Dodatki mieszkaniowe.
Dz.U.2021.2021 t.j.
Akt obowiązującyUSTAWA
z dnia 21 czerwca 2001 r.
o dodatkach mieszkaniowych
Przepisy ogólne
Przepisy ogólne
Ustawa reguluje zasady i tryb przyznawania, ustalania wysokości i wypłacania dodatków mieszkaniowych oraz właściwość organów w tych sprawach.
- jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne całodobowe utrzymanie.
- przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu złożenia wniosku, z uwzględnieniem art. 6 ust. 8 i art. 7 ust. 6.
Przez gospodarstwo domowe rozumie się gospodarstwo prowadzone przez osobę ubiegającą się o przyznanie dodatku mieszkaniowego, samodzielnie zajmującą lokal mieszkalny albo gospodarstwo prowadzone przez tę osobę wspólnie z małżonkiem i innymi osobami stale z nią zamieszkującymi i gospodarującymi, które swoje prawa do zamieszkiwania w lokalu wywodzą z prawa tej osoby. Do członków gospodarstwa domowego nie wlicza się osób przebywających w instytucjach, o których mowa w art. 2 ust. 3.
Odmowa złożenia oświadczenia stanowi podstawę do wydania decyzji o odmowie przyznania dodatku mieszkaniowego.
W celu zweryfikowania informacji i danych zawartych w deklaracji, o której mowa w art. 7 ust. 1, gmina może przetwarzać dane osobowe i informacje dotyczące osoby ubiegającej się o dodatek mieszkaniowy, pozyskane w toku innych postępowań prowadzonych przez gminę lub jej jednostki organizacyjne.
(oznaczenie rozdziału uchylone).
(oznaczenie rozdziału uchylone).
Zmiany w przepisach obowiązujących. Przepisy przejściowe i końcowe
Zmiany w przepisach obowiązujących. Przepisy przejściowe i końcowe
W ustawie z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 1998 r. Nr 120, poz. 787 i Nr 162, poz. 1119, z 1999 r. Nr 111, poz. 1281, z 2000 r. Nr 3, poz. 46, Nr 5, poz. 67, Nr 83, poz. 946, Nr 88, poz. 988, Nr 95, poz. 1041 i Nr 122, poz. 1317 oraz z 2001 r. Nr 4, poz. 27, Nr 32, poz. 386 i Nr 71, poz. 733) 6 skreśla się rozdział 6.
W 2002 r. dodatek mieszkaniowy przysługuje osobom, o których mowa w art. 2 ust. 1, jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego nie przekracza 150% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym lub 100% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym, obowiązującej w dniu złożenia wniosku, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 8.
Sprawy wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie ustawy prowadzi się na podstawie jej przepisów.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2002 r., z wyjątkiem:
Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (761)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (761)
- Czy należy uznać opłatę za gaz ziemny, którym jest ogrzewane centralne ogrzewanie i ciepła woda w celu przyznania dodatku mieszkaniowego?
- Czy świadczenie ratownicze wypłacane strażakom w kwocie 200,00 zł liczyć do dochodu w dodatkach mieszkaniowych?
- Czy w przypadku mieszkania gminnego osoba ma prawo złożyć wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego?
Akty prawne liczba obiektów na liście: (33)
Akty wykonawcze liczba obiektów na liście: (7)
- Sposób przeprowadzania wywiadu środowiskowego, wzór kwestionariusza wywiadu oraz oświadczenia o stanie majątkowym wnioskodawcy i innych członków gospodarstwa domowego, a także wzór legitymacji pracownika upoważnionego do przeprowadzenia wywiadu.
- Zm.: rozporządzenie w sprawie dodatków mieszkaniowych.
- Średnie podstawowe dochody podatkowe gmin za 2002 r. w przeliczeniu na 1 mieszkańca.