Doradztwo podatkowe.
Dz.U.2021.2117 t.j.
Akt obowiązującyUSTAWA
z dnia 5 lipca 1996 r.
o doradztwie podatkowym
Przepisy ogólne
Przepisy ogólne
Ustawa określa warunki i zasady wykonywania doradztwa podatkowego, organizację samorządu doradców podatkowych oraz zasady jego działania.
Przepisy ustawy nie naruszają obowiązku organów podatkowych w zakresie informowania o przepisach dotyczących podatków.
Wpis na listę doradców podatkowych
Wpis na listę doradców podatkowych
Z dniem dokonania wpisu na listę osoba wpisana nabywa prawo wykonywania zawodu doradcy podatkowego oraz używania tytułu "doradca podatkowy". Tytuł "doradca podatkowy" podlega ochronie prawnej.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Doradców Podatkowych, określi, w drodze rozporządzenia, sposób, tryb i zakres podawania do publicznej wiadomości danych dotyczących osób wpisanych na listę doradców podatkowych, mając na uwadze upowszechnienie informacji o nadanym numerze wpisu na listę doradców podatkowych oraz o miejscu wykonywania czynności doradztwa podatkowego.
Wpis do rejestru osób prawnych uprawnionych do wykonywania doradztwa podatkowego
Wpis do rejestru osób prawnych uprawnionych do wykonywania doradztwa podatkowego
Krajowa Rada Doradców Podatkowych skreśla osobę prawną z rejestru:
Doradcy podatkowi wchodzący w skład zarządów spółek, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3, są odpowiedzialni za wykonywanie przez te spółki doradztwa podatkowego zgodnie z przepisami prawa i zasadami etyki zawodowej.
Egzamin na doradcę podatkowego
Egzamin na doradcę podatkowego
- w terminie wyznaczonym przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Skład Komisji Egzaminacyjnej zostaje uzupełniony w możliwie najkrótszym terminie.
Komisja Egzaminacyjna przeprowadza test umiejętności dla osób, które, w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji do wykonywania zawodu doradcy podatkowego, zostaną zobowiązane do zdania testu umiejętności, na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia:
Wykonywanie zawodu doradcy podatkowego
Wykonywanie zawodu doradcy podatkowego
Doradcy podatkowi będący wspólnikami spółek, o których mowa w art. 27 ust. 1 pkt 1a, przesyłają w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy lub uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego Krajowej Radzie Doradców Podatkowych odpis umowy spółki, a w stosunku do spółek handlowych - także wypis z rejestru przedsiębiorców.
Doradca podatkowy nie może prowadzić spraw podatnika, płatnika i inkasenta, jeżeli małżonek tego doradcy jest zatrudniony lub pełni służbę w organie podatkowym, organie celnym, lub w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych na stanowisku, na którym wykonuje obowiązki w zakresie przygotowywania rozstrzygnięć w sprawach związanych z ustalaniem lub określaniem zobowiązań podatkowych lub celnych lub poborem podatków lub ceł od tego podatnika, płatnika i inkasenta.
Obowiązki i prawa doradcy podatkowego
Obowiązki i prawa doradcy podatkowego
Doradca podatkowy obowiązany jest w szczególności:
– w zakresie określonym tymi przepisami.
Odpowiedzialność za szkodę
Odpowiedzialność za szkodę
W przypadku gdy warunki i zakres ubezpieczenia zawartego przez wnioskodawcę lub usługodawcę, o których mowa w ustawie o uznawaniu kwalifikacji, w państwie, w którym wykonywali czynności z zakresu doradztwa podatkowego, nie odpowiadają warunkom i zakresowi ubezpieczenia określonym w art. 44, osoby te są obowiązane zawrzeć umowę ubezpieczenia uzupełniającego.
Przepisy art. 43 i 44 stosuje się odpowiednio do adwokatów, radców prawnych oraz biegłych rewidentów, jeżeli zatrudniają doradców podatkowych i nie ubezpieczyli się od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu tych zawodów.
Minister właściwy do spraw instytucji finansowych, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Doradców Podatkowych oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń, określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy zakres ubezpieczenia obowiązkowego, o którym mowa w art. 44, termin powstania obowiązku ubezpieczenia oraz minimalną sumę gwarancyjną, biorąc w szczególności pod uwagę specyfikę wykonywanego zawodu oraz zakres realizowanych zadań.
Samorząd doradców podatkowych
Samorząd doradców podatkowych
- w terminie 90 dni od dnia złożenia wniosku.
Krajowa Rada Doradców Podatkowych składa Krajowemu Zjazdowi Doradców Podatkowych sprawozdanie ze swojej działalności.
Sposób finansowania, szczegółowy tryb działania organów samorządu, w tym funkcjonowanie regionalnych oddziałów Krajowej Izby Doradców Podatkowych, a także sposób składania oświadczeń woli w sprawach majątkowych przez Krajową Radę Doradców Podatkowych określa statut Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Odpowiedzialność dyscyplinarna
Odpowiedzialność dyscyplinarna
Przedstawiciel ministra właściwego do spraw finansów publicznych, a także przedstawiciel Ministra Sprawiedliwości - jeżeli postępowanie zostało wszczęte na wniosek Ministra Sprawiedliwości - może być obecny na rozprawie również w przypadku wyłączenia jawności.
Oskarżycielem w postępowaniu przed sądem jest Rzecznik Dyscyplinarny lub jeden z jego zastępców.
Po otrzymaniu wniosku o ukaranie przewodniczący Sądu Dyscyplinarnego wyznacza termin rozprawy i zawiadamia o nim Rzecznika Dyscyplinarnego, obwinionego, jego obrońcę oraz ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Ministra Sprawiedliwości i Krajową Radę Doradców Podatkowych, a w razie potrzeby wzywa świadków i biegłych.
Jeżeli w toku rozprawy ujawni się inne przewinienie, oprócz objętego wnioskiem o wszczęcie postępowania, sąd może wydać co do tego przewinienia orzeczenie tylko na wniosek Rzecznika Dyscyplinarnego i za zgodą obwinionego.
Od orzeczenia sądu pierwszej instancji przysługuje obwinionemu lub Rzecznikowi Dyscyplinarnemu, a w przypadku, o którym mowa w art. 69 ust. 4, także Krajowej Radzie Doradców Podatkowych, ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych lub Ministrowi Sprawiedliwości - odwołanie do sądu drugiej instancji w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia, wraz z uzasadnieniem.
Orzeczenie z uzasadnieniem wydane przez Wyższy Sąd Dyscyplinarny w drugiej instancji doręcza się obwinionemu, Rzecznikowi Dyscyplinarnemu, ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych, Ministrowi Sprawiedliwości oraz Krajowej Radzie Doradców Podatkowych.
W sprawach nieuregulowanych w ustawie do postępowania dyscyplinarnego stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania karnego.
Członkowie Sądu Dyscyplinarnego w zakresie orzekania są niezawiśli i podlegają tylko ustawom i zasadom etyki zawodowej.
Odpowiedzialność karna
Odpowiedzialność karna
podlega grzywnie do 50 000 zł.
Przepisy przejściowe i końcowe
Przepisy przejściowe i końcowe
Osobą uprawnioną do złożenia wniosku, o którym mowa w art. 84 ust. 1, jest osoba wykonująca czynności wymienione w art. 2 ust. 1 jako:
Do wpisów warunkowych stosuje się odpowiednio przepisy art. 7 ust. 3, art. 8 i 9, art. 10 ust. 1, art. 11, 12 i 44 oraz art. 47 ust. 1 i 2.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych w terminie 14 dni od dnia dokonania wyboru Krajowej Rady Doradców Podatkowych przekazuje Krajowej Radzie Doradców Podatkowych odpis listy doradców podatkowych.
W ustawie z dnia 13 października 1994 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie (Dz. U. Nr 121, poz. 592) wprowadza się następujące zmiany: (zmiany pominięte).
Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (102)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (102)
- Co jest wystarczające by doradca podatkowy mógł przekazać opinię wydaną na zlecenie klienta biuru rachunkowemu?
- Czy przesyłanie klientom biura rachunkowego biuletynów informujących o zmianach w podatkach jest czynnością doradztwa podatkowego?
- Czy właściciel biura rachunkowego, który posiada certyfikat księgowego wydany przez MF, ale nie jest doradcą podatkowym, może sporządzać deklaracje i zeznania podatkowe?
Procedury liczba obiektów na liście: (1)
Procedury liczba obiektów na liście: (1)
Akty prawne liczba obiektów na liście: (108)
Akty zmieniające liczba obiektów na liście: (30)
- Doręczenia elektroniczne
- Rozstrzyganie sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieranie uprzednich porozumień cenowych.
- Zmiana niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).
Akty zmieniane liczba obiektów na liście: (1)
Akty interpretujące liczba obiektów na liście: (2)
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (882)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (861)
Pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (20)
- ITPP1/443-1021/12/MS, VAT w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowego. - Pismo wydane przez: Izba Skarbowa w Bydgoszczy
- IPPP2/443-946/12-4/JW, VAT w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowego w przypadku świadczenia usług rachunkowo - księgowych. - Pismo wydane przez: Izba Skarbowa w Warszawie
- ILPP4/443-260/12-4/ISN - Pismo wydane przez: Izba Skarbowa w Poznaniu
Komentarze i publikacje liczba obiektów na liście: (115)
Monografie liczba obiektów na liście: (27)
Artykuły liczba obiektów na liście: (28)
- Silniejszy samorząd, zmiany w Zasadach etyki, Karta Dobrej Legislacji Podatkowej – dorobek VI Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych
- Nieuprawnione świadczenie usług doradztwa podatkowego – teoria i praktyka
- Podstawowe informacje dotyczące egzaminu na doradcę podatkowego. Ważne wydarzenie dotyczące międzynarodowej działalności KRDP