Art. 5. - Dopłaty do umów na budowę niektórych typów statków morskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.48.448

Akt utracił moc
Wersja od: 25 marca 2005 r.
Art.  5.
1.
Procedurę udzielania dopłaty uruchamia złożenie przez stocznię polską kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku w BGK.
2.
We wniosku, o którym mowa w ust. 1, określa się w szczególności:
1)
nazwę (firmę), siedzibę oraz adres wnioskodawcy;
2)
numer identyfikacji podatkowej (NIP) wnioskodawcy;
3)
przedmiot wykonywanej przez wnioskodawcę działalności gospodarczej według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD);
4)
datę zawarcia umowy na budowę statku, o dopłatę do której występuje wnioskodawca;
5)
wartość umowy na budowę statku;
6)
wskazanie źródeł finansowania budowy statku;
7)
cenę oferowaną na budowę analogicznego statku przez stocznię koreańską;
8)
cenę zaoferowaną przez stocznię polską.
3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, załącza się w szczególności:
1)
dokument potwierdzający, że o zawarcie umowy ubiegała się stocznia koreańska, oferując niższą cenę;
2)
analizę wykazującą rentowność umowy na budowę statku w momencie jej zawarcia, z uwzględnieniem dopłaty;
3)
oświadczenie, że typ statku będący przedmiotem umowy kwalifikuje się do ubiegania o dopłatę, zgodnie z rozporządzeniem Rady;
4)
uwierzytelnioną kopię umowy na budowę statku.
4.
Przez wartość umowy, o której mowa w ust. 2 pkt 5, należy rozumieć całkowitą cenę kontraktową z uwzględnieniem prac dodatkowych zleconych przez kupującego w trakcie budowy statku, dopłat kupującego i upustów według stanu na dzień składania wniosku przez wnioskodawcę - podaną w walucie kontraktu i przeliczoną z waluty kontraktu na złote przy użyciu kursu średniego Narodowego Banku Polskiego z dnia złożenia wniosku o udzielenie dopłaty.
5.
Złożenie wniosku potwierdza BGK pieczęcią z datą wpływu.
6.
BGK niezwłocznie dokonuje oceny wniosku pod względem formalnym.
7.
W przypadku gdy wniosek nie spełnia wymogów formalnych, BGK wzywa wnioskodawcę do jego uzupełnienia w terminie 7 dni. Nieuzupełnienie wniosku w wyznaczonym terminie powoduje pozostawienie go bez rozpatrzenia, o czym informuje się wnioskodawcę.
8.
BGK niezwłocznie przekazuje kopię kompletnego wniosku wraz z dokumentami, o których mowa w ust. 3 pkt 1 i 3, Prezesowi Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., zwanemu dalej "Prezesem", w celu jego zaopiniowania, w szczególności w zakresie wiarygodności informacji zawartych w tych dokumentach.
9.
Prezes, w terminie 14 dni od dnia otrzymania kopii wniosku wraz z załącznikami, przekazuje do BGK opinię, o której mowa w ust. 8.
10.
BGK, w terminie nie dłuższym niż 45 dni od dnia otrzymania wniosku o udzielenie dopłaty, przekazuje go ministrowi właściwemu do spraw gospodarki wraz z pisemną opinią w sprawie wniosku, uwzględniającą ocenę analizy, o której mowa w ust. 3 pkt 2, oraz opinię Prezesa.
11.
Minister właściwy do spraw gospodarki określi, w drodze rozporządzenia, wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, i jego dodatkowe elementy oraz dodatkowe informacje i dokumenty niezbędne do prawidłowej oceny wniosku, które powinny być do niego załączone, w tym rodzaje dokumentów, o których mowa w ust. 3 pkt 1, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia przejrzystości informacji niezbędnych do ubiegania się o dopłatę.