Rozdział 5 - Naczynia i przyrządy do mleka i jego przetworów, przeznaczonych do sprzedaży lub innego obiegu. - Dozór nad mlekiem i jego przetworami.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.19.128

Akt utracił moc
Wersja od: 27 października 1972 r.

Rozdział  V.

Naczynia i przyrządy do mleka i jego przetworów, przeznaczonych do sprzedaży lub innego obiegu.

§  19.
1.
Wszelkie naczynia i przyrządy do mleka i jego przetworów, mianowicie: szkopki, kubełki, konwie, kadzie, cedzidła (sita), chłodniki, mieszadła, czerpaki, miary, mechaniczne aparaty do dojenia, automatyczne przyrządy do odmierzania mleka, wirówki do odciągania śmietanki oraz wszystkie przyrządy i naczynia, w których odbywa się przetwarzanie, przechowywanie i sprzedaż mleka i jego przetworów, powinny być wykonane tylko z takiego materjału, który w zetknięciu z mlekiem i jego przetworami nie zmienia ich własności.
2.
Naczynia metalowe, oprócz aluminjowych, powinny być dokładnie ocynowane (pobielone) lub emaljowane. Pobiała wewnętrzna tych naczyń nie może zawierać zanieczyszczeń powyżej 1%. To samo dotyczy części metalowych w przyrządach do dojenia i do odmierzania mleka.
3.
Naczynia kamienne, gliniane i emaljowane winny mieć polewę, względnie emalję równo wypaloną i nieuszkodzoną.
4.
Polewa naczyń kamiennych i glinianych oraz emalja naczyń metalowych nie mogą zawierać cynku, antymonu, arsenu; ołowiu zaś może zawierać jedynie taką ilość, która nie zaczynia ołowiem 4% roztworu kwasu octowego po 1/2- godzinnem gotowaniu.
5.
Zabrania się używania do mleka i jego przetworów naczyń oraz przyrządów: zardzewiałych, z uszkodzoną polewą, pobiałą, emalją.
6.
Naczynia drewniane nie mogą być używane do przechowywania i przewozu mleka.
7.
Butelki do mleka powinny być z jasnego przezroczystego szkła i zaraz po napełnieniu ich mlekiem szczelnie zamykane; o ile nie mają mechanicznych zamknięć, powinny być korkowane nowemi korkami, wyjałowionemi przez gotowanie, względnie zamykane kapslami lub krążkami tekturowemi. Kapsle metalowe nie mogą zawierać zanieczyszczeń powyżej 1%. Kapsle i krążki powinny być po jednorazowem użyciu niszczone.
8.
Naczynia do mleka zagęszczonego, względnie mleka w proszku powinny odpowiadać przepisom, wyszczególnionym w ust. 1, 2 i 5 niniejszego paragrafu.
§  20.
1.
Wszelkie naczynia i przyrządy używane przy dojeniu, cedzeniu, chłodzeniu, odmierzaniu, przechowywaniu, przewożeniu i sprzedaży mleka, powinny być utrzymywane w bezwzględnej czystości; w tym celu powinny być po każdem użyciu wyparzone lub myte wodą gorącą z dodatkiem sody lub mleka wapiennego, następnie płókane czystą wodą, wywietrzane i wysuszane. Do mycia można używać jedynie wody dobrej do picia dla ludzi.
2.
Używanie śrutu ołowianego do mycia butelek jest wzbronione.
3.
Naczynia do mleka powinny mieć szczelnie przylegające pokrywy i, z wyjątkiem butelek, szerokie otwory, umożliwiające dokładne mycie.
4.
Czerpaki i mieszadła do odmierzania i mieszania mleka powinny być zaopatrzone w długie rączki.
5.
Naczynia, przeznaczone do mleka, nie powinny być używane do innych celów.
§  21.
1.
Naczynia, używane do przewozu, do przechowywania w miejscach sprzedaży oraz do sprzedaży lub innego obiegu mleka pełnego, zawierającego tłuszczu mniej niż 3%, mleka chudego lub mleka innych zwierząt (kozie, owcze, klaczy), powinny mieć wyraźne i widoczne napisy, określające gatunek zawartego w nich produktu.
2.
Napisy te powinny być wytłoczone na tabliczkach metalowych, stale przytwierdzonych do naczyń, lub wymalowane wprost na naczyniach farbą, niedającą się zmyć.
3.
Naczynia z mlekiem pełnem, zawierającem tłuszczu mniej niż 3%, powinny mieć napis, zawierający wyrazy "mleko pełne" oraz określający odsetek tłuszczu, zawartego w mleku. Na butelkach z takiem mlekiem napis ten powinien być umieszczany na etykietach.
4.
Naczynia z mlekiem chudem powinny mieć prócz wyraźnego napisu "chude mleko" pas w górnej części nazewnątrz, wymalowany niebieską olejną farbą, co najmniej 3 cm szerokości, całkowicie okalający naczynie. Pas ten szerokości 1 cm na butelkach z takiem mlekiem oraz napis "chude mleko" mogą być umieszczane na etykietach.
5.
Naczynia z mlekiem gotowanem powinny być w sprzedaży odpowiednio oznaczone.
6.
Mleko wprowadzone do obiegu bez specjalnego oznaczenia uznaje się za meko pełne o zawartości tłuszczu co najmniej 3%.