Dodatkowe urlopy w przemyśle chemicznym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1956.1.1

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1956 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 grudnia 1955 r.
w sprawie dodatkowych urlopów w przemyśle chemicznym.

Na podstawie art. 10 ustawy z dnia 16 maja 1922 r. o urlopach dla pracowników, zatrudnionych w przemyśle i handlu (Dz. U. z 1949 r. Nr 47, poz. 365 i z 1950 r. Nr 13, poz. 123), zarządza się, co następuje:
Pracownikom zatrudnionym w przemyśle chemicznym, na stanowiskach określonych w wykazie przewidzianym w § 2, przysługuje w każdym roku kalendarzowym dodatkowy płatny urlop w wymiarze 12, 9 lub 6 dni roboczych zgodnie z tym wykazem.
1.
Prezydium Rządu - po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych - ustala na wniosek Ministra Przemysłu Chemicznego wykaz stanowisk w przemyśle chemicznym, dających prawo do urlopu dodatkowego, z określeniem wymiaru tego urlopu.
2.
Prezydium Rządu w trybie przewidzianym w ust. 1 może:
1)
uzupełnić wykaz nowymi stanowiskami w razie występowania szkodliwości uzasadniających przyznanie urlopu dodatkowego, z określeniem wymiaru tego urlopu, albo
2)
ograniczyć wykaz przez zniesienie urlopów dodatkowych na określonych stanowiskach lub skrócenie wymiaru tych urlopów w razie usunięcia lub zmniejszenia szkodliwości uzasadniających korzystanie z urlopów dodatkowych.
Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego pracownik nabywa po przepracowaniu jednego roku na stanowiskach wymienionych w wykazie, o którym mowa w § 2.
1.
Zależnie od wskazań lekarza zakład pracy powinien udzielić urlopu dodatkowego łącznie z urlopem wypoczynkowym lub oddzielnie.
2.
Urlop dodatkowy nie może być dzielony na części.
Urlop dodatkowy przysługuje w wymiarze odpowiadającym stanowisku zajmowanemu przez pracownika w czasie udzielenia tego urlopu.
Pracownikom lub pracownicom zatrudnionym na stanowiskach wymienionych w wykazie przewidzianym w § 2 urlop wypoczynkowy i urlop dodatkowy może być przesunięty na następny rok kalendarzowy tylko w przypadkach niemożności wykorzystania tych urlopów z powodu choroby, przerwy w pracy w związku z ciążą i porodem albo odbywania służby wojskowej.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1956 r.