Dofinansowanie zadań związanych z przygotowaniem w 2013 r. kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach świata lub mistrzostwach Europy ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2013.756

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 2013 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPORTU I TURYSTYKI1)
z dnia 24 czerwca 2013 r.
w sprawie dofinansowania zadań związanych z przygotowaniem w 2013 r. kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach świata lub mistrzostwach Europy ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej

Na podstawie art. 31 ust. 2 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. poz. 1456) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań związanych z przygotowaniem w 2013 r. kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach świata lub mistrzostwach Europy ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, a także tryb składania wniosków o dofinansowanie oraz przekazywania środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej na realizację zadań.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
Funduszu - rozumie się przez to Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej;
2)
ministrze - rozumie się przez to ministra właściwego do spraw kultury fizycznej, będącego dysponentem Funduszu;
3)
środkach Funduszu - rozumie się przez to wpływy z dopłat do stawek, cen losów lub innych dowodów udziału w grach objętych monopolem państwa, przekazane na rachunek Funduszu;
4)
oferentach - rozumie się przez to podmioty ubiegające się o dofinansowanie realizacji zadań związanych z przygotowaniem kadry narodowej ze środków Funduszu;
5)
zadaniach związanych z przygotowaniem kadry narodowej - rozumie się przez to zadania związane z przygotowaniem w 2013 r. kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach świata lub mistrzostwach Europy.
W zakresie realizacji zadań związanych z przygotowaniem kadry narodowej środki Funduszu można przeznaczyć na dofinansowanie:
1)
udziału w zgrupowaniach i konsultacjach w kraju i za granicą;
2)
startów w imprezach krajowych i zagranicznych;
3)
zakupu sprzętu sportowego i ubiorów sportowych;
4)
zakupu leków, odżywek i suplementów;
5)
ubezpieczenia zawodników, trenerów i sprzętu;
6)
wynagrodzeń dla kadry szkoleniowej;
7)
wynajmu obiektów;
8)
badań zawodników;
9)
innych przedsięwzięć niezbędnych do realizacji szkolenia sportowego;
10)
kosztów obsługi zadania.
Dofinansowania realizacji zadań związanych z przygotowaniem kadry narodowej udziela się po przeprowadzeniu otwartego konkursu, o którym mowa w art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536, z późn. zm.2)), z uwzględnieniem przepisów niniejszego rozporządzenia.
1.
Wnioski zawierające oferty na dofinansowanie realizacji zadań związanych z przygotowaniem kadry narodowej mogą składać podmioty, których podstawowym celem statutowym jest prowadzenie działalności w zakresie kultury fizycznej.
2.
Oferta powinna zawierać:
1)
określenie oferenta wraz z aktualnym wyciągiem z Krajowego Rejestru Sądowego albo innego rejestru, albo z zaświadczeniem bądź informacją sporządzonymi na podstawie ewidencji właściwej dla formy organizacyjnej oferenta;
2)
szczegółową nazwę zadania wraz z zakresem i charakterystyką (w tym wskazanie terminu, miejsca i liczby uczestników);
3)
informację o wcześniejszej działalności oferenta w zakresie, którego dotyczy zadanie;
4)
informację o posiadanych zasobach rzeczowych i kadrowych zapewniających wykonanie zadania oraz o planowanej wysokości środków finansowych przeznaczonych na realizację danego zadania pochodzących z innych źródeł;
5)
kalkulację przewidywanych kosztów realizacji zadania;
6)
kalkulację przewidywanych dochodów oraz innych korzyści związanych z realizacją zadania;
7)
kwoty środków Funduszu otrzymane w bieżącym i poprzednim roku;
8)
wskazanie rachunku, na który mają być przekazane środki;
9)
oświadczenie oferenta, że nie zalega z płatnościami na rzecz podmiotów publicznoprawnych oraz innych podmiotów.
3.
Do oferty powinny być dołączone następujące załączniki:
1)
zbiorczy plan kosztów bezpośrednich, a także kosztów obsługi zadania, zwanych dalej "kosztami pośrednimi";
2)
szczegółowy regulamin i program przedsięwzięcia, ramowy program szkolenia sportowego, specyfikacja sprzętu sportowego lub inne informacje niezbędne przy rozpatrywaniu oferty.
1.
Oferta na dofinansowanie realizacji zadań związanych z przygotowaniem kadry narodowej, zaakceptowana przez ministra, stanowi podstawę do zawarcia umowy z oferentem.
2.
Przekazywanie środków Funduszu odbywa się na podstawie umów zawartych przez ministra z oferentami, po spełnieniu warunków i w trybie określonych w rozporządzeniu.
Umowa o dofinansowanie ze środków Funduszu realizacji zadań związanych z przygotowaniem kadry narodowej powinna zawierać w szczególności:
1)
określenie stron umowy;
2)
nazwę i szczegółowy opis zadania, w tym cel, na jaki dofinansowanie zostało przyznane, i termin jego wykonania;
3)
wysokość udzielonego dofinansowania oraz sposób i terminy przekazywania środków, z uwzględnieniem § 8;
4)
termin wykorzystania dofinansowania, nie dłuższy niż do dnia 31 grudnia 2013 r.;
5)
termin i sposób rozliczenia udzielonego dofinansowania;
6)
termin zwrotu niewykorzystanej części dofinansowania, nie dłuższy niż 15 dni od określonego w umowie dnia wykonania zadania, a w przypadku zadania realizowanego za granicą - 30 dni od określonego w umowie dnia jego wykonania;
7)
klauzulę o niedopuszczalności przenoszenia praw i obowiązków strony na osoby trzecie bez zgody ministra;
8)
określenie warunków zmiany zakresu rzeczowo-finansowego zadania w trakcie obowiązywania umowy;
9)
zobowiązanie oferenta do wykorzystania środków Funduszu wyłącznie na cele określone w umowie;
10)
zobowiązanie oferenta do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej środków Funduszu i wydatków dokonywanych z tych środków;
11)
określenie sposobu zagospodarowania dochodów osiągniętych przez oferenta przy realizacji zadania;
12)
określenie składników kalkulacji kosztów pośrednich;
13)
zobowiązanie oferenta do poddania się kontroli realizowanej przez organ udzielający dofinansowania;
14)
zobowiązanie oferenta do przedłożenia w określonych terminach i zakresie rozliczenia zadania oraz do zwrotu środków Funduszu w przypadku niewykonania zadania w części lub w całości, pobrania środków Funduszu w nadmiernej wysokości lub nienależnie bądź wykorzystania tych środków niezgodnie z przeznaczeniem;
15)
klauzulę o możliwościach rozwiązania umowy.
Środki Funduszu przeznaczone w umowie na dofinansowanie realizacji zadań związanych z przygotowaniem kadry narodowej są przekazywane na rachunek bankowy oferenta w terminach zapewniających finansowanie zobowiązań wynikających z realizacji zadania.
1.
Jeżeli przy realizacji zadań związanych z przygotowaniem kadry narodowej ze środków Funduszu zostaną osiągnięte dochody nieprzewidziane w umowie, oferent jest obowiązany zwrócić je w terminie 14 dni od dnia uzyskania dochodu na rachunek Funduszu.
2.
Oferent może wystąpić do ministra w terminie określonym w ust. 1 z propozycją zagospodarowania dochodów nieprzewidzianych w umowie. Po rozpatrzeniu propozycji strony mogą w formie aneksu do umowy rozszerzyć zakres rzeczowy realizowanego zadania albo odpowiednio zmniejszyć kwotę dofinansowania.
3.
Osiągnięte przez oferenta dochody z tytułu kar umownych powinny być zwrócone, proporcjonalnie do udziału środków Funduszu w pokryciu wydatku, na rachunek Funduszu w terminie 14 dni od dnia uzyskania dochodu.
Oferenci realizujący zadania związane z przygotowaniem kadry narodowej mogą przeznaczyć na koszty pośrednie nie więcej niż 10% kosztów bezpośrednich związanych z realizacją zadania, dofinansowanych ze środków Funduszu, w tym na wynagrodzenia osób obsługujących te zadania. Wysokość kosztów pośrednich pokrywanych ze środków Funduszu ustala się, po ich szczegółowej analizie, w drodze negocjacji przed podpisaniem umowy, z uwzględnieniem rodzaju i specyfiki zadania.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
______

1) Minister Sportu i Turystyki kieruje działem administracji rządowej - kultura fizyczna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Sportu i Turystyki (Dz. U. Nr 248, poz. 1489 oraz z 2013 r. poz. 606).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2011 r. Nr 112, poz. 654, Nr 149, poz. 887, Nr 205, poz. 1211, Nr 208, poz. 1241, Nr 209, poz. 1244 i Nr 232, poz. 1378.