Dokonanie losowania wszystkich wygranych od 4% państwowej pożyczki premjowej, wydanej na zasadzie ustawy z dnia 16 lipca 1920 r.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.48.489

Akt utracił moc
Wersja od: 10 czerwca 1924 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 30 maja 1924 r.
w przedmiocie dokonania losowania wszystkich wygranych od 4% państwowej pożyczki premjowej, wydanej na zasadzie ustawy z dnia 16 lipca 1920 r. (Dz. U. R. P. № 61 poz. 391).

Na zasadzie § 7 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 17 marca 1924 r. o przerachowaniu zobowiązań Skarbu Państwa z tytułu pożyczek państwowych oraz konwersji rzeczonych pożyczek (Dz. U. R. P. № 27 poz. 274) zarządza się co następuje:
Losowanie wszystkich wygranych 4% państwowej pożyczki premjowej, przypadających do wylosowania do 1 stycznia 1925 r. odbędzie się nie później, niż w drugą sobotę po dniu ogłoszenia niniejszego rozporządzenia w Dzienniku Ustaw R. P. w każdym razie winno być ukończone najdalej w ciągu następnych 14 dni.
Losowanie będzie przeprowadzone publicznie przez komisję złożoną z 2 przedstawicieli Ministerstwa Skarbu, notarjusza i dwuch obywateli wskazanych przez Prezydenta miasta stołecznego Warszawy.
Losowanie każdej wygranej składa się z 3 ciągnień dokonanych w sposób następujący:

Do urny oznaczonej № I rzuca się przed rozpoczęciem losowania zwitki z numerami od 0 do 4 do urn oznaczonych №№ II i III rzuca się również przed rozpoczęciem losowania po 1000 zwitków oznaczonych №№ od 000 do 999 i po zmieszaniu zwitków we wszystkich urnach wyciąga się z urny N° I jeden zwitek, następuje z urny №№ II i III po jednym zwitku.

Wylosowane ze wszystkich trzech urn cyfry ustawione obok siebie w porządku w jakim zostały wyciągnięte oznaczają numer obligacji, na którą padła wygrana.

Jeden z przedstawicieli Ministerstwa Skarbu odczytuje każdorazowo wyciągniętą liczbę, okazując równocześnie zwitek członkom komisji i publiczności.

Po każdem wyciągnięciu z urn zwitków z numerami przewodniczący komisji niezwłocznie wypełni urny nowemi zwitkami z tymi samymi numerami.

Mieszania i ciągnienia zwitków dokonują sieroty z ochron, utrzymywanych przez Warszawskie Towarzystwo Dobroczynności.

Zamiast urn można przy losowaniu użyć kół loteryjnych.

O ile w jednem losowaniu będą wyciągnięte Z wszystkich urn same zera, wówczas powtarza się ciągnienie z urny № III przyczem wyciągnięta z tej urny liczba oznacza numer obligacji, na którą padła wygrana.

O ile wygrana padnie na numer, który już wylosowano w poprzednich ciągnieniach wówczas przeprowadza się ponowne losowanie.

Dzień, miejsce i godzina losowania, skład komisji, ilość złożonych do każdej urny (koła) zwitków, numery obligacji, na które padły wygrane, zarządzenie powtórnego ciągnienia w wypadkach powyżej wymienionych notuje się w protokóle, który podpisują wszyscy członkowie komisji.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi wżycie z dniem ogłoszenia.