48 Art. 11 ust. 6 dodany przez art. 57 pkt 2 ustawy z dnia 12 lipca 1995 r. o ochronie roślin uprawnych (Dz.U.95.90.446) z dniem 9 lutego 1996 r.
49 Art. 11 ust. 7 dodany przez art. 55 pkt 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (Dz.U.95.147.713) z dniem 17 lutego 1996 r.
50 Art. 11 ust. 8 dodany przez art. 295 pkt 2 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz.U.97.23.117) z dniem 1 stycznia 1998 r.
51 Art. 11 ust. 9 dodany przez art. 61 lit. b) ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz.U.97.54.348) z dniem 5 grudnia 1997 r.
52 Art. 11 ust. 10 dodany przez art. 34 pkt 2 ustawy z dnia 2 sierpnia 1997 r. o warunkach wykonywania międzynarodowego transportu drogowego (Dz.U.97.106.677) z dniem 12 grudnia 1997 r.
53 Art. 11 ust. 11 dodany przez art. 16 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich oraz obrocie tymi wyrobami (Dz.U.97.124.783) z dniem 28 października 1997 r.
54 Art. 11 ust. 12:

- dodany przez art. 47 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (Dz.U.97.133.884) z dniem 1 lipca 1998 r.

- skreślony przez art. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1999 r. o zmianie ustawy o usługach turystycznych (Dz.U.99.40.401) z dniem 21 maja 1999 r.

55 Art. 12 ust. 1 zmieniony przez art. 33 pkt 6 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U.97.121.770) z dniem 22 października 1997 r.
56 Art. 12 ust. 2 zmieniony przez art. 33 pkt 6 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U.97.121.770) z dniem 22 października 1997 r.
57 Art. 12 ust. 3 zmieniony przez art. 33 pkt 6 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U.97.121.770) z dniem 22 października 1997 r.