Dania-Polska. Protokół dotyczący stosunków handlowych. Kopenhaga.1934.01.10.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.70.673

Akt utracił moc
Wersja od: 6 lipca 1934 r.

PROTOKÓŁ
dotyczący stosunków handlowych między Polską i Danją, podpisany w Kopenhadze dnia 10 stycznia 1934 r.

(Ratyfikowany zgodnie z ustawą z dnia 15 marca 1934 r. - Dz. U. R. P. Nr. 30, poz. 267).

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

W dniu dziesiątego stycznia tysiąc dziewięćset trzydziestego czwartego roku podpisany został w Kopenhadze między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Danji protokół, dotyczący stosunków handlowych z aneksami A i B o następującem brzmieniu dosłownem:

PROTOKÓŁ.

Rząd Polski i Rząd Danji pragnąc popierać i rozwijać stosunki handlowe między obu krajami i powołując się na Traktat Handlowy i Nawigacyjny zawarty w Warszawie między Polską i Danją dnia 22 marca 1924 r., zgodziły się na postanowienia następujące:

1)
Opłaty celne polskie wyliczone w dołączonej liście (Aneks A) nie będą przewyższały w przeciągu 6-ciu miesięcy, począwszy od 1 stycznia 1934 r., stawek ustalonych w tej liście.
2)
Jeżeli w ciągu wyżej wymienionego okresu sześciu miesięcy zostaną w Danji wprowadzone podwyżki opłat celnych wyliczonych w załączonej liście (Aneks B) albo, jeżeli w tym samym okresie zostaną w Danji wprowadzone opłaty celne na towary korzystające obecnie ze zwolnienia celnego wyliczone w tej liście - Rząd Polski będzie miał prawo żądać od Rządu Duńskiego niezwłocznego podjęcia pertraktacyj.

Jeżeli te pertraktacje nie doprowadzą do pozytywnego rezultatu w przeciągu trzech tygodni od daty zgłoszenia żądania Rządu Polskiego, Rząd ten będzie miał możność cofnąć w całości lub w części ustępstwa taryfowe, wymienione w liście stanowiącej aneks "A" niniejszego protokółu.

3)
Niniejszy protokół będzie ratyfikowany i dokumenty ratyfikacyjne zostaną wymienione w Warszawie możliwie najprędzej.

Wejdzie on w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych i będzie ważny do dnia 30 czerwca 1934 r.

W wypadku, gdyby na miesiąc przed wygaśnięciem tego terminu żaden z obu Rządów nie ujawnił chęci odstąpienia od niego lub podjęcia, pertraktacyj celem wprowadzenia w nim zmian, przedłuża się go w drodze milczącej zgody na okres nieograniczony, przyczem będzie mógł być wypowiedziany w każdym czasie. W wypadku wypowiedzenia pozostanie on w mocy w ciągu miesiąca od dnia, w którym jeden z obu Rządów notyfikuje drugiemu o zamiarze uchylenia jego skutków.

Sporządzono w Kopenhadze, w dwóch egzemplarzach, dnia 10 stycznia 1934 roku.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ANEKS A.

grafika

ANEKS B.

grafika

Zaznajomiwszy się z powyższym protokółem i aneksami do niego, uznaliśmy je i uznajemy za słuszne zarówno w całości jak i każde z postanowień w nich zawartych; oświadczamy, że są przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone i przyrzekamy, że będą niezmiennie zachowywane.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 12 maja 1934 r.