Rozdział 3 - Likwidacja kopalni - Dostosowanie górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególne uprawnienia i zadania gmin górniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.162.1112

Akt utracił moc
Wersja od: 21 grudnia 2005 r.

Rozdział  3

Likwidacja kopalni

1.
Całkowita likwidacja kopalni polega na zaprzestaniu wydobywania węgla kamiennego i likwidacji zakładu górniczego.
2.
Częściowa likwidacja kopalni polega na likwidacji oznaczonej części zakładu górniczego, zbędnej ze względów technicznych lub technologicznych, dla której zgodnie z przepisami art. 81 ust. 4 Prawa geologicznego i górniczego sporządzany jest plan ruchu likwidacji części zakładu górniczego.
1.
Całkowita lub częściowa likwidacja kopalni następuje na podstawie rozstrzygnięcia właściwego organu.
2.
Rozstrzygnięcie, o którym mowa w ust. 1, określa, w szczególności:
1)
zakres likwidacji,
2)
termin rozpoczęcia likwidacji,
3)
termin zakończenia wydobycia węgla kamiennego,
4)
termin zakończenia likwidacji,
5)
osobę likwidatora.
3.
Rozstrzygnięcie, o którym mowa w ust. 1, stanowi podstawę opracowania przez przedsiębiorstwo górnicze:
1)
programu likwidacji kopalni,
2)
programu socjalnego likwidowanej kopalni.
4.
Wydobycie węgla kamiennego nie może być prowadzone dłużej niż przez dwanaście miesięcy od dnia rozstrzygnięcia o likwidacji kopalni.
5.
Przedsiębiorstwo górnicze opracowuje program socjalny likwidowanej kopalni przy udziale utworzonego w tej kopalni biura pomocy zawodowej Górniczej Agencji Pracy Sp. z o.o. Biura pomocy zawodowej Górniczej Agencji Pracy Sp. z o.o. tworzy się w pierwszej kolejności w kopalniach całkowicie likwidowanych, niezależnie od terminu rozpoczęcia likwidacji. Biura te uczestniczą w konsultowaniu z poszczególnymi pracownikami propozycji adresowanych do nich, zawartych w programie socjalnym, oraz w tym zakresie współdziałają ze związkami zawodowymi działającymi w likwidowanej kopalni.

 

1.
Likwidacja kopalni, po zakończeniu wydobycia węgla, może być prowadzona przez spółkę prawa handlowego, której akcjonariuszem albo wspólnikiem jest Skarb Państwa lub spółki węglowe, jeżeli przedmiotem przedsiębiorstwa takiej spółki jest wyłącznie prowadzenie likwidacji kopalń, zagospodarowywanie majątku likwidowanych kopalń, zbędnego majątku spółek węglowych oraz tworzenie nowych miejsc pracy, w szczególności dla pracowników likwidowanych kopalń. Do spółki tej przepisy art. 43 ust. 1 i art. 45-47 stosuje się odpowiednio.
2.
Działalność spółki, o której mowa w ust. 1, będzie finansowana ze środków i na zasadach określonych w art. 16.
3.
Spółka, o której mowa w ust. 1, z dniem przejęcia kopalni postawionej w stan całkowitej likwidacji przejmuje zobowiązania: Kopalni Węgla Kamiennego "Jan Kanty" SA, Kopalni Węgla Kamiennego "Porąbka-Klimontów" SA, Kopalni Węgla Kamiennego "Saturn" SA, Kopalni Węgla Kamiennego "Sosnowiec" SA, Kopalni Węgla Kamiennego "Żory" SA, Wałbrzyskich Kopalń Węgla Kamiennego, Kopalni Węgla Kamiennego "Nowa Ruda", dotyczące tych kopalń, w tym zaległy podatek od nieruchomości, z zastrzeżeniem art. 5 ust. 2a i ust. 2b.
4.
Spółkę, o której mowa w ust. 1, zwalnia się z obowiązku:
1)
dokonywania bieżących wpłat na rzecz Funduszu Pracy, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
2)
ponoszenia opłat skarbowych z tytułu czynności prawnych związanych z wnoszeniem majątku likwidowanych kopalń do tworzonych podmiotów gospodarczych.
5.
Spółka, o której mowa w ust. 1, jeżeli przedmiotem jej działalności jest prowadzenie likwidacji zakładów górniczych, przejmuje prawa i obowiązki dotychczasowych przedsiębiorców, wynikające z decyzji administracyjnych wydanych na podstawie Prawa geologicznego i górniczego.
1.
Program likwidacji kopalni powinien określać:
1)
zakres i harmonogram robót likwidacyjnych przewidzianych do wykonania w okresie objętym rozstrzygnięciem o likwidacji kopalni,
2)
przewidywane koszty likwidacji.
2. 24
W przypadku ubiegania się o finansowanie likwidacji kopalni ze środków budżetu państwa, właściwy organ przedsiębiorstwa górniczego przedkłada program likwidacji kopalni ministrowi właściwemu do spraw gospodarki do akceptacji.
1.
Program socjalny likwidowanej kopalni powinien określać:
1)
uprawnienia osłonowe i aktywizujące, o których mowa w art. 20, którymi zostaną objęci pracownicy likwidowanej kopalni, oraz sposób realizacji tych uprawnień przez każdego pracownika, który utraci miejsce pracy w likwidowanej kopalni,
2)
propozycje zatrudnienia pracowników likwidowanej kopalni:
a)
w podmiotach tworzonych na bazie majątku kopalni,
b)
poza górnictwem,
3)
propozycje zatrudnienia w innej kopalni pracowników zatrudnionych pod ziemią, w przypadku wystąpienia konieczności uzupełnienia załogi tej kopalni,
4)
przewidywany koszt realizacji programu socjalnego oraz źródła jego sfinansowania.
2.
Program socjalny likwidowanej kopalni, w terminie nie dłuższym niż trzy miesiące od dnia podjęcia rozstrzygnięcia, o którym mowa w art. 13 ust. 1, właściwy organ przedsiębiorstwa górniczego przedkłada:
1)
związkom zawodowym działającym w likwidowanej kopalni,
2)
zarządowi gminy górniczej, na terenie której znajduje się siedziba likwidowanej kopalni.
3.
Program socjalny powinien zostać uzgodniony ze związkami zawodowymi działającymi w likwidowanej kopalni i podpisany przez te związki oraz zaopiniowany przez zarząd gminy górniczej, w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od dnia przedłożenia programu.
4.
W przypadku nieuzyskania uzgodnienia lub opinii, o których mowa w ust. 3, program wchodzi w życie w terminie 15 dni od dnia, w którym upłynął termin do uzgodnienia lub zaopiniowania programu.
5.
Program socjalny likwidowanej kopalni realizuje likwidator kopalni, o którym mowa w art. 13 ust. 2 pkt 5.
6.
Tryb przyjmowania i wdrażania programu socjalnego likwidowanej kopalni nie dotyczy kopalń, wobec których rozstrzygnięcie o likwidacji podjęto przed wejściem w życie ustawy.
1. 25
Źródłami finansowania likwidacji kopalń realizowanego przez spółkę prawa handlowego, o której mowa w art. 11, są: dotacje z budżetu państwa, przychody z likwidacji, dotacje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub inne źródła finansowania.
2. 26
W kopalniach całkowicie likwidowanych, zgrupowanych w spółce, o której mowa w art. 11 - w 2003 r., kwota podatku od towarów i usług, zawarta w cenach zakupu towarów i usług związanych z likwidacją tych kopalń, podlega zwrotowi z urzędu skarbowego. Do tych kopalń nie stosuje się art. 20 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, z późn. zm.) w odniesieniu do towarów używanych, zwolnionych od podatku na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 5 tej ustawy.
3.
W kopalniach całkowicie likwidowanych kwotę podatku od towarów i usług naliczonego zgodnie z ustawą z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, Nr 28, poz. 127 i Nr 129, poz. 599, z 1994 r. Nr 132, poz. 670, z 1995 r. Nr 44, poz. 231 i Nr 142, poz. 702 i 703, z 1996 r. Nr 137, poz. 640 oraz z 1997 r. Nr 111, poz. 722, Nr 123 poz. 776 i 780, Nr 137, poz. 926, Nr 141, poz. 943 i Nr 162, poz. 1104 oraz z 1998 r. Nr 139, poz. 905 i Nr 161, poz. 1076), zwaną dalej "ustawą o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym", w związku z zakupami i usługami związanymi z ich likwidacją, traktuje się tak, jakby wynikała ze sprzedaży opodatkowanej. Do tych kopalń nie stosuje się art. 20 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym w odniesieniu do towarów używanych, zwolnionych od podatku na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 5 tej ustawy.
4. 27
Minister właściwy do spraw gospodarki, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych, określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady i tryb przyznawania oraz sposób wykorzystania dotacji z budżetu państwa przeznaczonej na finansowanie likwidacji kopalń, zabezpieczenia kopalń sąsiednich przed zagrożeniem wodnym, usuwania szkód wywołanych ruchem zakładu górniczego, powstałych w wyniku reaktywacji starych zrobów, oraz szczegółowe warunki powodujące cofnięcie lub czasowe wstrzymanie wypłaty przyznanej dotacji budżetowej.
5. 28
W rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 4, określa się w szczególności:
1)
cele, na jakie przeznacza się dotację,
2)
tryb rozliczania przyznanej dotacji.
1.
Z dniem 1 stycznia 2000 r. przedsiębiorstwo górnicze utworzy fundusz likwidacji kopalń, będący w jego dyspozycji, na który przekazywać będzie od 3% do 10% środków pochodzących z odpisów amortyzacyjnych każdej z kopalń należących do przedsiębiorstwa górniczego.
2.
Środki funduszu likwidacji kopalń przedsiębiorstwo górnicze gromadzi na wyodrębnionym rachunku bankowym. Środki te nie podlegają egzekucji.
3.
Od dnia 1 stycznia 2003 r. likwidacja kopalń finansowana jest ze środków funduszu, o którym mowa w ust. 1, oraz - uzupełniająco - ze środków budżetu państwa. Od dnia 1 stycznia 2006 r. likwidacja kopalń finansowana jest wyłącznie ze środków funduszu.
4.
Dochody funduszu nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
5. 29
Minister właściwy do spraw gospodarki, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych, określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady:
1)
tworzenia i funkcjonowania funduszu likwidacji kopalń, o którym mowa w ust. 1,
2)
ustalania wysokości odpisów i terminy przekazywania środków na ten fundusz,
3)
wykorzystania środków funduszu.
23 Art. 13a dodany przez art. 1 pkt 9 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.5.41) zmieniającej nin. ustawę z dniem 8 lutego 2001 r.
24 Art. 14 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 10 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.5.41) zmieniającej nin. ustawę z dniem 8 lutego 2001 r.
25 Art. 16 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2002 r. (Dz.U.02.238.2020) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 grudnia 2002 r.
26 Art. 16 ust. 2:

- zmieniony przez art. 1 pkt 11 lit. a) ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.5.41) zmieniającej nin. ustawę z dniem 8 lutego 2001 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2002 r. (Dz.U.02.238.2020) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 grudnia 2002 r.

27 Art. 16 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 11 lit. b) ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.5.41) zmieniającej nin. ustawę z dniem 8 lutego 2001 r.
28 Art. 16 ust. 5 dodany przez art. 1 pkt 11 lit. c) ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.5.41) zmieniającej nin. ustawę z dniem 8 lutego 2001 r.
29 Art. 17 ust. 5 zdanie wstępne zmienione przez art. 1 pkt 3 i 10 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.5.41) zmieniającej nin. ustawę z dniem 8 lutego 2001 r.