Diety i zwrot kosztów podróży dla członków sądów rozjemczych dla Zakładu Ubezpieczenia od wypadków we Lwowie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1930.41.361

Akt utracił moc
Wersja od: 5 sierpnia 1936 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 12 maja 1930 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości w sprawie diet i zwrotu kosztów podróży dla członków sądów rozjemczych dla Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków we Lwowie.

Na podstawie § 78 ustawy z dnia 28 grudnia 1887 r. o ubezpieczeniu robotników od wypadków (austr. Dz. U. z 1888 r. Nr. 1) w brzmieniu art. 22 ustawy z dnia 7 lipca 1921 r. (Dz. U. R. P. Nr. 65, poz. 413), art. 1 i 12 ustawy z dnia 30 stycznia 1924 r. (Dz. U. R. P. Nr. 16, poz. 148) oraz § 4 rozporządzenia z dnia 28 maja 1923 r. w przedmiocie siedziby oraz organizacji sądów rozjemczych dla Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków we Lwowie (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 749) w brzmieniu ustalonem rozporządzeniem z dnia 13 września 1929 r. (Dz. U. R. P. Nr. 71, poz. 541) zarządza się, po wysłuchaniu opinji Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków we Lwowie, co następuje:
Członkowie sądów rozjemczych dla Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków we Lwowie otrzymują za każdy udział w posiedzeniu sądu diety w wysokości 20 złotych.
Członkowie zamiejscowi tychże sądów otrzymują oprócz diet zwrot kosztów przejazdu od miejsca swego zamieszkania do siedziby sądu i zpowrotem.
Do przejazdu winien być użyty masowy środek przewozowy (koleje, tramwaje, omnibusy, statki), a w braku takiego środka przewozowego w miejscu zamieszkania lub w razie przerwy w ruchu tego środka przewozowego może być użyty pojazd konny lub mechaniczny do najbliższej miejscowości, w której znajduje się masowy środek przewozowy.
W razie użycia kolei należy się zwrot kosztów jazdy II klasą pociągu osobowego, a gdy odległość od miejsca zamieszkania do siedziby sądu wynosi więcej niż 75 klm, pociągu pośpiesznego. Przy użyciu statku należy się zwrot kosztów jazdy I klasą.

Koszt przejazdu pojazdem konnym lub mechanicznym zwraca się według taryfy, obowiązującej w miejscowości, z której ten środek przewozowy został użyty, a w razie braku taryfy zwraca się rzeczywiste koszty przejazdu na podstawie przedłożonego rachunku, stwierdzającego wysokość zapłaconej sumy oraz ilość kilometrów odbytej drogi, z wymienieniem miejscowości początkowej i końcowej.

Asesorzy sądów rozjemczych winni rachunki diet i kosztów przejazdu składać na ręce przewodniczącego danego sądu rozjemczego w ciągu 14 dni, licząc od dnia posiedzenia, w którym oni brali udział. Przewodniczący sądów rozjemczych i ich zastępcy składają rachunki diet z upływem każdego miesiąca kalendarzowego.

Przyznanie diet i kosztów przejazdu dokonywa przewodniczący danego sądu rozjemczego lub jego zastępca i zarazem zarządza ich wypłatę z funduszu zaliczkowego diet i kosztów przejazdu członków sądu rozjemczego, złożonego w kasie sądu okręgowego przez Zakład Ubezpieczenia od Wypadków we Lwowie.

Zakład Ubezpieczenia od Wypadków we Lwowie wpłaca początkowo do kasy sądu okręgowego, w którym znajduje się sąd rozjemczy, zaliczkę na poczet diet i kosztów przejazdu członków sądu rozjemczego w wysokości jednomiesięcznego wydatku, przewidywanego na ten cel przez przewodniczącego sądu rozjemczego.

Kasa sądu okręgowego sporządza po upływie każdego miesiąca kalendarzowego wykaz wypłaconych diet i kosztów przejazdu członkom sądu rozjemczego. Przewodniczący tego sądu potwierdza ten wykaz i najpóźniej dnia 5 następnego miesiąca kalendarzowego przesyła go wymienionemu wyżej zakładowi, który zależnie od wydanej sumy uzupełnia zaliczkę najpóźniej dnia 10 tegoż miesiąca kalendarzowego do pierwotnej wysokości, przekazując odpowiednią sumę kasie sądu okręgowego na rachunek wskazanego w § 5 funduszu zaliczkowego.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Członkowie sądów rozjemczych, którzy w czasie od 16 października 1929 do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia nie otrzymali w zupełności diet lub kosztów przejazdu lub otrzymali je w niższej wysokości, aniżeli je normuje niniejsze rozporządzenie mogą żądać przyznania lub uzupełnienia tych diet i kosztów do wysokości określonej niniejszem rozporządzeniem.

1 § 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 29 lipca 1936 r. (Dz.U.36.59.437) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 sierpnia 1936 r.