Dezynsekcja hoteli, pokojów umeblowanych i pensjonatów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1926.27.165

Akt utracił moc
Wersja od: 22 marca 1926 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH, I NADZWYCZAJNEGO NACZELNEGO KOMISARZA DO SPRAW WALKI Z EPIDEMJAMI
z dnia 13 marca 1926 r.
w sprawie dezynsekcji hoteli, pokojów umeblowanych i pensjonatów.

Na podstawie punktu "c" art. 3 ustawy z dnia 14 lipca 1920 r. o utworzeniu urzędu Naczelnego Nadzwyczajnego Komisarza do walki z epidemjami, grożącemi Państwu klęską powszechną (Dz. U. R. P. № 61, poz. 388), § 1 rozporządzania Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1925 r. o powołaniu urzędu Naczelnego Nadzwyczajnego Komisarza do walki z epidemjami (Dz. U. R. P. z 1926 r. № 3, poz. 17), punktów 1 i 10 art. 2 zasadniczej ustawy sanitarnej z dnia 19 lipca 1919 r. (Dz. P. P. P. № 63, poz. 371) oraz § 1 rozporządzania Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 18 stycznia 1924 r. w przedmiocie rozdziału kompetencji Ministra Zdrowia Publicznego (Dz. U. R. P. № 9, poz. 86) zarządza się co następuje:
Hotele, pokoje umeblowane, pensjonaty, w razie stwierdzenia przez właściwe władze sanitarne w zakładach tych robactwa (pluskwy, wszy i t. d.), podlegają obowiązkowemu oczyszczeniu (dezynsekcji) jednorazowemu lub wielokrotnemu aż do czasu zupełnego zniszczenia owadów i ich zarodków.

Po raz pierwszy zakłady te mają być poddane oczyszczeniu (dezynsekcji) wprzeciągu trzech miesięcy od dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia.

Koszty oczyszczenia (dezynsekcji), wykonywanego odpowiednim sposobem (gazowym, mechanicznym i t. p.), zaleconym przez władze sanitarne, ponosi właściciel zakładu lub dzierżawca.
Jeżeli właściciel zakładu lub jego dzierżawca nie przeprowadza w wyznaczonym mu przez władzę administracyjną I instancji terminie oczyszczenia (dezynsekcji), przeprowadzają ją organa sanitarne miejscowych władz samorządowych, a w razie ich braku, władze administracyjne I instancji przez własne organa lub trzecie osoby na koszt właściciela, względnie dzierżawcy zakładu, i ściągają koszty w drodze egzekucji administracyjnej.
O dokonanem oczyszczeniu (dezynsekcji) hotelu, pokojów umeblowanych, pensjonatu, o ile ono było przeprowadzone przez prywatne osoby lub firmy na skutek wydanego zaradzenia władz sanitarnych, obowiązany jest właściciel zakładu lub jego dzierżawca niezwłocznie zawiadomić miejscowe organa sanitarne samorządowe, a w ich braku właściwe władze sanitarne I instancji.
Organa sanitarne samorządowe, względnie władze sanitarne I instancji, po otrzymaniu tego zawiadomienia, niezwłocznie przeprowadzą kontrolę co do skuteczności oczyszczenia i wydadzą zarządowi zakładu "zaświadczenie" o dodatnim wyniku oczyszczenia (dezynsekcji), względnie zarządzą w myśl § 1 dezynsekcje ponowne.
Zakłady, w których nawet pomimo wielokrotnego oczyszczania stale stwierdza się obecność robactwa na skutek nieodpowiedniego utrzymywania zakładu, podlegają zamknięciu aż do czasu bezwarunkowego usunięcia okoliczności, sprzyjających rozwojowi robactwa.
Właściciele hotelu, pokojów umeblowanych, pensjonatów, względnie dzierżawcy zakładu, winni przekroczenia przepisów niniejszego rozporządzenia, ulegną karze w myśl art. 25 ustawy z dnia 25 lipca 1919 r. w przedmiocie zwalczania chorób zakaźnych oraz innych chorób, występujących nagminnie (Dz. U. R. P. № 67, poz. 402).

Karze tej również ulegną mieszkańcy hotelu, pokojów umeblowanych, pensjonatów, winni niestosowania się do postanowień niniejszego rozporządzenia.

Przepisy niniejszego rozporządzenia są uzupełnieniem § 13 rozporządzenia Ministra Zdrowia Publicznego z dnia 23 stycznia 1922 r. wydanego w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych w przedmiocie przepisów sanitarnych dla hoteli, pokojów umeblowanych i pensjonatów (Dz. U. R. P. № 10 poz. 78).
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.