Rozdział 4 - Magazyny żywnościowe - Dokumenty stosowane w obrocie towarami objętymi Wspólną Polityką Rolną oraz szczegółowe warunki i tryb postępowania z tymi towarami, w zakresie przewidzianym dla organów celnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2010.73.469

Akt utracił moc
Wersja od: 30 kwietnia 2010 r.

Rozdział  4

Magazyny żywnościowe

§  16. 
Osoba zamierzająca prowadzić magazyn żywnościowy, zwany dalej "magazynem", składa pisemny wniosek do dyrektora izby celnej właściwego ze względu na proponowaną lokalizację magazynu o wydanie pozwolenia na prowadzenie magazynu.
§  17. 
1. 
Przed wydaniem pozwolenia na prowadzenie magazynu dyrektor izby celnej, do którego został złożony wniosek, zasięga opinii agencji płatniczej oraz naczelnika właściwego urzędu celnego, dokonuje oględzin terenu lub pomieszczeń w celu stwierdzenia:
1)
czy sposób prowadzenia ksiąg rachunkowych i dokumentacja związana z przeprowadzanymi operacjami handlowymi pozwolą na ustalenie, że będą spełnione warunki wynikające z przepisów prawa celnego lub przepisów dotyczących refundacji wywozowych;
2)
czy wnioskodawca nie popełnił poważnego naruszenia przepisów prawa celnego lub przepisów dotyczących refundacji wywozowych;
3)
czy stan pomieszczeń lub terenu zapewnia pozostawanie towaru pod dozorem celnym.
2. 
Z dokonanych oględzin sporządza się protokół.
§  18. 
1. 
Pozwolenie na prowadzenie magazynu powinno określać:
1)
dane wnioskodawcy;
2)
lokalizację magazynu;
3)
termin, w jakim magazyn może być utworzony;
4)
rodzaje towarów, jakie mogą być składowane w magazynie;
5)
termin, w jakim osoba prowadząca magazyn powinna dostarczyć regulamin prowadzenia magazynu oraz wzór rejestru towarów składowanych w magazynie;
6)
naczelnika urzędu celnego sprawującego nadzór nad magazynem.
2. 
Regulamin prowadzenia magazynu powinien w szczególności określać zasady wprowadzania towarów do magazynu i wyprowadzania towarów z magazynu.
§  19. 
Naczelnik urzędu celnego wskazany w pozwoleniu na prowadzenie magazynu zatwierdza regulamin prowadzenia magazynu oraz rejestr towarów składowanych w magazynie.
§  20. 
1. 
W przypadku wprowadzania towarów do magazynu stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące wywozu towarów.
2. 
Właściwym do potwierdzenia karty kontrolnej T5 jest naczelnik urzędu celnego sprawujący nadzór nad magazynem.
§  21. 
1. 
Złożenie towarów w magazynie jest dokonywane w obecności funkcjonariusza celnego, po uprzednim pisemnym powiadomieniu organu celnego.
2. 
Funkcjonariusz celny potwierdza złożenie towarów w magazynie w rejestrze prowadzonym w tym magazynie oraz na karcie kontrolnej T5.
3. 
Organ celny może wyrazić zgodę na złożenie towarów w magazynie bez obecności funkcjonariusza celnego. Organ celny określa w takim przypadku tryb i zasady dokonywania wpisu w rejestrze oraz potwierdzania karty kontrolnej T5.
§  22. 
Towary wyprowadzane w celu dostarczenia ich do innego magazynu należy przedstawić organowi celnemu.
§  23. 
Dowodem wyprowadzenia towarów z magazynu jest:
1)
w przypadku dostawy do innego magazynu - karta kontrolna T5;
2)
w pozostałych przypadkach - dokument potwierdzony przez kapitana statku lub inną upoważnioną osobę, zawierający co najmniej numer dokumentu, pełne dane towaru, w szczególności jego opis i ilość, a także opis i ilość opakowań i datę dostawy; w przypadku dostaw na platformy wiertnicze dokument ten powinien zawierać także dane identyfikacyjne dostawczego środka przewozowego.
§  24. 
Dyrektor izby celnej cofa pozwolenie na prowadzenie magazynu:
1)
na wniosek osoby, która otrzymała pozwolenie;
2)
w przypadku naruszenia jakiejkolwiek z przesłanek, o których mowa w § 17 ust. 1.