Rozdział 5 - Umowa. - Dostawy, roboty i usługi na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1949.12.73

Akt utracił moc
Wersja od: 26 kwietnia 1952 r.

Rozdział  V.

Umowa.

§  54.
1.
Umowa powinna zawierać wszystkie postanowienia konieczne dla zabezpieczenia interesów zamawiającego ułożone w ten sposób, aby jej treść wykluczała wszelkie wątpliwości.
2.
W szczególności umowa powinna zawierać:
a)
oznaczenie stron zawierających umowę, czas i miejsce jej zawarcia;
b)
określenie przedmiotu dostawy lub roboty;
c)
ustalenie ceny jednostkowej i ogólnej wartości umowy;
d)
ustalenie terminu wykonania umowy;
e)
określenie miejsca, sposobu i czasu odbioru świadczenia umownego;
f)
wskazanie sposobu i terminu wypłaty należności za wykonane świadczenia umowne;
g)
określenie wysokości odszkodowania umownego za zwłokę oraz za niewykonanie umowy;
h)
zastrzeżenie, że zamawiający domagać się może odszkodowania przewyższającego odszkodowanie umowne;
i)
zastrzeżenie, że w razie zwłoki w wykonaniu umowy przez dostawcę lub przedsiębiorcę zamawiający ma prawo odstąpić od umowy bez potrzeby udzielania dodatkowych terminów, albo, nie zwalniając go od obowiązku uiszczenia odszkodowania umownego za zwłokę, wyznaczyć mu nowy termin wykonania świadczenia lub też wykonać na jego koszt świadczenie zastępcze;
j)
określenie wysokości i sposobu zabezpieczenia należytego wykonania umowy;
k)
zastrzeżenie, że bez zgody zamawiającego dostawca lub przedsiębiorca nie ma prawa powierzyć wykonania umowy innej osobie ani też przelewać przypadających mu należności; w przypadku, kiedy wykonawcą zlecenia umownego jest przedsiębiorstwo wymienione w § 8, zastrzeżenie, że nie ma ono prawa powierzyć bez zgody ministra, któremu podlega, wykonanie całości lub zasadniczej części umowy osobie nie wymienionej w § 8;
l)
zastrzeżenia, że obowiązek uiszczenia podatków i opłat związanych z zawarciem umowy obciąża dostawcę lub przedsiębiorcę;
ł)
w zakresie robót zastrzeżenie, że zamawiający ma prawo zatrzymać z należności przedsiębiorcy odpowiednie kwoty na pokrycie zaległych wynagrodzeń jego pracowników;
m)
ustalenie właściwości sądów, o ile przepisy szczególne dla przedsiębiorstw państwowych nie ustalają odmiennego trybu dla rozstrzygania sporów.
3.
Postanowienia ust. 2 lit. j) i ł) nie dotyczą umów zawieranych z przedsiębiorstwami wymienionymi w § 8.
4.
Umowa ze wskazanymi w niej załącznikami stanowi jedną całość.
§  55.
1.
Umowę sporządza się w dwóch równobrzmiących egzemplarzach pozostających na prawach oryginału, po jednym dla każdej ze stron.
2.
Zamówienia dodatkowe lub zmiany umowy powinny być stwierdzone w umowach dodatkowych na piśmie.
§  56.
1.
Odszkodowanie umowne ustala się w zależności od wartości i znaczenia przedmiotu umowy w wysokości:
a)
w przypadku niewykonania umowy odszkodowanie umowne może wynosić do 15% wartości nie wykonanej dostawy lub roboty;
b)
w przypadku niedotrzymania terminu całej dostawy lub roboty albo poszczególnych ich części lub też terminu rozpoczęcia całości lub części - odszkodowanie umowne może wynosić do 0,4% wartości opóźnionej dostawy lub roboty za każdy dzień zwłoki z wyłączeniem niedziel i świąt;
c)
w przypadku, w którym zwłoka w wykonaniu części zamówienia uniemożliwia wykorzystanie całego świadczenia zgodnie z jego przeznaczeniem do 0,1% wartości całej dostawy lub roboty za każdy dzień zwłoki z wyłączeniem niedziel i świąt.
2.
Odszkodowanie umowne za zwłokę lub niewykonanie umowy może być również oznaczone w postaci określonej w umowie sumy pieniężnej.
§  57.
1.
Zabezpieczenie wykonania umowy powinno być złożone przy jej podpisaniu.
2.
Wysokość wadiów i zabezpieczeń wykonania umów oraz przypadki, w których zamawiający może całkowicie lub częściowo zwolnić osoby inne niż wymienione w § 8 od obowiązku zabezpieczenia wykonania umów, określą zarządzenia właściwych ministrów, wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
3.
Na powierzone przedmioty, które nie zostały zabezpieczone przez dostawcę lub przedsiębiorcę oraz na udzielone zaliczki winno być złożone zabezpieczenie w wysokości pełnej ich wartości. Właściwi ministrowie w poszczególnych przypadkach mogą zezwolić na zwolnienie dostawców lub przedsiębiorców od tego obowiązku.
4.
Przedsiębiorstwa wymienione w § 8 ust. 1 wolne są od obowiązku składania zabezpieczeń, co nie zwalnia ich od odpowiedzialności za niewykonanie umowy przez obowiązek zapłaty odszkodowania, określonego w § 56.
5.
Rodzaje walorów przyjmowanych jako wadia oraz jako zabezpieczenie wykonania umów, udzielonych zaliczek i powierzonych przedmiotów, jak również ich wartość wadialną, podaje do wiadomości Minister Skarbu w drodze zarządzenia.
§  58.
1.
Zarządzenia właściwych ministrów wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu określą przypadki, kiedy i w jakim stosunku do wartości umowy jest dopuszczalne udzielanie zaliczek.
2.
Zaliczka nie może być udzielona w przypadku, gdy świadczenie jest wykonywane przy użyciu podstawowych surowców lub materiałów, należących do zamawiającego.