Dopuszczenie do obrotu handlowego wyrobów złotych i srebrnych zaopatrzonych w dawne cechy probiercze.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1931.86.675

Akt utracił moc
Wersja od: 28 września 1931 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU W POROZUMIENIU Z MINISTREM SKARBU
z dnia 20 lipca 1931 r.
o dopuszczeniu do obrotu handlowego wyrobów złotych i srebrnych zaopatrzonych w dawne cechy probiercze.

Na podstawie art. 1 i 2 ustawy z dnia 16 lipca 1920 r. o upoważnieniu Ministra Przemysłu i Handlu do wydawania zarządzeń w zakresie nadzoru nad przemysłem złotniczym i handlem wyrobami złotniczemi oraz organizacji urzędów probierczych na obszarach b. zaborów austrjackiego i rosyjskiego (Dz. U. R. P. Nr. 70, poz. 470) zarządza się co następuje:
Wyroby złote i srebrne, wytworzone przed wejściem w życie ustawy z dnia 16 lipca 1920 r. (Dz. U. R. P. Nr. 70, poz. 470) i zaopatrzone w dawną państwową rosyjską lub austrjacką cechę probierczą, zgłoszone przez wytwórców lub handlujących wyrobami złotniczemi, zwalnia się od próbowania i cechowania i dopuszcza się do obrotu handlowego po stwierdzaniu we właściwym urzędzie probierczym tożsamości wymienionych cech i oznaczeniu ich znakiem sowy. Za czynności powyższe pobierana będzie należna opłata probiercza.
Wyroby złote i srebrne opatrzone dawnemi polskiemi cechami probierczemi, znajdujące się w handlu, zwalnia się od obowiązku próbowania i cechowania w urzędach probierczych.

Wyroby powyższe mogą być na żądanie wytwórców względnie handlujących wyrobami złotniczemi oznaczone przez właściwy urząd probierczy znakiem sowy, po pobraniu należnej opłaty probierczej.

Wyroby wymienione w §§ 1 i 2 niniejszego rozporządzenia, wytrzymujące najniższą przepisaną próbę, mogą być na żądanie wytwórcy lub handlującego wyrobami złotniczemi ocechowane właściwą obowiązującą cechą probierczą obok znaku sowy. Za czynność powyższą pobierana będzie należna opłata probiercza, niezależnie od opłat przewidzianych w §§ 1 i 2.
Wyroby złote i srebrne wymienione w § 1 oraz w § 2 niniejszego rozporządzenia, będące własnością prywatną, mogą być przez tychże właścicieli przedstawione do urzędu probierczego do zbadania po pobraniu należnej opłaty probierczej, przyczem urząd probierczy na żądanie wydaje piśmienne zaświadczenie stwierdzające wynik badania powyższych wyrobów.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.