Rozdział 5 - Procedura planowa - Dokumenty stosowane w obrocie towarami objętymi Wspólną Polityką Rolną oraz szczegółowe warunki i tryb postępowania z tymi towarami, w zakresie przewidzianym dla organów celnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2010.73.469

Akt utracił moc
Wersja od: 30 kwietnia 2010 r.

Rozdział  5

Procedura planowa

§  25. 
1. 
Dyrektor izby celnej właściwy ze względu na miejsce załadunku towarów może udzielić pozwolenia na stosowanie procedury planowej osobie, zwanej dalej "osobą upoważnioną", która:
1)
prowadzi księgi rachunkowe w sposób pozwalający organom celnym na dokonywanie kontroli, a szczególnie sprawowanie skutecznej kontroli celnej;
2)
prowadzi, co najmniej od roku, działalność w zakresie dostaw do miejsc przeznaczenia uważanych za wywóz ze Wspólnoty.
2. 
Stosowanie procedury planowej jest ograniczone do dostaw realizowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
3. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, jeżeli jest zapewnione właściwe sprawowanie dozoru i kontroli celnej, dyrektor izby celnej może zezwolić na stosowanie procedury planowej do dostaw realizowanych na obszarze Wspólnoty. Pozwolenie powinno szczegółowo określać zasady stosowania dozoru i kontroli celnej.
§  26. 
1. 
Osoba zamierzająca stosować procedurę planową składa pisemny wniosek do dyrektora izby celnej właściwego ze względu na miejsce załadunku towarów o pozwolenie na stosowanie procedury planowej.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien określać:
1)
dane wnioskodawcy;
2)
rodzaj dostaw;
3)
miejsca załadunku;
4)
rodzaje towarów, które będą obejmowane procedurą planową, z podaniem ich zwyczajowego, handlowego opisu oraz kodu ERN lub CN.
3. 
Do wniosku o wydanie pozwolenia dołącza się wykaz osób upoważnionych do wykonywania czynności wynikających z procedury planowej z podaniem ich imienia i nazwiska oraz rodzaju i numeru dokumentu tożsamości.
4. 
W przypadku gdy osoba wnioskująca zamierza prowadzić działania, o których mowa w art. 35 rozporządzenia (WE) nr 612/2009, do wniosku należy dołączyć zestawienie produktów gotowych, ich używane nazwy handlowe oraz specyfikację przygotowywanych produktów, w tym współczynniki zużycia surowców oraz wysokość strat.
§  27. 
1. 
Przed wydaniem pozwolenia na stosowanie procedury planowej dyrektor izby celnej zasięga opinii agencji płatniczej oraz naczelnika właściwego urzędu celnego, dokonuje oględzin terenu lub pomieszczeń miejsca załadunku towarów w celu stwierdzenia:
1)
spełnienia warunków, o których mowa w § 25 ust. 1;
2)
czy sprawowanie dozoru celnego i kontroli celnej nie spowoduje konieczności stosowania środków i ponoszenia nakładów niewspółmiernych do za kresu wnioskowanej działalności;
3)
gospodarczo uzasadnionej potrzeby udzielenia pozwolenia;
4)
czy warunki miejsca załadunku towarów zapewniają właściwy dozór celny towarom oraz umożliwiają sprawowanie kontroli celnej.
2. 
Z dokonanych oględzin sporządza się protokół.
§  28. 
Pozwolenie na stosowanie procedury planowej powinno zawierać:
1)
dane osoby upoważnionej;
2)
określenie rodzaju dostaw;
3)
określenie miejsc załadunku;
4)
termin do przekazania powiadomienia, o którym mowa w § 33 ust. 3;
5)
wskazanie naczelnika urzędu celnego właściwego do objęcia towarów procedurą wywozu;
6)
określenie rodzaju towarów, które będą obejmowane procedurą planową, z podaniem ich zwyczajowego, handlowego opisu oraz numeru kodu ERN lub CN;
7)
pouczenie o obowiązku prowadzenia i przechowywania rejestrów;
8)
pouczenie o zakazie stosowania równolegle zwykłej procedury wnioskowania o refundację w odniesieniu do towarów, o których mowa w pkt 6;
9)
pouczenie o obowiązku sumowania dostaw w jednym zgłoszeniu wywozowym.
§  29. 
1. 
Przed dokonaniem pierwszej czynności związanej ze stosowaniem procedury planowej naczelnik urzędu celnego właściwy dla miejsca załadunku towarów zatwierdza wzór rejestru, sposób jego prowadzenia oraz miejsce przechowywania.
2. 
Rejestr powinien zawierać:
1)
numer i datę wpisu;
2)
dane podmiotu, do którego dostarczono towary;
3)
datę powiadomienia;
4)
numer i datę potwierdzenia, o którym mowa w § 35 ust. 1;
5)
rodzaj towarów wraz z podaniem kodu ERN lub CN;
6)
treść deklaracji uzupełniających;
7)
ilość oraz masę netto i brutto towarów;
8)
datę dostawy;
9)
nazwę i numer rejestrowy statku lub samolotu, na które towary zostały dostarczone;
10)
numer i datę świadectwa dostawy;
11)
imię i nazwisko oraz podpis osoby dokonującej wpisu do rejestru.
3. 
Świadectwo dostawy stanowi załącznik do rejestru.
4. 
W przypadku gdy dyrektor izby celnej zezwolił na stosowanie procedury planowej do dostaw realizowanych na terenie Wspólnoty, zamiast numeru i daty świadectwa dostawy wpisuje się numer i datę karty kontrolnej T5. Oryginał karty stanowi załącznik do rejestru.
§  30. 
1. 
Rejestr może być prowadzony:
1)
w formie książkowej;
2)
z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych.
2. 
Rejestr powinien być prowadzony chronologicznie, w okresach rocznych.
3. 
W przypadku prostowania błędów pisarskich i rachunkowych oraz innych oczywistych omyłek w rejestrze zapisy w poszczególnych rubrykach rejestru nie mogą być wycierane lub zamalowywane. Ewentualne zmiany należy wprowadzić po skreśleniu nieprawidłowych danych. Każdą zmianę powinna potwierdzić podpisem osoba, która jej dokonała, oraz naczelnik urzędu celnego bądź upoważniony przez niego funkcjonariusz celny przez parafowanie tej zmiany i przystawienie pieczęci "Polska - Cło".
§  31. 
W przypadku prowadzenia rejestru w formie książkowej, przed rozpoczęciem jego wypełniania, karty rejestru powinny być przeszyte, strony ponumerowane, a ostatnia strona opatrzona pieczęcią osoby upoważnionej i stemplem nagłówkowym organu celnego oraz pieczęcią "Polska - Cło".
§  32. 
1. 
Rejestr może być prowadzony z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych, jeżeli:
1)
osoba upoważniona posiada szczegółową pisemną instrukcję obsługi programu komputerowego wykorzystywanego do prowadzenia rejestru;
2)
posiadany przez osobę upoważnioną program komputerowy zapewnia wgląd do treści dokonywanych zapisów i przechowywania danych w sposób chroniący je przed zatarciem lub zniekształceniem i uniemożliwia usuwanie dokonywanych zapisów, a także pozwala na dokonywanie zapisów w sposób chronologiczny.
2. 
Osoba upoważniona prowadząca rejestr z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych jest obowiązana do przechowywania kopii rejestru zapisanej na elektronicznych nośnikach informacji lub w formie wydruku.
§  33. 
1. 
W celu dostawy towarów z zastosowaniem procedury planowej osoba upoważniona powinna niezwłocznie przekazać powiadomienie do naczelnika urzędu celnego wskazanego w pozwoleniu na stosowanie procedury planowej, zwane dalej "powiadomieniem".
2. 
Powiadomienie powinno zawierać:
1)
numer i datę powiadomienia;
2)
wskazanie urzędu celnego, do którego jest kierowane;
3)
dane osoby upoważnionej;
4)
określenie miejsca, przewidywanego terminu i czasu załadunku;
5)
numer i datę pozwolenia na stosowanie procedury planowej;
6)
określenie rodzaju towarów, które będą przedmiotem dostawy, z podaniem ich zwyczajowego, handlowego opisu oraz numeru kodu ERN lub CN oraz ich ilości lub masy;
7)
imię i nazwisko oraz podpis osoby sporządzającej powiadomienie.
3. 
Powiadomienie należy przekazać co najmniej na dwie godziny przed końcem pracy urzędu celnego, jeżeli w pozwoleniu na stosowanie procedury planowej nie został wskazany krótszy termin.
4. 
Powiadomienie może zostać przekazane osobiście, telefaksem lub z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych.
§  34. 
1. 
W uzasadnionych przypadkach dyrektor izby celnej może zezwolić na zastąpienie powiadomienia harmonogramem dostaw. Harmonogram jest sporządzany oddzielnie dla każdego miejsca załadunku. Harmonogram powinien zawierać:
1)
numer i datę harmonogramu;
2)
wskazanie naczelnika urzędu celnego, do którego jest kierowany;
3)
dane osoby upoważnionej;
4)
numer i datę pozwolenia na stosowanie procedury planowej;
5)
określenie miejsca załadunku;
6)
określenie rodzaju dostaw;
7)
określenie terminów załadunków;
8)
określenie rodzaju towarów, które będą przedmiotem poszczególnych dostaw, z podaniem ich zwyczajowego, handlowego opisu oraz numeru kodu ERN lub CN, z uwzględnieniem ich ilości lub masy;
9)
imię i nazwisko oraz podpis osoby sporządzającej harmonogram.
2. 
Harmonogram może obejmować dostawy realizowane maksymalnie w terminie miesiąca kalendarzowego.
§  35. 
1. 
Naczelnik urzędu celnego przekazuje osobie upoważnionej niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu dwóch godzin od otrzymania powiadomienia, potwierdzenie jego otrzymania.
2. 
W pozwoleniu na stosowanie procedury planowej dyrektor izby celnej może ustalić krótszy termin na przekazanie potwierdzenia.
3. 
Potwierdzenie powinno zawierać:
1)
numer i datę potwierdzenia;
2)
rozstrzygnięcie o zatrzymaniu towarów w miejscu załadunku do chwili przeprowadzenia kontroli celnej albo zgodę na podjęcie dalszych czynności związanych ze stosowaniem tej procedury.
4. 
Potwierdzenie może być przekazane osobiście, telefaksem lub z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych.
5. 
Brak potwierdzenia w terminie, o którym mowa w ust. 1, jest równoznaczny ze zgodą naczelnika urzędu celnego na podjęcie dalszych czynności związanych ze stosowaniem procedury planowej.
§  36. 
1. 
Osoba upoważniona dokonuje wpisu do rejestru w następującym terminie:
1)
w przypadku zatrzymania towarów w celu przeprowadzenia kontroli celnej - w dniu, w którym organ celny stwierdził, że zostały spełnione warunki do objęcia towarów procedurą planową;
2)
w przypadku wyrażenia zgody na podjęcie dalszych czynności związanych ze stosowaniem procedury planowej - najpóźniej pierwszego roboczego dnia po załadunku;
3)
w przypadku, o którym mowa w § 35 ust. 5 - najpóźniej pierwszego roboczego dnia po załadunku.
2. 
W przypadku gdy dyrektor izby celnej zezwolił na stosowanie procedury planowej do dostaw realizowanych na obszarze Wspólnoty, osoba upoważniona dokonuje wpisu do rejestru nie później niż pierwszego roboczego dnia po dniu, w którym musiała zostać poinformowana, że produkty zostały załadowane.
§  37. 
Wpis do rejestru powinien być dokonany na podstawie danych zawartych w fakturze, kserokopii faktury albo w innym dokumencie służącym do identyfikacji towaru albo kserokopii dokumentu.
§  38. 
Zwolnienie towarów następuje z chwilą dokonania wpisu w rejestrze.
§  39. 
Czynności wynikających ze stosowania procedury planowej mogą dokonywać wyłącznie osoby fizyczne określone w wykazie, stanowiącym załącznik do wniosku o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury planowej.
§  40. 
Okres rozliczeniowy procedury planowej wynosi miesiąc kalendarzowy.
§  41. 
1. 
Wniosek o refundację jest sporządzany na formularzu, o którym mowa w § 3.
2. 
Wniosek jest sporządzany oddzielnie dla każdego miejsca załadunku oraz dla każdego rodzaju dostaw.
3. 
Do wniosku należy dołączyć kopię rejestru za okres objęty wnioskiem.
§  42. 
Dyrektor izby celnej cofa pozwolenie na stosowanie procedury planowej:
1)
na wniosek osoby, która otrzymała pozwolenie;
2)
w przypadku naruszenia jakiejkolwiek z przesłanek, o których mowa w § 25 ust. 1.