Rozdział 3 - Weryfikacja i zaliczenie czasu do wysługi lat. - Dodatek za wysługę lat.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1949.44.331

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1949 r.

Rozdział  III.

Weryfikacja i zaliczenie czasu do wysługi lat.

§  14.
1.
Weryfikacji i zaliczenia czasu do wysługi lat żołnierzy zawodowych w stopniach wojskowych, wymienionych w § 1, którzy w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia pełnią służbę wojskową i posiadają wysługę lat uprawniającą do dodatku za wysługę lat, dokonuje jednorazowo Wojskowa Komisja Weryfikacyjna Ministerstwa Obrony Narodowej.
2.
Dla żołnierzy zawodowych innych stopni weryfikacji i zaliczenia czasu do wysługi lat dokonuje jednorazowo Wojskowa Komisja Weryfikacyjna po mianowaniu ich na stopnie wojskowe wymienione w § 1.
3.
Skład Wojskowej Komisji Weryfikacyjnej oraz tryb jej urzędowania określi Minister Obrony Narodowej w drodze zarządzenia.
§  15.
1.
Weryfikacji i zaliczenia czasu do wysługi lat dokonuje Wojskowa Komisja Weryfikacyjna na wniosek zainteresowanego, złożony przełożonemu dowódcy (kierownikowi, szefowi) jednostki wojskowej, który wniosek ten przesyła drogą służbową do Wojskowej Komisji Weryfikacyjnej.
2.
Do wniosku wymienionego w ust. 1 należy dołączyć chronologiczny co do czasu wykaz służby, pracy i działalności oraz dowody stwierdzające prawdziwość danych zawartych w tym wykazie.
3.
W przypadku ubiegania się o zaliczenie do wysługi lat okresów w zasadzie niepoliczalnych do tej wysługi, a wymienionych w § 11 ust. 1, należy wnieść umotywowaną prośbę do Ministra Obrony Narodowej. Prośbę należy wnieść łącznie z wymienionym w ust. 2 wykazem służby, pracy i działalności.
§  16.
1.
Udowodnienie poszczególnych okresów służby, pracy i działalności może nastąpić na podstawie wszelkich dokumentów (zaświadczeń) przedłożonych w oryginałach lub w uwierzytelnionych w sposób urzędowy odpisach, a stwierdzających wykonywanie służby, pracy i działalności.
2.
W przypadku niemożności przedstawienia dowodów, wymienionych w ust. 1, poszczególne okresy służby, pracy i działalności mogą być udowodnione zaświadczeniami dwóch wiarygodnych świadków. Podpisy świadków na zaświadczeniach winny być uwierzytelnione w sposób urzędowy. Świadkowie winni w zaświadczeniu podać źródło posiadanych wiadomości i stwierdzić, że świadectwo składają pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie (art. 140 § 2 KK).
3.
Wojskowa Komisja Weryfikacyjna może dokonać sprawdzeń przedstawionych lub powołanych dowodów w sposób, jaki uzna za celowy.
§  17.
1.
Wojskowa Komisja Weryfikacyjna wydaje orzeczenie o zaliczeniu lub o odmowie zaliczenia do wysługi lat poszczególnych okresów służby, pracy i działalności.
2.
Odmowa zaliczenia winna być uzasadniona. Nie jest wymagane uzasadnienie, jeżeli zaliczenie lub niezaliczenie pewnych okresów służby, pracy lub innej działalności zawodowej (§ 11) zależy od uznania Ministra Obrony Narodowej.
§  18.
1.
Orzeczenie Wojskowej Komisji Weryfikacyjnej winno zawierać:
a)
nazwę komisji, nr i datę wydania orzeczenia,
b)
nazwisko i imię, stopień wojskowy i przydział służbowy zainteresowanego,
c)
dokładne wyszczególnienie wszystkich okresów służby, pracy i działalności:
1)
zaliczonych do wysługi lat - ze wskazaniem stosunku w jakim zaliczenie nastąpiło,
2)
nie zaliczonych do wysługi lat - ze wskazaniem powodów niezaliczenia,
d)
pouczenie o środku odwoławczym, zawierające wskazanie władzy, do której odwołanie może być wniesione, i terminu wniesienia odwołania (§ 19),
e)
podpis przewodniczącego Wojskowej Komisji Weryfikacyjnej i odcisk pieczęci tej Komisji.
2.
Orzeczenie Wojskowej Komisji Weryfikacyjnej może również zawierać wnioski do Ministra Obrony Narodowej co do tych okresów służby, pracy i działalności, które podlegają bądź nie podlegają zaliczeniu do wysługi lat, a co do których Wojskowa Komisja Weryfikacyjna stawia wniosek o ich niezaliczenie bądź zaliczenie do wysługi lat.
§  19.
1.
Odpis orzeczenia Wojskowej Komisji Weryfikacyjnej doręcza się zainteresowanemu, któremu przysługuje prawo wniesienia odwołania w terminie 14-dniowym od dnia doręczenia orzeczenia.
2.
Odwołanie wnosi się do Ministra Obrony Narodowej w drodze służbowej za pośrednictwem Wojskowej Komisji Weryfikacyjnej.
3.
Wojskowa Komisja Weryfikacyjna może zmienić wydane przez siebie orzeczenie, jeżeli uważa okoliczności przytoczone w odwołaniu za uzasadnione.
§  20.
1.
Po upływie terminu do wniesienia odwołania, Wojskowa Komisja Weryfikacyjna przedstawia Ministrowi Obrony Narodowej wydane orzeczenie, a gdy od tego orzeczenia zostało wniesione odwołanie, przedstawia również odwołanie i wyniki przeprowadzonych w miarę potrzeby sprawdzeń.
2.
Minister Obrony Narodowej przedstawione mu orzeczenie Wojskowej Komisji Weryfikacyjnej:
a)
zatwierdza - w brzmieniu ustalonym przez Wojskową Komisję Weryfikacyjną lub w brzmieniu przez siebie zmienionym, bądź
b)
uchyla i przekazuje sprawę Wojskowej Komisji Weryfikacyjnej do ponownej weryfikacji i zaliczenia.
3.
Po zatwierdzeniu orzeczenia Wojskowej Komisji Weryfikacyjnej ogólny czas służby, pracy i działalności zaliczony do wysługi lat ogłasza się w rozkazie Ministra Obrony Narodowej.
§  21.
1.
Po pierwszym zaliczeniu żołnierzom wymienionym w § 14 czasu służby, pracy i działalności do wysługi lat, dalszych zaliczeń do wysługi lat służby wojskowej pełnionej przez tych żołnierzy dokonują z urzędu przełożeni dowódcy (kierownicy, szefowie) jednostek wojskowych, w których pełnią służbę.
2.
Zaliczenia dokonują przełożeni na podstawie akt personalnych żołnierza. Przepis § 10 stosuje się odpowiednio.
3.
O zaliczeniu ogłasza się w rozkazie dziennym jednostki wojskowej.