Dopuszczalność pomocy publicznej w sektorze górnictwa węgla.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.186.1548

Akt utracił moc
Wersja od: 8 listopada 2002 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 października 2002 r.
w sprawie dopuszczalności pomocy publicznej w sektorze górnictwa węgla.

Na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 141, poz. 1177) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa zakres i maksymalne wielkości oraz szczegółowe warunki dopuszczalności pomocy publicznej w sektorze górnictwa węgla.
Rozporządzenie stosuje się do przedsiębiorców prowadzących, określoną zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 października 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. Nr 128, poz. 829, z 1998 r. Nr 143, poz. 918, z 1999 r. Nr 92, poz. 1047 oraz z 2001 r. Nr 12, poz. 93), działalność obejmującą górnictwo i wzbogacanie węgla kamiennego (PKD 10.10) i węgla brunatnego (PKD 10.20), w zakresie tej działalności.
Dopuszczalna jest pomoc publiczna:
1)
na restrukturyzację przedsiębiorstw;
2)
na prace badawczo-rozwojowe;
3)
na ochronę środowiska;
4)
na szkolenia na potrzeby określonych przedsiębiorców, bezpośrednio związane z rozwojem ich przedsiębiorstw;
5)
inwestycyjna na zapewnienie dostępu do złóż węgla.
Pomoc publiczna, o której mowa w § 3 pkt 2-4, jest dopuszczalna na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców, zwanej dalej "ustawą", oraz odpowiednio w przepisach wykonawczych, wydanych na podstawie art. 16 ust. 3, art. 19 ust. 2 oraz art. 20 ust. 6 ustawy.
1.
Pomoc publiczna na restrukturyzację przedsiębiorstw jest dopuszczalna na zasadach określonych w ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 15 ust. 3 ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Pomoc, o której mowa w ust. 1, może być przeznaczona na pokrycie kosztów restrukturyzacji przedsiębiorstwa, niezwiązanych z bieżącą produkcją, w szczególności na pokrycie:
1)
deputatów dla pracowników zwolnionych z pracy z powodu restrukturyzacji oraz pracowników uprawnionych do tych deputatów przed restrukturyzacją;
2)
innych wydatków dla pracowników zwalnianych w wyniku restrukturyzacji;
3)
dodatkowych kosztów prac likwidacyjnych i zabezpieczających prowadzonych pod ziemią, które wynikają z realizowanej restrukturyzacji;
4)
kosztów związanych ze wzrostem opłat za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków;
5)
kosztów związanych z utrzymaniem dostępu do rezerw węgla po zakończeniu jego wydobycia;
6)
kosztów zapobiegania oraz usuwania szkód wyrządzonych ruchem zakładu górniczego zamykanego w wyniku restrukturyzacji powstałych przed zamknięciem zakładu, a także rekultywacji gruntów i zagospodarowania terenów zdegradowanych bądź zdewastowanych po działalności górniczej.
1.
Pomoc publiczna inwestycyjna na zapewnienie dostępu do złóż węgla jest dopuszczalna pod warunkiem, że opracowano plan ekonomiczno-finansowy działalności, którego realizacja, biorąc pod uwagę wielkość przewidzianej pomocy, zapewni zdolność do konkurowania na rynku.
2.
Maksymalna intensywność pomocy, o której mowa w ust. 1, wynosi 30% kosztów inwestycji.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 lutego 2001 r. w sprawie udzielania pomocy publicznej w sektorze górnictwa węgla (Dz. U. Nr 28, poz. 303).
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.