Art. 4. - [Obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków zatrudnienia] - Delegowanie pracowników w ramach świadczenia usług.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2021.1140 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 19 sierpnia 2023 r.
Art. 4. [Obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków zatrudnienia]
1.
Pracodawca delegujący pracownika na terytorium RP zapewnia takiemu pracownikowi, do upływu okresu 12 miesięcy delegowania, warunki zatrudnienia nie mniej korzystne niż wynikające z przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320), zwanej dalej "Kodeksem pracy", oraz innych przepisów regulujących prawa i obowiązki pracowników.2.
Warunki zatrudnienia, o których mowa w ust. 1, dotyczą:1)
norm i wymiaru czasu pracy oraz okresów odpoczynku dobowego i tygodniowego;2)
wymiaru urlopu wypoczynkowego;3)
wynagrodzenia za pracę;4)
(uchylony);5)
bezpieczeństwa i higieny pracy;6)
ochrony pracownic w okresie ciąży oraz w okresie urlopu macierzyńskiego;7)
zatrudniania młodocianych oraz wykonywania pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dziecko;8)
zasady równego traktowania oraz zakazu dyskryminacji w zatrudnieniu, o których mowa w art. 112 i art. 113 Kodeks pracy;9)
(uchylony).10)
należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową z miejsca pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, do którego pracownik został delegowany, do innego miejsca pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.3.
Ustalając wynagrodzenie za pracę, o którym mowa w ust. 2 pkt 3, bierze się pod uwagę wszystkie obowiązkowe składniki wynagrodzenia wynikające z przepisów, o których mowa w ust. 1, w tym dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.4.
Przy porównywaniu wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi delegowanemu i wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ust. 2 pkt 3, porównuje się całkowite kwoty wynagrodzenia brutto, a nie poszczególne składniki wynagrodzeń.5.
Do wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ust. 2 pkt 3, wlicza się dodatek z tytułu delegowania w części, która nie stanowi zwrotu wydatków faktycznie poniesionych w związku z delegowaniem, takich jak koszty podróży, wyżywienia i zakwaterowania. W przypadku gdy prawo właściwe dla stosunku pracy pracownika delegowanego na terytorium RP nie określa części dodatku z tytułu delegowania, która stanowi zwrot wydatków faktycznie poniesionych w związku z delegowaniem, cały dodatek uznaje się za zwrot tych wydatków.6.
Przepisów ust. 1-5 nie stosuje się do pracodawcy, o którym mowa w art. 3 pkt 4 lit. a tiret trzecie i lit. b.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (13)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (13)
- Jakie zasady bhp dotyczą obcokrajowców delegowanych do pracy w Polsce?
- Co wliczać do wynagrodzenia w przypadku pracowników delegowanych do Polski?
- Czy przepisy polskiego Kodeksu pracy powinny być stosowane do pracowników wykonujących pracę na terenie Polski, niezależnie od tego czy są obywatelami Polski czy Czech?