Rozdział 2 - Zasady i warunki zaliczenia czasu do wysługi lat. - Dodatek za wysługę lat.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1949.44.331

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1949 r.

Rozdział  II.

Zasady i warunki zaliczenia czasu do wysługi lat.

§  6.
Do wysługi lat zalicza się:
a)
okresy działalności antyfaszystowskiej w kraju i za granicą,
b)
okresy działalności w kraju i za granicą po dniu 1 września 1939 r. w obronie niepodległości Rzeczypospolitej,
c)
czas czynnej służby w Wojsku Polskim, liczony od dnia jej rozpoczęcia, jednak nie wcześniej niż od dnia 1 listopada 1918 r.,
d)
czas służby wojskowej odbytej w polskich formacjach wojskowych za granicą w okresie od dnia 1 września 1939 r. do dnia 9 maja 1945 r.,
e)
czas służby, pełnionej na podstawie stosunku publicznoprawnego,
f)
czas pracy najemnej, stanowiącej główne źródło utrzymania,
g)
czas innej działalności zawodowej, opartej na osobistej pracy i stanowiącej główne źródło utrzymania, a nie połączonej z prowadzeniem własnego przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego.
§  7.
Warunkiem zaliczenia czasu służby, pracy i działalności zawodowej, określonych w § 6 lit. e), f) i g) jest wykonywanie ich:
a)
w Państwie Polskim w okresie od dnia 1 listopada 1918 r., z wyłączeniem okresu wojennego określonego w § 8, oraz
b)
w wieku powyżej 21 roku życia.
§  8.
Za okres wojenny uważa się okres czasu od dnia okupacji do dnia wyzwolenia spod okupacji terenu, na którym żołnierz pełnił służbę, wykonywał pracę lub inną działalność zawodową (§ 6 lit. e), f) i g).
§  9.
Do wysługi lat zalicza się również:
a)
czas służby pełnionej w charakterze żołnierza tytularnego (kontraktowego),
b)
czas ćwiczeń i przeszkolenia wojskowego,
c)
czas przebyty w stanie nieczynnym lub na urlopie, zaliczalny do czasu służby wymienionej w § 6 lit. c), d) i e) - w myśl przepisów szczególnych.
§  10.
Do wysługi lat nie zalicza się:
a)
czasu zawieszenia w czynnościach służbowych lub tymczasowego aresztowania, nie zaliczalnego do czasu służby w myśl przepisów szczególnych,
b)
czasu służby odliczonego orzeczeniem dyscyplinarnym w myśl przepisów szczególnych,
c)
czasu odbywania kary pozbawienia wolności wymierzonej prawomocnym wyrokiem sądu (także aresztu domowego), jeżeli skazanie nie nastąpiło za działalność antyfaszystowską albo za działalność w obronie niepodległości Rzeczypospolitej,
d)
czasu trwania samowolnego opuszczenia służby lub stanowiska służbowego albo pozostawania poza nimi,
e)
czasu przebywania w niewoli (internowaniu).
§  11.
1.
W przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, można zaliczyć do wysługi lat:
a)
czas służby wojskowej odbytej przed dniem 1 listopada 1918 r.,
b)
czas służby, pracy i innej działalności zawodowej (§ 6 lit. e), f) i g), wykonywanych przed dniem 1 listopada 1918 r. bądź w wieku poniżej 21 roku życia, albo w okresie wojennym,
c)
okresy wymienione w § 10.
2.
W przypadkach wyjątkowych, gdy tego wymagają względy słuszności, można nie zaliczyć do wysługi lat, w całości lub w części, czasu służby, pracy lub innej działalności zawodowej określonych w § 6 lit. d), e), f) i g).
3.
O zaliczeniu (ust. 1) bądź nie zaliczeniu (ust. 2) do wysługi lat rozstrzyga Minister Obrony Narodowej na wniosek Wojskowej Komisji Weryfikacyjnej.
§  12.
1.
Do wysługi lat zalicza się czas służby wojskowej i innej służby pełnionej na podstawie stosunku publicznoprawnego oraz czas pracy najemnej i innej działalności zawodowej, wykonywanych w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, na zasadach obowiązujących przy zaliczeniu czasu tych służb, pracy i działalności zawodowej, wykonywanych w Państwie Polskim.
2.
O zaliczeniu służby, pracy i działalności zawodowej na zasadach określonych w ust. 1, a wykonywanych w innych państwach, rozstrzyga Minister Obrony Narodowej, na wniosek Wojskowej Komisji Weryfikacyjnej.
§  13.
1.
Poszczególne okresy służby, pracy lub działalności zalicza się do wysługi lat w wymiarze pojedynczym.
2.
Okresy działalności antyfaszystowskiej oraz czas służby wojskowej odbytej w oddziałach frontowych walczących przeciw armiom faszystowskim zalicza się do wysługi lat podwójnie.
3.
W przypadku zbiegu tytułów do zaliczenia poszczególnego okresu służby, pracy lub działalności wykonywanych w jednym czasie, okres ten liczy się do wysługi lat tylko z jednego tytułu. Jeżeli zbiegające się tytuły uzasadniają zaliczenie tego okresu w stosunku niejednakowym, liczy się go w stosunku korzystniejszym dla żołnierza.
4.
Przerwy w służbie, pracy lub działalności nie stoją na przeszkodzie zaliczeniu czasu tych służb, pracy i działalności do wysługi lat.