Rozdział 2 - Zgłoszenie znaku towarowego - Dokonywanie i rozpatrywanie zgłoszeń znaków towarowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.115.998

Akt utracił moc
Wersja od: 24 kwietnia 2014 r.

Rozdział  2

Zgłoszenie znaku towarowego

§  4. 
1. 
Zgłoszenie znaku towarowego, o którym mowa w art. 138 ustawy, zawiera w szczególności:
1)
podanie,
2)
dowód pierwszeństwa, jeżeli zgłaszający ubiega się o przyznanie mu uprzedniego pierwszeństwa,
3)
oświadczenie zgłaszającego o podstawie do korzystania z uprzedniego pierwszeństwa, jeżeli dowód pierwszeństwa nie opiewa na zgłaszającego,
4) 1
 (uchylony),
5) 2
 (uchylony),
6) 3
 dwa egzemplarze informatycznego nośnika danych zawierającego nagranie dźwięku, w przypadku zgłoszenia znaku towarowego dźwiękowego,
7)
dokument stwierdzający uprawnienie do używania niektórych oznaczeń w znaku towarowym, w przypadkach określonych w art. 131 ust. 2 pkt 2-4 ustawy,
8)
regulamin znaku, jeżeli zgłaszający ubiega się o udzielenie prawa ochronnego na wspólny znak towarowy, wspólny znak towarowy gwarancyjny albo o udzielenie wspólnego prawa ochronnego,
9)
pełnomocnictwo, jeżeli zgłaszający działa przez pełnomocnika.
2. 
Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, należy złożyć wraz z dowodem pierwszeństwa w terminie określonym w art. 139 ustawy.
3.  4
 (uchylony).
4. 
Do pełnomocnictwa składanego w formie oświadczenia, w przypadkach określonych w art. 239 ustawy, należy dołączyć kopię upoważnienia, o którym mowa w tym artykule.
§  5. 
1. 
Podanie, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 1, zawiera w szczególności:
1) 5
 nazwisko i imię oraz adres zamieszkania albo nazwę i siedzibę zgłaszającego, a także numer PESEL w przypadku osób fizycznych albo numer REGON w przypadku osób prawnych i państwowych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, o ile zgłaszający je posiada,
2)
nazwisko i imię oraz adres pełnomocnika, jeżeli zgłaszający działa przez pełnomocnika,
3)
wniosek o udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy, wspólny znak towarowy bądź wspólny znak towarowy gwarancyjny albo o udzielenie wspólnego prawa ochronnego na znak towarowy,
4)
określenie znaku towarowego,
5)
wskazanie towarów, dla których znak towarowy jest przeznaczony,
6)
podpis zgłaszającego lub pełnomocnika, jeżeli zgłaszający działa przez pełnomocnika.
2.  6
 Jeżeli zgłoszenie jest dokonywane w imieniu Skarbu Państwa przez organ administracji rządowej albo państwową jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, jako zgłaszającego, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, należy podać Skarb Państwa wraz z nazwą tego organu lub jednostki; osoba podpisująca podanie za zgłaszającego, która nie jest wyznaczonym pełnomocnikiem, podaje zajmowane stanowisko służbowe.
3. 
Podanie, o którym mowa w ust. 1, zawiera również:
1)
oświadczenie zgłaszającego, że chce skorzystać z uprzedniego pierwszeństwa, jeżeli ubiega się o przyznanie tego pierwszeństwa, wskazujące co najmniej datę i kraj dokonania pierwszego zgłoszenia lub nazwę, miejsce i kraj wystawy oraz datę wystawienia towaru oznaczonego znakiem towarowym na wystawie,
2)
wskazanie osoby upoważnionej do odbioru korespondencji, jeżeli jest kilku zgłaszających i nie działają przez wspólnego pełnomocnika,
3)
spis załączonych dokumentów.
§  6. 
1.  7
 Określenie znaku towarowego, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 4, polega na jego przedstawieniu lub wyrażeniu w podaniu w sposób graficzny, w tym w formie fotografii lub odbitki, określeniu jego rodzaju, a w razie potrzeby jego opisaniu.
2. 
W zależności od rodzaju znaku towarowego przedstawia się go lub wyraża w następujący sposób:
1)
jeżeli znak towarowy jest literą, cyfrą, napisem, rysunkiem lub kompozycją kolorystyczną, należy go w tej postaci zamieścić w podaniu,
2) 8
 jeżeli znak towarowy składa się z kilku odrębnych części przeznaczonych do łącznego używania, w szczególności z etykiety, kontretykiety i krawatki, należy przedstawić te części obok siebie w sposób odpowiadający ich rzeczywistemu rozmieszczeniu na towarze; kontur znaku należy zaznaczyć linią ciągłą, a kontur towaru, na który znak ma być nakładany, linią przerywaną,
2a) 9
 jeżeli znak towarowy składa się z pojedynczego wizerunku ukazującego jego usytuowanie na towarze, należy go wyrazić w sposób odpowiadający rzeczywistemu rozmieszczeniu na towarze; kontur znaku należy zaznaczyć linią ciągłą, a kontur towaru, na którym znak ma być nakładany, linią przerywaną,
3)
jeżeli znak towarowy ma formę przestrzenną, należy go wyrazić w postaci rysunku obrazującego jego ogólny wygląd bądź kilku rysunków obok siebie - gdy jego cechy wyróżniające znajdują się na różnych płaszczyznach,
3a) 10
 jeżeli znak towarowy jest hologramem, należy go wyrazić w postaci jednego lub kilku wizerunków ukazujących cały jego efekt hologramowy,
4)
jeżeli znak towarowy, w szczególności melodia, nie nadaje się do bezpośredniego graficznego zobrazowania, należy go wyrazić w podaniu pośrednio przez zapis graficzny, pozwalający na jego odtworzenie (nuty, litery obrazujące dźwięki artykułowane).
3.  11
 Znaki towarowe barwne przedstawia się w kolorach, z podaniem wykazu użytych kolorów, zgodnie z klasyfikacją wprowadzoną Porozumieniem wiedeńskim, określając, w razie potrzeby, ich szczegółowe parametry (odcienie) oraz wskazując, których elementów znaku towarowego dotyczą te kolory. W przypadku zgłoszenia składającego się z kolorów lub układów kolorów należy określić sposób ich połączenia.
4. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, należy zamieścić opis znaku towarowego, jeżeli samo przedstawienie nie jest wystarczające do jego pełnego zobrazowania.
5. 
W przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 2 i 3, należy w podaniu zamieścić opis znaku, z wyjaśnieniem, co on przedstawia i, w razie potrzeby, w jaki sposób ma być używany.
6. 
W przypadku każdego znaku towarowego zawierającego litery, cyfry lub napisy należy w opisie znaku podać:
1)
tłumaczenie napisów obcojęzycznych, jeżeli mają odpowiednik w języku polskim,
2)
transliterację na litery alfabetu łacińskiego i cyfry arabskie lub rzymskie, jeżeli użyto liter innego alfabetu niż łaciński bądź cyfr innych niż arabskie lub rzymskie.
7. 
W przypadku gdy zamieszczenie opisu znaku towarowego nie jest konieczne, w miejscu przeznaczonym na opis wpisuje się uwagę: "Jak przedstawiono".
8. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 4, należy określić rodzaj znaku towarowego, a także wskazać - jeżeli jest to potrzebne do identyfikacji tego znaku - niezbędne informacje dotyczące sposobu postrzegania tego znaku przez odbiorców.
9. 
Jeżeli zamieszczenie znaku towarowego w podaniu byłoby utrudnione ze względu na potrzebę zobrazowania jego szczegółów, znak taki może być przedstawiony na odrębnym arkuszu o formacie A4.
§  7. 
1. 
Towary, dla których znak towarowy jest przeznaczony, są wskazywane w formie wykazu towarów.
1a)  12
 Towary, o których mowa w ust. 1, powinny być wskazane przez zgłaszającego w sposób jasny i precyzyjny, pozwalający na ustalenie zakresu ochrony przyznanej przez udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy.
1b)  13
 W celu wskazania towarów zgłaszający może używać ogólnych określeń nagłówków klasyfikacyjnych Porozumienia nicejskiego, pod warunkiem że te wskazania są wystarczająco jasne i precyzyjne. W tym przypadku uważa się, że wykaz towarów obejmuje wyłącznie towary objęte dosłownym znaczeniem danego określenia lub terminu.
2. 
Przy sporządzaniu wykazu towarów, o którym mowa w ust. 1, należy jednocześnie wskazać klasy odnoszące się do określonych towarów, zwane dalej "klasami towarowymi", zgodnie z aktualną klasyfikacją przyjętą na podstawie Porozumienia nicejskiego.
3. 
Jeżeli towar, dla którego zgłaszający chce zarejestrować znak, nie jest wymieniony w wykazie towarów klasyfikacji, o której mowa w ust. 2, do zaklasyfikowania tego towaru stosuje się kryteria przyjęte w uwagach ogólnych do tej klasyfikacji.
4. 
Wykaz towarów, o którym mowa w ust. 1, nie może zawierać określeń niemających znaczenia dla zakresu ochrony.
5. 
Wykaz towarów powinien być uporządkowany według klas towarowych w porządku wzrastającym.
6. 
Odrębne arkusze wykazu towarów, sporządzone zgodnie z art. 141 ust. 1 ustawy, powinny mieć format A4 i być wypełnione pismem maszynowym, z zachowaniem do 60 znaków pisarskich w wierszu i odstępu między wierszami około 6 mm.
§  8. 
1. 
Dowód pierwszeństwa wynikającego z wcześniejszego zgłoszenia składa się z:
1)
kopii lub odpisu takiego zgłoszenia, poświadczonego za zgodność z oryginałem przez właściwy organ, w którym dokonano zgłoszenia,
2)
zaświadczenia wydanego przez organ wymieniony w pkt 1, wskazującego datę i numer zgłoszenia oraz, jeżeli dotyczy - datę wystawienia towaru ze znakiem towarowym na wystawie, o której mowa w art. 126 ustawy.
2. 
Dowód pierwszeństwa wynikającego z wcześniejszego wystawienia towarów oznaczonych zgłaszanym znakiem towarowym składa się z:
1)
zaświadczenia organizatora wystawy o wystawieniu towarów oznaczonych danym znakiem,
2) 14
 dokumentu stwierdzającego, że wystawa miała charakter wystawy międzynarodowej oficjalnej lub oficjalnie uznanej.
3. 
Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, zawiera:
1)
nazwisko i imię lub nazwę wystawcy,
2)
nazwę i miejsce wystawy oraz okres jej trwania,
3)
datę wystawienia towarów,
4)
stwierdzenie tożsamości znaku i towarów wystawionych z załączoną fotografią lub odbitką znaku i wykazem towarów.
4. 
Oświadczenie zgłaszającego o podstawie do korzystania z uprzedniego pierwszeństwa, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 3, zawiera:
1)
nazwisko i imię lub nazwę osoby, na którą jest wystawiony dowód pierwszeństwa,
2)
nazwisko i imię lub nazwę zgłaszającego,
3)
wskazanie podstawy uprawnienia do korzystania z uprzedniego pierwszeństwa,
4)
podpis zgłaszającego lub jego pełnomocnika oraz datę.
§  9. 
1.  15
 Fotografia lub odbitka znaku towarowego zamieszczona w podaniu nie może być mniejsza niż 3 cm x 3 cm i większa niż 5 cm x 5 cm, z zastrzeżeniem ust. 3.
2. 
Fotografia lub odbitka znaku towarowego może być wykonana dowolną techniką umożliwiającą ich reprodukcję.
3. 
Jeżeli format 5 cm x 5 cm nie byłby wystarczający do zobrazowania szczegółów znaku towarowego, fotografie lub odbitki tego znaku nie mogą być większe niż 10 cm x 10 cm.
§  10.  16
 (uchylony).
§  11. 
1. 
Podanie, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 1, powinno być sporządzone w języku polskim.
2. 
Jeżeli dowód pierwszeństwa, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 2, został sporządzony w innym języku niż polski, angielski, francuski, niemiecki lub rosyjski, należy załączyć do niego tłumaczenie na jeden z tych języków.
3. 
Jeżeli dokumenty, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 3 i 7-9, zostały sporządzone w innym języku niż język polski, należy załączyć do nich tłumaczenie na ten język.
4. 
Urząd Patentowy może wezwać, z zastrzeżeniem ust. 2, do złożenia tłumaczenia na język polski każdego dokumentu sporządzonego w języku innym niż polski.
5. 
Dokumenty sporządzone za granicą powinny odpowiadać przepisom prawa obowiązującego w państwie ich sporządzenia lub postanowieniom umów międzynarodowych.
6.  17
 (uchylony).
1 § 4 ust. 1 pkt 4 uchylony przez § 1 pk 1 lit. a tiret drugie rozporządzenia z dnia 28 marca 2014 r. (Dz.U.2014.466) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 kwietnia 2014 r.
2 § 4 ust. 1 pkt 5 uchylony przez § 1 pk 1 lit. a tiret drugie rozporządzenia z dnia 28 marca 2014 r. (Dz.U.2014.466) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 kwietnia 2014 r.
3 § 4 ust. 1 pkt 6:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.109.911) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lipca 2005 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a tiret drugie rozporządzenia z dnia 28 marca 2014 r. (Dz.U.2014.466) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 kwietnia 2014 r.

4 § 4 ust. 3 uchylony przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 28 marca 2014 r. (Dz.U.2014.466) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 kwietnia 2014 r.
5 § 5 ust. 1 pkt 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.109.911) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lipca 2005 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia z dnia 28 marca 2014 r. (Dz.U.2014.466) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 kwietnia 2014 r.

6 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 28 marca 2014 r. (Dz.U.2014.466) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 kwietnia 2014 r.
7 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 28 marca 2014 r. (Dz.U.2014.466) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 kwietnia 2014 r.
8 § 6 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 28 marca 2014 r. (Dz.U.2014.466) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 kwietnia 2014 r.
9 § 6 ust. 2 pkt 2a dodany przez § 1 pkt 3 lit. b tiret drugie rozporządzenia z dnia 28 marca 2014 r. (Dz.U.2014.466) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 kwietnia 2014 r.
10 § 6 ust. 2 pkt 3a dodany przez § 1 pkt 3 lit. b tiret trzecie rozporządzenia z dnia 28 marca 2014 r. (Dz.U.2014.466) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 kwietnia 2014 r.
11 § 6 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. c rozporządzenia z dnia 28 marca 2014 r. (Dz.U.2014.466) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 kwietnia 2014 r.
12 § 7 ust. 1a dodany przez § 1 pk 4 rozporządzenia z dnia 28 marca 2014 r. (Dz.U.2014.466) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 kwietnia 2014 r.
13 § 7 ust. 1b dodany przez § 1 pk 4 rozporządzenia z dnia 28 marca 2014 r. (Dz.U.2014.466) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 kwietnia 2014 r.
14 § 8 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 28 marca 2014 r. (Dz.U.2014.466) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 kwietnia 2014 r.
15 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 28 marca 2014 r. (Dz.U.2014.466) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 kwietnia 2014 r.
16 § 10 uchylony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.109.911) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lipca 2005 r.
17 § 11 ust. 6 uchylony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.109.911) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lipca 2005 r.