Rozdział 2 - Badania zawartości alkoholu lub narkotyków - Dyscyplinarne środki zapobiegawcze.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2010.65.415

Akt utracił moc
Wersja od: 20 stycznia 2017 r.

Rozdział  2

Badania zawartości alkoholu lub narkotyków

§  12.
Badania mogą obejmować:
1)
badanie wydychanego powietrza;
2)
badanie śliny;
3)
badanie krwi;
4)
badanie moczu;
5)
badanie wydzielin organizmu;
6)
badania włosów.
§  13.
Badania nielaboratoryjne i zabiegi niezbędne do ich wykonania, w tym w szczególności badanie wydychanego powietrza, może przeprowadzać organ lub, na jego polecenie albo zlecenie, inna osoba.
§  14.
1.
Do badań powinny być używane urządzenia i materiały z ważnym świadectwem dopuszczenia do użytku lub wzorcowania.
2.
Do badań mogą być wykorzystywane zarówno urządzenia stacjonarne, jak i podręczne.
§  15.
1.
Badanie wydychanego powietrza przeprowadza się za pomocą urządzenia do określania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.
2.
W miarę możliwości badanie wydychanego powietrza powinno być przeprowadzone przed innymi badaniami w celu ustalenia zawartości alkoholu w organizmie.
3.
W przypadku pozytywnego wyniku, potwierdzającego obecność alkoholu w organizmie, stwierdzonego w trakcie pierwszego badania należy, po wymaganym w instrukcji urządzenia okresie, przeprowadzić drugie i ewentualnie kolejne badanie.
§  16.
1.
Badanie śliny polega na pobraniu, bez dodawania jakichkolwiek substancji, próbek śliny i ich umieszczeniu w urządzeniu do oznaczania alkoholu lub narkotyków metodą immunologiczną, zgodnie z instrukcją obsługi tego urządzenia.
2.
W miarę możliwości badanie śliny powinno być przeprowadzone przed innymi badaniami w celu ustalenia zawartości narkotyków w organizmie.
§  17.
1.
Badanie krwi polega na przeprowadzeniu analizy laboratoryjnej krwi pobranej z żyły badanego żołnierza metodą chromatografii gazowej połączonej ze spektrometrią masową lub inną metodą instrumentalną, w tym: wysokosprawną chromatografią cieczową, wysokosprawną chromatografią cieczową połączoną ze spektrometrią masową lub metodą enzymatyczną albo mikrometodą Widmarka, albo inną metodą zgodną z aktualną wiedzą medyczną.
2.
Krew do badania pobiera się w objętości około 5 cm3 z zachowaniem następujących warunków:
1)
do pobrania krwi należy używać jedynie sprzętu jednorazowego użytku;
2)
do pojemnika, do którego pobiera się krew, nie wolno dodawać innych substancji;
3)
do pobrania krwi używa się pojemnika jednorazowego użytku uniemożliwiającego zamianę, rozcieńczenie lub dodanie do niego innych substancji po jego zamknięciu;
4)
do dezynfekcji skóry należy używać jedynie środków odkażających niezawierających alkoholu.
3.
W pobranej krwi oznacza się zawartość alkoholu oraz innych środków lub substancji powodujących stan nietrzeźwości lub odurzenia.
4.
W razie powzięcia uzasadnionego podejrzenia, że pobranie krwi może stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia badanego, decyzję o dokonaniu tego badania albo jego nieprzeprowadzeniu podejmuje lekarz, dokumentując tę decyzję na piśmie; odpis tego dokumentu doręcza organowi.
§  18.
1.
Badanie moczu polega na analizie moczu żołnierza poddanego badaniu metodami wymienionymi w § 17 ust. 1.
2.
Mocz do badania nielaboratoryjnego pobiera się do pojemnika, w objętości co najmniej 5 cm3 z zachowaniem następujących warunków:
1)
do pobrania moczu używa się pojemnika jednorazowego użytku;
2)
do pojemnika, do którego pobiera się mocz, nie wolno dodawać innych substancji.
3.
Mocz do badania laboratoryjnego pobiera się do dwóch pojemników, w objętości co najmniej po 5 cm3 z zachowaniem następujących warunków:
1)
do pobrania moczu używa się pojemnika jednorazowego użytku uniemożliwiającego zamianę, rozcieńczenie lub dodanie do niego innych substancji po jego zamknięciu;
2)
do pojemnika, do którego pobiera się mocz, nie wolno dodawać innych substancji.
4.
W pobranym moczu oznacza się zawartość alkoholu oraz innych środków lub substancji powodujących stan nietrzeźwości lub odurzenia.
5.
Badanie moczu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub narkotyków polega na wykonaniu odpowiedniego testu do wykrywania tych środków lub substancji.
§  19.
Badanie włosów polega na pobraniu jednego włosa do analizy, która ma na celu określenie obecności środków lub substancji powodujących stan odurzenia.
§  20.
Badanie wydzielin organizmu, a w szczególności potu, polega na pobraniu wydzielin organizmu do analizy, która ma na celu określenie obecności środków lub substancji powodujących stan nietrzeźwości lub odurzenia.
§  21.
1.
Pobrane do badań laboratoryjnych próbki zostają niezwłocznie przekazane do najbliższej placówki, o której mowa w § 22 ust. 1.
2.
Dostarczenie krwi lub moczu do właściwej placówki zapewnia dowódca jednostki wojskowej (kierownik instytucji cywilnej), w której przełożony dyscyplinarny, żołnierz Żandarmerii Wojskowej lub żołnierz wojskowego organu porządkowego, wydający polecenie przeprowadzenia badań, zlecający przeprowadzenie badań albo osobiście przeprowadzający badania lub wydający postanowienie o zastosowaniu dyscyplinarnego środka zapobiegawczego, pełni czynną służbę wojskową lub jest zatrudniony.
3.
Naczynia zawierające krew lub mocz do badań oznacza się, umieszczając na nich informacje o stopniu wojskowym, imieniu i nazwisku oraz dacie urodzenia żołnierza, od którego zostały pobrane. Naczynia zabezpiecza się w sposób uniemożliwiający zmianę ich zawartości w czasie przesyłki.
4.
Do czasu rozpoczęcia badań pobrane krew i mocz należy przechowywać w temperaturze od 0° C do 6° C.
§  22.
1.
Oznaczanie zawartości alkoholu lub narkotyków w próbkach pobranych do badań laboratoryjnych wykonują:
1)
policyjne laboratoria kryminalistyczne;
2)
laboratoria (pracownie, zakłady) analityczne;
3)
zakłady medycyny sądowej i zakłady akademii medycznych lub inne jednostki - na podstawie umowy zawartej z organami ścigania, wymiaru sprawiedliwości lub dowódcą jednostki wojskowej.
2.
Wyniki badań niezwłocznie przekazuje się organowi.