Czynsze najmu za lokale mieszkalne i użytkowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.38.174

Akt utracił moc
Wersja od: 16 września 1985 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 czerwca 1983 r.
w sprawie czynszów najmu za lokale mieszkalne i użytkowe.

Na podstawie art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1983 r. Nr 11, poz. 55) zarządza się, co następuje:
1.
Czynsze najmu za lokale mieszkalne i użytkowe objęte przepisami Prawa lokalowego są ustalane na zasadach określonych w rozporządzeniu.
2.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do lokali:
1)
w domach spółdzielni mieszkaniowych,
2)
w domach jednorodzinnych i lokali mieszkalnych stanowiących odrębne nieruchomości, jeżeli co najmniej w części są one zamieszkiwane przez właścicieli albo przez ich pełnoletnie dzieci lub rodziców,
3)
w domach mieszkalno-pensjonatowych, jeżeli właściciel, jego pełnoletnie dzieci lub rodzice mieszkają w tym domu i prowadzą w nim pensjonat,
4)
w domach wielomieszkaniowych stanowiących własność osób fizycznych, zajmowanych przez właścicieli, oraz lokali zajmowanych w takich domach przez ich pełnoletnie dzieci i rodziców,
5)
w domach znajdujących się pod zarządem organów kwaterunkowych Milicji Obywatelskiej oraz Służby Więziennej,
6)
wynajmowanych cudzoziemcom dewizowym,
7)
w budynkach położonych na terenie państwowych gospodarstw rolnych i leśnych oraz państwowych przedsiębiorstw (zakładów) mechanizacji rolnictwa

oraz do garaży.

3.
Wysokość czynszu najmu lokali wymienionych w pkt 5-7 określają odrębne przepisy.
1.
Najemcy lokali mieszkalnych opłacają czynsz najmu według stawek miesięcznych za 1 m2 powierzchni użytkowej, ustalonych stosownie do tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Najemcy lokali użytkowych opłacają czynsz najmu według stawek miesięcznych za 1 m2 powierzchni użytkowej, ustalonych przez rady narodowe miast lub gmin (miast i gmin) w granicach stawek określonych w tabeli stanowiącej załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.
Przez powierzchnię użytkową lokalu mieszkalnego rozumie się powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania, tj. pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom najemcy. Nie uważa się za powierzchnię użytkową lokalu mieszkalnego powierzchni balkonów, tarasów, lodżii, antresol, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych na przechowywanie opału.
4.
Przez powierzchnię użytkową lokalu użytkowego rozumie się powierzchnię wszystkich znajdujących się w nim pomieszczeń oraz pomieszczeń przynależnych, tj.: kuchni, przedpokoi, korytarzy, łazienek, ubikacji, spiżarni, alków, piwnic, zamkniętych pomieszczeń składowych, garaży, komórek, z wyjątkiem strychów, balkonów, antresol, pawlaczy, szaf i schowków w ścianach.
1.
Wysokość czynszu najmu i opłat za świadczenia związane z wyposażeniem i eksploatacją lokalu oraz dane dotyczące powierzchni lokalu powinny być określone w umowie najmu, a jeżeli stosunek najmu wynika z ostatecznej decyzji administracyjnej o przydziale lokalu - w pisemnym stwierdzeniu przedmiotu i warunków najmu.
2.
Wysokość opłat za centralne ogrzewanie, centralnie dostarczaną ciepłą wodę, dźwigi osobowe i zbiorowe odbiorcze anteny radiofoniczne i telewizyjne określają odrębne przepisy.
3.
Jeżeli w czasie trwania stosunku najmu nastąpi zmiana stawek czynszowych lub zmiana okoliczności mających wpływ na wysokość czynszu najmu, wynajmujący określa wysokość czynszu najmu stosownie do zmienionych stawek i okoliczności. Najemca jest obowiązany bezzwłocznie zawiadomić wynajmującego o okolicznościach uzasadniających zmianę wysokości czynszu.
4.
Czynsz najmu obliczony w związku ze zmianą stawek czynszowych lub zmianą okoliczności mających wpływ na jego wysokość obowiązuje od 1 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiły okoliczności uzasadniające zmianę czynszu. Wynajmujący jest obowiązany zawiadomić najemcę na piśmie o wszelkich zmianach w obliczaniu czynszu.
1.
Nadzór nad czynnościami wynajmującego określonymi w § 3 należy do terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego.
2.
W razie sporu między wynajmującym a najemcą co do wysokości czynszu i opłat za świadczenia związane z wyposażeniem i eksploatacją lokalu, każdej ze stron przysługuje prawo wystąpienia do terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego o ustalenie tej wysokości.
3.
Do czasu rozstrzygnięcia sporu, o którym mowa w ust. 2, najemca jest obowiązany do opłacania czynszu i opłat za świadczenia związane z wyposażeniem i eksploatacją lokalu w wysokości płaconej do dnia sporu, a gdy spór powstaje przy ustalaniu czynszu od nowo obejmowanego lokalu - w wysokości nie kwestionowanej przez najemcę.
Odsetki za zwłokę w uiszczeniu czynszu najmu i opłat za świadczenia związane z wyposażeniem i eksploatacją lokalu ustala się w wysokości 5% w stosunku miesięcznym, z tym że za okresy nie przekraczające 15 dni odsetek nie dolicza się, a za okresy przekraczające 15 dni dolicza się odsetki przypadające za pełny miesiąc.
1.
Jeżeli niektóre pomieszczenia w lokalu służą celom użytkowym, a inne mieszkalnym, czynsz oblicza się dla każdej części lokalu według właściwych stawek. Od pomieszczeń przynależnych oblicza się czynsz w zależności od tego, na jakie cele te pomieszczenia są wykorzystywane.
2.
Jeżeli pomieszczenie jest wykorzystywane równocześnie do celów użytkowych i mieszkalnych, stosuje się stawki czynszu odpowiadające zasadniczemu przeznaczeniu pomieszczenia.
1.
Wpływy z czynszu najmu przeznacza się na pokrywanie kosztów eksploatacji i remontów bieżących budynków.
2.
Za koszty eksploatacji budynków uważa się wydatki związane ze zwykłym zarządem nieruchomością, a w szczególności wydatki na utrzymanie czystości, wywóz śmieci, usuwanie fekalii, oczyszczanie ulic i podwórzy, wodę i kanalizację, oświetlanie i ogrzewanie pomieszczeń służących do wspólnego użytku (korytarze, klatki schodowe, ubikacje), oczyszczanie kominów, utrzymywanie zieleńców, płace administratora i dozorcy, należne właścicielowi kwoty z tytułu osobistego prowadzenia zarządu, materiały kancelaryjne związane z administracją, ubezpieczenie nieruchomości i opłacanie podatku od nieruchomości, usługi pocztowo-telekomunikacyjne i utrzymanie zarządu przedsiębiorstw gospodarki mieszkaniowej. Nie zalicza się do kosztów eksploatacji grzywien i kar pieniężnych.
3.
Za koszty remontu bieżącego budynku uważa się wydatki na konserwację i naprawy konieczne do utrzymania budynku oraz jego otoczenia w należytym stanie, a w szczególności wydatki na konserwację i naprawy pokrycia dachowego, rynien i rur spustowych, przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych, instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazowych i hydroforów, urządzeń przeciwpożarowych, pomieszczeń przeznaczonych do ogólnego użytku oraz powierzchni komunikacyjnej. Nie uważa się za remont bieżący drobnych napraw obciążających najemców lokali.
1.
Organy sprawujące nadzór nad jednostkami gospodarki uspołecznionej zarządzającymi budynkami kontrolują zgodność gospodarowania wpływami z czynszów z obowiązującymi przepisami.
2.
Terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego sprawują kontrolę, o której mowa w ust. 1, w stosunku do osób fizycznych i prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej, zarządzających budynkami.
Wysokość czynszu najmu za lokal mieszkalny ustala się na podstawie stawek, o których mowa w § 2 ust. 1.
1.
Za pokój (pokoje) stanowiący nadwyżkę powierzchni mieszkalnej najemca opłaca czynsz najmu według stawki ustalonej dla danego lokalu, podwyższonej o 100%.
2.
Pokój stanowi nadwyżkę, jeżeli w pozostałych pokojach najemca ma zapewnioną powierzchnię przysługującą według normy 10 m2 na osobę oraz z tytułu dodatkowej powierzchni mieszkalnej albo uprawnień do dodatkowych norm lub pokoi. Nie uważa się za pokoje stanowiące nadwyżkę powierzchni mieszkalnej pomieszczeń o powierzchni poniżej 6 m2.
3.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pokoi oddanych w podnajem studentom lub uczniom szkół ponadpodstawowych i pomaturalnych na podstawie umowy zgłoszonej przez najemcę terenowemu organowi administracji państwowej stopnia podstawowego.
W razie najmu poszczególnych pomieszczeń w jednym lokalu mieszkalnym przez dwóch lub więcej najemców, za pomieszczenia używane wspólnie najemcy opłacają czynsz proporcjonalnie do powierzchni zajmowanej oddzielnie przez każdego z nich.
1.
Wysokość czynszu najmu za lokal użytkowy ustala się na podstawie stawek, o których mowa w § 2 ust. 2.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do lokali użytkowych wykorzystywanych na pracownie twórców.
3.
Najemcy, o których mowa w ust. 2, opłacają czynsz najmu według stawek miesięcznych za 1 m2 powierzchni użytkowej, ustalonych stosownie do tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia.
1.
Stawki czynszu ustalone w załączniku nr 2 do rozporządzenia dotyczą lokali, których wysokość pokrywa się z wymiarami jednej kondygnacji budynku.
2.
Jako podstawę obliczenia czynszu za lokal lub jego część o wysokości odpowiadającej wymiarom dwóch lub więcej kondygnacji budynku, w którym lokal się znajduje, przyjmuje się taką powierzchnię, jaka wypada z pomnożenia powierzchni tego lokalu przez liczbę kondygnacji. Pełne stawki stosuje się jednak, tylko do powierzchni pierwszej kondygnacji. W stosunku do powierzchni, jaka przypada na dalsze kondygnacje, stawki czynszu obniża się o 70%.
3.
Jeżeli wysokość lokalu nie pokrywa się ściśle z wymiarami kondygnacji budynku, za wysokość odpowiadającą jednej kondygnacji przyjmuje się 4 m. W stosunku do tej części lokalu, której wysokość wynosi poniżej 3 m, stawkę czynszu obniża się proporcjonalnie do różnicy wysokości.
1.
Jeżeli przedmiotem najmu na cele użytkowe jest cały budynek, czynsz najmu obniża się o 50%, gdy najemca w drodze umowy zobowiąże się do wykonywania remontów bieżących i kapitalnych.
2.
Najemca traci prawo do obniżki, o której mowa w ust. 1, jeżeli nie wykona remontów w terminie określonym w umowie.
W § 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1974 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów Prawa lokalowego (Dz. U. z 1974 r. Nr 26, poz. 152 i z 1980 r. Nr 15, poz. 52) skreśla się ust. 2.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 lipca 1958 r. w sprawie czynszów za lokale użytkowe (Dz. U. z 1958 r. Nr 50, poz. 245, z 1959 r. Nr 1, poz. 5, z 1960 r. Nr 6, poz. 34 i z 1961 r. Nr 59, poz. 325),
2)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 września 1958 r. w sprawie ustalenia wysokości odsetek zwłoki w uiszczaniu czynszu najmu i innych należności z tytułu najmu (Dz. U. Nr 57, poz. 285),
3)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 sierpnia 1964 r. w sprawie właściwości organów do ustalania należności z tytułu najmu lokali (Dz. U. Nr 32, poz. 206),
4)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 lipca 1965 r. w sprawie czynszów najmu za lokale mieszkalne (Dz. U. z 1965 r. Nr 35, poz. 224, z 1980 r. Nr 15, poz. 51 i z 1981 r. Nr 9, poz. 38),
5)
rozporządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 5 sierpnia 1965 r. w sprawie określenia kosztów eksploatacji i bieżących remontów oraz drobnych napraw obciążających najemcę, zasad odnawiania lokali i wykonywania przez najemcę koniecznych napraw (Dz. U. Nr 35, poz. 227).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1983 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  1 TABELA CZYNSZÓW ZA LOKALE MIESZKALNE

Stawka bazowa wynosi:

1) od dnia 1 października 1983 r. - 6 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej miesięcznie,

2) od dnia 1 października 1984 r. - 8 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej miesięcznie,

3) od dnia 1 stycznia 1986 r. - 10 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej miesięcznie.

Czynniki dodatkowe wpływające na wysokość czynszu
czynniki obniżające stawkę bazową 1)% obniżki w stosunku do stawki bazowejczynniki podwyższające stawkę bazową% podwyżki w stosunku do stawki bazowej
mieszkanie w budynku substandardowym 2)30%mieszkanie wyposażone w wc30%
mieszkanie bez urządzeń wodociągowo kanalizacyjnych 3)30%mieszkanie wyposażone w urządzenia kąpielowe30%
mieszkanie w suterenie lub na poddaszu30%mieszkanie wyposażone w centralne ogrzewanie 4)30%
mieszkanie powyżej 5 kondygnacji w budynku bez windy30%mieszkanie wyposażone w gaz przewodowy30%

1) Obniżenie czynszu może nastąpić tylko z tytułu jednego czynnika.

2) Budynek konstrukcyjnie nietrwały (mur pruski, drewno)

3) Przez urządzenia wodociągowo-kanalizacyjne należy rozumieć również lokalne urządzenia wodociągowe (hydrofor) i kanalizacyjne (szambo).

4) Nie dotyczy mieszkań z ogrzewaniem etażowym.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

TABELA CZYNSZÓW ZA LOKALE UŻYTKOWE

Stawka bazowa wObniżka stawki bazowej z tytułu
zł za m2 powierzchni użytkowej miesięcznie 1)usytuowania lokalu w budynku substandardowym 2)braku urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych 3)braku centralnego ogrzewania 4)położenia lokalu w kondygnacji podziemnej
50 zł do 70 zł10%10%10%10%
1) Stawka bazowa powinna być ustalana w zależności od rodzaju działalności i położenia budynku.

2) Budynek konstrukcyjnie nietrwały (mur pruski, drewno).

3) Przez urządzenia wodociągowo-kanalizacyjne należy rozumieć również lokalne urządzenia wodociągowe (hydrofor) i kanalizacyjne (szambo).

4) Dotyczy lokali z ogrzewaniem etażowym.

1 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 5 września 1985 r. (Dz.U.85.43.207) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 września 1985 r.