Art. 3. - Dostosowanie uposażeń w związkach samorządu terytorialnego do uposażenia pracowników państwowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.70.380

Akt utracił moc
Wersja od: 1 maja 1946 r.
Art.  3.
1.
Uposażenie zasadnicze prezydentów miast, wiceprezydentów, burmistrzów i wiceburmistrzów nie może przekraczać stawek uposażenia, przywiązanych do następujących grup uposażenia pracowników państwowych:
KATEGORIA GMINYGRUPA UPOSAŻENIA ZASADNICZEGO
prezydentów miast i burmistrzówwiceprezydentów i wiceburmistrzów
A. m. st. WarszawaIIIII
B. m. ŁódźIIIIV
C. m. Kraków, Poznań, Gdańsk, Gdynia,

Szczecin, Lublin, Wrocław, Olsztyn,

Katowice

IVV
D. miasta, liczące ponad 75.000

mieszkańców

VVI
E. miasta, liczące ponad 15.000 do 75.000

mieszkańców

VIVI
F. Pozostałe miastaVIIVII
2.
Na wniosek właściwej terytorialnie wojewódzkiej rady narodowej Minister Administracji Publicznej bądź Minister Ziem Odzyskanych w porozumieniu z Ministrem Skarbu może za zgodą Prezydium Krajowej Rady Narodowej w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych rozległością gospodarki finansowej gminy oraz rozwojem jej zakładów i przedsiębiorstw, podnieść miasto do kategorii bezpośrednio wyższej, z wyłączeniem jednak kategorii A.
3.
Minister Ziem Odzyskanych władny jest z urzędu na obszarze swego działania przenieść miasto z grupy F do grupy E.
4.
Uposażenie zasadnicze wójta nie może przekraczać VII grupy uposażenia, a w gminach podniesionych do wyższych kategorii na podstawie art. 5 ust. 2 - VI grupy uposażenia pracowników państwowych, o ile w tym ostatnim przypadku posiada kwalifikacje nie mniejsze od wymaganych na stanowisku sekretarza gminnego. Uposażenie wójta może być też określone w formie miesięcznego ryczałtu pieniężnego, który nie może przekraczać 100% uposażenia wg VII grupy w zależności od ilości czasu pracy poświęcanego gminie.