Rozdział 4 - Egzaminowanie - Doskonalenie techniki jazdy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2019.163

Akt obowiązujący
Wersja od: 28 stycznia 2019 r.

Rozdział  4

Egzaminowanie

§  17. 
1. 
Egzamin przeprowadza się odrębnie z wiedzy teoretycznej, zwanej dalej "częścią teoretyczną egzaminu", i umiejętności praktycznych, zwanych dalej "częścią praktyczną egzaminu".
2. 
Część praktyczną egzaminu przeprowadza się w grupach nie większych niż 10 osób.
3. 
Wysokość stawek wynagrodzenia dla osób wchodzących w skład komisji określa tabela nr 1 w załączniku nr 8 do rozporządzenia.
§  18. 
1. 
Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest:
1)
spełnienie wymagań, o których mowa w art. 117 ust. 2 pkt 1-6 ustawy;
2)
posiadanie uprawnienia instruktora techniki jazdy w zakresie prawa jazdy kategorii B lub pozytywny wynik egzaminu w tym zakresie - jeżeli egzamin będzie przeprowadzony w zakresie prawa jazdy kategorii B+E;
3)
posiadanie uprawnienia instruktora techniki jazdy w zakresie prawa jazdy kategorii C lub pozytywny wynik egzaminu w tym zakresie - jeżeli egzamin będzie przeprowadzony w zakresie prawa jazdy kategorii C+E;
4)
posiadanie uprawnienia instruktora techniki jazdy w zakresie prawa jazdy kategorii D lub pozytywny wynik egzaminu w tym zakresie - jeżeli egzamin będzie przeprowadzony w zakresie prawa jazdy kategorii D+E.
2. 
Przed przystąpieniem do egzaminu osoba ubiegająca się o uprawnienia instruktora techniki jazdy składa do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wojewody następujące dokumenty:
1)
wniosek o wpis do ewidencji instruktorów techniki jazdy;
2)
orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania czynności instruktora techniki jazdy;
3)
orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania czynności instruktora techniki jazdy;
4)
zaświadczenie o ukończeniu szkolenia podstawowego w przypadku osoby nieposiadającej uprawnień instruktora techniki jazdy albo szkolenia uzupełniającego w przypadku osoby posiadającej uprawnienia instruktora techniki jazdy;
5)
kopię posiadanego świadectwa instruktora techniki jazdy, jeżeli osoba ubiegająca się o wpis do ewidencji instruktorów techniki jazdy jest już wpisana do ewidencji instruktorów techniki jazdy;
6)
kopię prawa jazdy;
7)
oświadczenie o posiadaniu wykształcenia średniego lub średniego branżowego;
8)
oświadczenie o niewykreśleniu z ewidencji instruktorów techniki jazdy, o której mowa w art. 117 ust. 2 pkt 8 ustawy;
9)
oświadczenie, że nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za:
a)
przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji,
b)
przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej,
c)
przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów,
d)
prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie po użyciu innego podobnie działającego środka,
e)
przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu,
f)
przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności;
10)
kolorową fotografię o wymiarach 35 mm × 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, z widocznymi brwiami i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, z zachowaniem symetrii w pionie, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami; fotografia powinna być aktualna; osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami; w takim przypadku do wniosku załącza się również orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku, wydane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 511, 1000, 1076, 1925, 2192 i 2354); osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny - w takim przypadku do wniosku załącza się zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej; dopuszcza się załączanie zdjęcia wykonanego techniką cyfrową zapisanego na informatycznym nośniku danych;
11)
dowód uiszczenia opłaty za egzamin.
3. 
Wojewoda na podstawie dokumentów, o których mowa w ust. 2, oraz własnych danych sporządza listę osób ubiegających się o uprawnienia instruktora techniki jazdy zakwalifikowanych na egzamin i przesyła do przewodniczącego komisji wniosek o wyznaczenie terminu egzaminu, który zawiera:
1)
następujące dane osobowe tych osób:
a)
imię i nazwisko,
b)
numer PESEL, a w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL - serię, numer i nazwę dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz nazwę kraju, który wydał ten dokument;
2)
literowy wyróżnik województwa, o którym mowa w przepisach o rejestracji i oznaczaniu pojazdów;
3)
informację o:
a)
pozytywnym wyniku części teoretycznej egzaminu,
b)
zakresie egzaminu,
c)
dacie i wysokości wniesionej opłaty za egzamin wraz z dołączonym do wniosku dowodem jej uiszczenia.
4. 
Przewodniczący komisji wyznacza termin i miejsce egzaminu dla osób ubiegających się o uprawnienia instruktora techniki jazdy umieszczonych na liście, o której mowa w ust. 3, i powiadamia o tym właściwego wojewodę.
§  19. 
1. 
Zakres wiedzy sprawdzanej podczas części teoretycznej egzaminu, liczbę punktów za poszczególne rodzaje pytań egzaminacyjnych oraz strukturę katalogu pytań egzaminacyjnych określa załącznik nr 9 do rozporządzenia.
2. 
Część praktyczna egzaminu obejmuje sprawdzenie umiejętności prawidłowego przeprowadzenia szkolenia i wykonania, zgodnie ze wskazówkami do realizacji, zadań z zakresu doskonalenia techniki jazdy oraz umiejętności prowadzenia zajęć praktycznych w zakresie tych zajęć.
3. 
Warunkiem przystąpienia do części praktycznej egzaminu jest uzyskanie pozytywnego wyniku z części teoretycznej egzaminu.
§  20. 
Osoba ubiegająca się o uprawnienia instruktora techniki jazdy może przystąpić do egzaminu, jeżeli okaże prawo jazdy oraz jeden z następujących dokumentów potwierdzających tożsamość:
1)
dowód osobisty;
2)
kartę pobytu;
3)
paszport.
§  21. 
1. 
Część teoretyczna egzaminu jest przeprowadzana w formie testu:
1)
komputerowego - za pomocą urządzenia egzaminacyjnego - polegającego na wskazaniu wszystkich prawidłowych odpowiedzi w wyświetlanych systemem losowym pytaniach egzaminacyjnych, które są zapisane w postaci elektronicznej, albo
2)
pisemnego - polegającego na wybraniu wszystkich prawidłowych odpowiedzi i wpisaniu ich oznaczeń literowych do odpowiednich rubryk imiennego arkusza egzaminacyjnego.
2. 
W przypadku testu przeprowadzanego przy użyciu komputerowego urządzenia egzaminacyjnego system komputerowy dokonuje losowego doboru pytań dla każdej osoby ubiegającej się o uprawnienia instruktora techniki jazdy.
3. 
W przypadku testu przeprowadzanego w formie pisemnej komisja przygotowuje zestawy pytań egzaminacyjnych na każdy egzamin odrębnie, przy czym dobór pytań do każdego testu odbywa się drogą losową.
§  22. 
1. 
Część teoretyczna egzaminu obejmuje 40 pytań o łącznej wartości 90 punktów - w zakresie każdej kategorii prawa jazdy.
2. 
Pytania egzaminacyjne są pytaniami testowymi wielokrotnego wyboru z trzema możliwymi odpowiedziami i posiadają jedną, dwie lub trzy prawidłowe odpowiedzi. Każde pytanie egzaminacyjne ma określoną wartość punktową wskazaną w załączniku nr 9 do rozporządzenia.
3. 
Osoba ubiegająca się o uprawnienia instruktora techniki jazdy uzyskuje punktację przewidzianą dla danego rodzaju pytania egzaminacyjnego, jeżeli dokona wyboru wszystkich prawidłowych odpowiedzi na dane pytanie. Osoba ta nie uzyskuje punktów, jeżeli nie udzieli odpowiedzi na pytanie egzaminacyjne lub udzielona odpowiedź jest nieprawidłowa lub niepełna.
4. 
Czas trwania części teoretycznej egzaminu wynosi 30 minut - dla jednej kategorii prawa jazdy.
5. 
Osoba ubiegająca się o uprawnienia instruktora techniki jazdy uzyskuje pozytywny wynik części teoretycznej egzaminu, jeżeli uzyska co najmniej 72 punkty.
§  23. 
Część praktyczna egzaminu odbywa się przy użyciu pojazdu odpowiadającego zakresowi uprawnienia, o jakie ubiega się osoba ubiegająca się o uprawnienia instruktora techniki jazdy, i jest przeprowadzana przy wykorzystaniu infrastruktury technicznej podmiotu prowadzącego szkolenie.
§  24. 
1. 
Część praktyczna egzaminu polega na wykonaniu następujących zadań egzaminacyjnych:
1)
prawidłowym przeprowadzeniu szkolenia i wykonaniu, zgodnie ze wskazówkami do realizacji określonymi w programie:
a)
w zakresie uprawnienia instruktora techniki jazdy prawa jazdy kategorii A:
prezentacji umiejętności zachowania właściwej pozycji za kierownicą, właściwego posługiwania się przyrządami pojazdu oraz właściwego pokonywania zakrętów,
jazdy po torze ziemnym i prezentacji umiejętności utrzymania pozycji i równowagi na motocyklu w trakcie jazdy po nierównym terenie,
hamowania awaryjnego na wprost,
hamowania awaryjnego w zakręcie,
jazdy szosowej,
b)
w zakresie uprawnienia instruktora techniki jazdy prawa jazdy kategorii B, B+E, C, C+E, D lub D+E:
prezentacji umiejętności zachowania właściwej pozycji za kierownicą, właściwego operowania kołem kierownicy i innymi przyrządami,
hamowania na płycie poślizgowej na prostym odcinku i w zakręcie,
zademonstrowania zjawiska nadsterowności i podsterowności oraz przeciwdziałania powstawaniu takim zjawiskom,
jazdy szosowej;
2)
prezentacji umiejętności prowadzenia szkolenia w zakresie zadań, o których mowa w pkt 1.
2. 
Osoba ubiegająca się o uprawnienia instruktora techniki jazdy wykonuje prezentację, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a tiret pierwsze oraz lit. b tiret pierwsze, w czasie nie dłuższym niż 15 minut.
3. 
Podczas części praktycznej egzaminu obaj członkowie komisji oceniają wykonywane zadania i umiejętności prowadzenia szkolenia przez osobę ubiegającą się o uprawnienia instruktora techniki jazdy, przy czym jeden z członków komisji występuje w charakterze osoby szkolonej przez osobę ubiegającą się o uprawnienia instruktora techniki jazdy.
4. 
W przypadku zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 1:
1)
lit. a - w zakresie wykonywania slalomu - oceny dokonuje się spoza pojazdu;
2)
lit. b tiret drugim i trzecim, oraz w zakresie właściwego operowania kołem kierownicy podczas slalomu - jeden z członków komisji dokonuje oceny spoza pojazdu.
5. 
Kryteria wykonania poszczególnych zadań egzaminacyjnych, o których mowa w ust. 1, określa komisja w zależności od:
1)
warunków pogodowych oraz wykorzystywanej infrastruktury technicznej, uwzględniając wskazówki do realizacji określone w programie, oraz
2)
infrastruktury i rodzaju pojazdu.
6. 
Zadania egzaminacyjne części praktycznej egzaminu wykonuje się według kolejności określonej w ust. 1 pkt 1 lit. a albo b.
§  25. 
1. 
Osoba ubiegająca się o uprawnienia instruktora techniki jazdy uzyskuje pozytywny wynik części praktycznej egzaminu w zakresie określonego rodzaju uprawnienia, jeżeli:
1)
prawidłowo wykona zadania egzaminacyjne, o których mowa w § 24 ust. 1 pkt 1;
2)
właściwie zaprezentuje umiejętność prowadzenia szkolenia w zakresie zadań, o których mowa w § 24 ust. 1 pkt 1, oraz
3)
nie spowoduje zagrożenia życia lub mienia podczas wykonywania zadań egzaminacyjnych i prezentacji, o których mowa w § 24 ust. 1.
2. 
Osoba ubiegająca się o uprawnienia instruktora techniki jazdy uzyskuje negatywny wynik części praktycznej egzaminu w zakresie określonego rodzaju uprawnienia, jeżeli:
1)
dwukrotnie nieprawidłowo wykona to samo zadanie egzaminacyjne w zakresie zadań, o których mowa w § 24 ust. 1 pkt 1, lub
2)
niewłaściwie zaprezentuje umiejętność prowadzenia szkolenia w zakresie zadań, o których mowa w § 24 ust. 1 pkt 1, lub
3)
spowoduje zagrożenie życia lub mienia w czasie wykonywania zadań egzaminacyjnych i prezentacji, o których mowa w § 24 ust. 1.
§  26. 
1. 
Po zakończeniu egzaminu przewodniczący komisji przekazuje właściwemu organowi ewidencyjnemu informację o:
1)
wyniku egzaminu osób, o których mowa w § 18 ust. 3, wraz ze wskazaniem zakresu, w jakim składały one egzamin;
2)
osobach, o których mowa w § 18 ust. 3, które:
a)
nie stawiły się na egzamin,
b)
zrezygnowały z przystąpienia do egzaminu i poinformowały o tym fakcie przewodniczącego komisji przed egzaminem.
2. 
Jeżeli osoba ubiegająca się o uprawnienia instruktora techniki jazdy uzyska negatywny wynik części teoretycznej albo praktycznej egzaminu albo nie stawi się na egzamin, przewodniczący komisji wyznacza kolejny termin egzaminu po wcześniejszym zgłoszeniu tej osoby przez właściwego wojewodę i uiszczeniu przez nią opłaty za egzamin.
3. 
Komisja prowadzi ewidencję osób przystępujących do egzaminu, która zawiera:
1)
następujące dane osobowe tych osób:
a)
imię i nazwisko,
b)
numer PESEL, a w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL - serię, numer i nazwę dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz nazwę kraju, który wydał ten dokument;
2)
kategorie i rodzaje egzaminów;
3)
daty i miejsca egzaminów;
4)
wyniki egzaminów z podziałem na część teoretyczną egzaminu i część praktyczną egzaminu.
§  27. 
Wysokość opłat za egzamin osób ubiegających się o uprawnienia instruktora techniki jazdy określa tabela nr 2 w załączniku nr 8 do rozporządzenia.
§  28. 
1. 
Wojewoda, na podstawie informacji, o której mowa w § 26 ust. 1 pkt 1, wpisuje osobę ubiegającą się o uprawnienia instruktora techniki jazdy do ewidencji instruktorów techniki jazdy, o której mowa w art. 117 ust. 2 pkt 8 ustawy, nadaje jej numer ewidencyjny i wydaje jej zaświadczenie o wpisie do ewidencji instruktorów techniki jazdy.
2. 
Uprawnienia instruktora techniki jazdy w zakresie prawa jazdy kategorii A, B, B+E, C, C+E, D i D+E uprawniają jednocześnie do prowadzenia zajęć w zakresie doskonalenia techniki jazdy odpowiednio w zakresie prawa jazdy kategorii A1, A2, B1, C1, C1+E, D1 i D1+E.
3. 
Zaświadczenie wydaje się w formie świadectwa instruktora techniki jazdy, którego wzór określa załącznik nr 10 do rozporządzenia.
4. 
Wzór numeru ewidencyjnego w ewidencji instruktorów techniki jazdy i sposób jego nadawania określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
5. 
Wzór wniosku o wpis do ewidencji instruktorów techniki jazdy określa załącznik nr 11 do rozporządzenia.
§  29. 
Opłata za wpis do ewidencji instruktorów techniki jazdy wynosi 50 zł.