Rozdział 6 - Ewidencja tymczasowo aresztowanych, skazanych i ukaranych - Czynności administracyjne związane z wykonywaniem tymczasowego aresztowania oraz kary i środki przymusu skutkujące pozbawieniem wolności oraz dokumentowanie tych czynności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1741

Akt obowiązujący
Wersja od: 30 sierpnia 2023 r.

Rozdział  6

Ewidencja tymczasowo aresztowanych, skazanych i ukaranych

§  61.  [Założenie akt ewidencyjnych i karty identyfikacyjnej; rejestracja osadzonego w dokumentach ewidencyjnych]
1. 
Przyjętemu do jednostki penitencjarnej, zakłada się akta ewidencyjne i kartę identyfikacyjną.
2. 
Osadzonego przyjętego lub przetransportowanego rejestruje się w dokumentach ewidencyjnych.
3. 
Dane niezbędne do dokonania czynności, o których mowa w ust. 1 i 2, uzyskuje się z dokumentów dostępnych osobie przyjmującej. Mogą być one poszerzone o informacje uzyskane od osoby przyjmowanej oraz dotyczące tej osoby dane zgromadzone w Centralnej Bazie.
4. 
Dane o osadzonych i dokumentach stanowiących podstawę wykonywania wobec nich pozbawienia wolności, odnotowuje się w Centralnej Bazie. Dane powinny być w pełni zgodne z danymi zawartymi w aktach i dokumentach ewidencyjnych.
5. 
Przepis ust. 4 stosuje się przy odnotowywaniu w Centralnej Bazie informacji dotyczących orzeczeń oczekujących na wykonanie oraz przerw w wykonaniu kary.
§  62.  [Dokumenty przechowywane w aktach ewidencyjnych]
W aktach ewidencyjnych przechowuje się dokumenty stanowiące podstawę prawną pozbawienia wolności, izolowania osób powiązanych oraz zwolnienia osadzonego, a także inne dokumenty, jeżeli obowiązek ich przechowywania w aktach ewidencyjny wynika z odrębnych przepisów.
§  63.  [Dokumentacja osadzonego w przypadku przyjęcia go do jednostki penitencjarnej niedysponującej jego aktami ewidencyjnymi]
1. 
W przypadku przyjęcia osadzonego, który dokonał ucieczki albo korzystał z przepustki lub przerwy w wykonaniu kary, do jednostki penitencjarnej niedysponującej jego aktami ewidencyjnymi, należy:
1)
założyć wkładkę do akt ewidencyjnych, wraz z którą czasowo przechowuje się dokumenty dotyczące osadzonego, którymi dysponuje jednostka penitencjarna;
2)
odnotować, po dokonaniu czynności określonych w § 26 ust. 2 pkt 2 lub § 27 ust. 1, tymczasowe aresztowania, kary i środki przymusu podlegające wykonaniu;
3)
po otrzymaniu akt ewidencyjnych osadzonego, włączyć do nich założoną przy przyjęciu wkładkę do akt ewidencyjnych, dokonując odpowiedniej adnotacji na tej już znajdującej się w aktach, o założeniu nowej wkładki;
4)
włączyć pozostałe dokumenty do otrzymanych akt ewidencyjnych.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się, gdy osadzony został doprowadzony do aresztu śledczego w związku z inną sprawą.
§  64.  [Założenie zastępczych akt ewidencyjnych w przypadku wydania z jednostki penitencjarnej właściwych akt]
1. 
Zastępcze akta ewidencyjne zakłada się w razie wydania z jednostki penitencjarnej akt ewidencyjnych. Założenie akt zastępczych może nastąpić przez wykonanie kserokopii wszystkich stron obwoluty akt ewidencyjnych oraz wkładki. Akt ewidencyjnych nie wydaje się, jeżeli są one niezbędne do wykonania czynności związanych ze zwolnieniem osadzonego, o czym zawiadamia się organ zwracający się o ich wydanie. Jednocześnie wskazuje się termin, w którym akta będą mogły być wydane.
2. 
Akta ewidencyjne wydaje się Dyrektorowi Generalnemu Służby Więziennej, dyrektorowi okręgowemu lub sędziemu penitencjarnemu, a w uzasadnionych przypadkach również dyrektorowi jednostki penitencjarnej, w której uprzednio przebywał osadzony. Innym uprawnionym organom akta wydaje się, jeżeli wykonane zostały wszystkie znajdujące się w nich orzeczenia i dokumentacja osadzonego może zostać przekazana do archiwum, chyba że wydania akt zażądał sąd lub prokurator w związku z prowadzonym postępowaniem karnym, a w przypadku sądu - także w postępowaniu wykonawczym. W takim przypadku akta wydaje się jedynie na czas konieczny do wykonania niezbędnych czynności procesowych, nie dłuższy niż 14 dni od dnia ich doręczenia.
3. 
Zastępcze akta likwiduje się po zwrocie właściwych akt. Obwolutę właściwych akt uzupełnia się informacjami odnotowanymi na obwolucie zastępczych akt, a przechowywane w nich dokumenty włącza się do właściwych akt.
§  65.  [Przechowywanie akt ewidencyjnych]
Akta ewidencyjne przechowuje dział ewidencji.
§  66.  [Dokumenty ewidencyjne prowadzone w jednostkach penitencjarnych]
1. 
W jednostkach penitencjarnych prowadzi się w formie papierowej lub w Centralnej Bazie następujące dokumenty ewidencyjne:
1)
księgę główną osadzonych;
2)
skorowidz rozmieszczenia tymczasowo aresztowanych, zwany dalej "skorowidzem ruchomym";
3)
książkę stanu osadzonych;
4)
rejestr orzeczeń oczekujących na wykonanie;
5)
rejestr skazanych i ukaranych korzystających z przerwy w wykonaniu kary;
6)
rejestr wydanych akt ewidencyjnych;
7)
rejestr korespondencji urzędowej doręczanej osadzonym bez zwrotnego potwierdzenia odbioru, zwany dalej "rejestrem korespondencji";
8)
rejestr osadzonych wydanych poza teren jednostki penitencjarnej;
9)
rejestr osób czasowo przebywających w jednostce penitencjarnej;
10)
kalendarz terminów czynności procesowych;
11)
kalendarz zwolnień skazanych;
12)
kalendarz zwolnień tymczasowo aresztowanych.
2. 
W jednostce penitencjarnej można odstąpić od prowadzenia kalendarza zwolnień tymczasowo aresztowanych i odnotowywać stosowne dane dotyczące tymczasowo aresztowanych w kalendarzu zwolnień skazanych, o ile przemawia za tym liczba tymczasowo aresztowanych ujętych w ewidencji tej jednostki.
§  67.  [Dane odnotowywane w księdze głównej osadzonych]
1. 
Do księgi głównej osadzonych wpisywane są podstawowe dane o osobach przyjmowanych lub przetransportowanych, w takiej kolejności, w jakiej osoby te przybyły do danej jednostki penitencjarnej.
2. 
W księdze głównej osadzonych odnotowuje się:
1)
datę, godzinę i minutę przyjęcia lub przetransportowania;
2)
informację, czy do danej jednostki penitencjarnej osadzony zgłosił się, został doprowadzony czy został przetransportowany;
3)
nazwisko, imię (imiona), imię ojca i datę urodzenia osadzonego;
4)
informację o wykonywanym wobec osadzonego w dniu przyjęcia lub przetransportowania tymczasowym aresztowaniu, wykonywanej karze lub wykonywanym środku przymusu, nazwę organu, który zarządził osadzenie, i sygnaturę akt sprawy;
5)
datę i informację o:
a)
przetransportowaniu osadzonego do innej jednostki penitencjarnej,
b)
zwolnieniu, zgonie albo skreśleniu osadzonego z ewidencji jednostki penitencjarnej, w trybie określonym w § 128 ust. 2 lub § 131 ust. 1, z tym że w przypadku zwolnienia osadzonego również informację o godzinie opuszczenia przez niego jednostki penitencjarnej,
c)
przepisaniu na stan innej jednostki penitencjarnej osadzonego przebywającego w niej czasowo.
3. 
Jeżeli osadzony był przetransportowany, w księdze głównej osadzonych zamiast informacji, o których mowa w ust. 2 pkt 2 i pkt 5 lit. a, wpisywana jest nazwa jednostki penitencjarnej, z której, albo do której nastąpiło przetransportowanie.
4. 
W razie czasowego pobytu w jednostce penitencjarnej osadzonego przeniesionego w związku z koniecznością udzielenia mu natychmiastowej pomocy lekarskiej lub innej ważnej przyczyny, a ujętego w ewidencji innego aresztu śledczego lub zakładu karnego, jego czasowy pobyt nie może trwać dłużej niż 7 dni. Po upływie tego terminu, osadzonego wpisuje się do księgi głównej jednostki penitencjarnej, w której aktualnie przebywa; przepis stosuje się w przypadku, gdy ustalono, że przed upływem tego terminu nie powróci on do jednostki penitencjarnej, w której ewidencji aktualnie jest ujęty; przepisy dotyczące przetransportowania stosuje się.
5. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 4, na obwolucie akt ewidencyjnych, jako datę przetransportowania osadzonego, odnotowuje się datę przepisania do księgi głównej osadzonych jednostki penitencjarnej, w której aktualnie przebywa.
§  68.  [Czasowy pobyt w innej jednostce penitencjarnej - przeniesienie akt ewidencyjnych]
1. 
W razie czasowego pobytu w jednostce penitencjarnej:
1)
tymczasowo aresztowanego, względem którego nie stosuje się przepisów o wykonywaniu kary pozbawienia wolności,
2)
tymczasowo aresztowanego, względem którego stosuje się przepisy o wykonywaniu kary pozbawienia wolności, ska zanego lub ukaranego, w przypadku, gdy:
a)
przyczyną czasowego pobytu jest konieczność udzielenia mu natychmiastowej pomocy lekarskiej,
b)
zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że czasowy pobyt zakończy się skreśleniem osadzonego z ewidencji jednostki penitencjarnej, w której uprzednio przebywał, i ujęciem w ewidencji jednostki czasowego pobytu

- przewiezienia osadzonego dokonuje się wraz z aktami ewidencyjnymi, a także tymi dokumentami, których skompletowanie nie spowoduje opóźnienia w przewiezieniu. Jeżeli zachodzi konieczność udzielenia natychmiastowej pomocy lekarskiej bezpośrednio po przyjęciu osadzonego, gdy akta ewidencyjne nie zostały jeszcze założone, albo w innych szczególnie uzasadnionych przypadkach, dopuszcza się przewiezienie osadzonego bez akt ewidencyjnych.

§  69.  [Adnotacja o pobycie osadzonych w jednostce penitencjarnej w związku z przerwą w transportowaniu]
1. 
O pobycie osadzonych w jednostce penitencjarnej w związku z przerwą w transportowaniu, w trakcie której nastąpiło ich przemieszczenie do pomieszczeń lub cel tej jednostki, czyni się adnotację w książce przebiegu służby dowódcy zmiany lub w odrębnym rejestrze - jeżeli dyrektor tak ustali ze względu na liczbę wpisów dokonywanych z tego powodu w książce przebiegu służby. Adnotacja zawiera imię, nazwisko i numer legitymacji służbowej dowódcy konwoju, numer rejestracyjny samochodu, liczbę transportowanych osadzonych, czas i powód ich pobytu oraz nazwę jednostki, do której konwój się udaje.
2. 
Przepis stosuje się do transportowania przez organ doprowadzający osadzonych, którzy są ujęci w wykazie transportowym sporządzonym przez jednostkę penitencjarną.
§  70.  [Adnotacja o pobycie w jednostce penitencjarnej osoby uznanej za stwarzającą zagrożenie]
1. 
O pobycie w jednostce penitencjarnej osoby uznanej za stwarzającą zagrożenie, w trybie określonym w przepisach ustawy z dnia 22 listopada 2013 r. o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób, umieszczonej w KOZZD, w związku z udzieleniem jej świadczenia zdrowotnego przez podmiot leczniczy dla osób pozbawionych wolności, czyni się adnotację w książce przebiegu służby dowódcy zmiany. Adnotacja zawiera: imię (imiona), nazwisko, imię ojca, numer PESEL osoby stwarzającej zagrożenie, w przypadku cudzoziemca numer PESEL, jeżeli został nadany, a także służbowe dane identyfikacyjne pracownika KOZZD odpowiedzialnego za przewiezienie osoby stwarzającej zagrożenie do jednostki penitencjarnej oraz numer rejestracyjny samochodu, którym dokonano jej przewiezienia.
2. 
W razie konieczności, zwłaszcza w przypadku pozostania na nocleg osoby uznanej za stwarzającą zagrożenie, o której mowa w ust. 1, dyrektor określa, w razie potrzeby w porozumieniu z kierownikiem KOZZD, warunki pobytu tej osoby w jednostce penitencjarnej.
§  71.  [Dane odnotowywane w skorowidzu ruchomym]
1. 
W skorowidzu ruchomym ewidencjonuje się - według miejsc zakwaterowania - tymczasowo aresztowanych, względem których nie stosuje się przepisów o wykonywaniu kary pozbawienia wolności.
2. 
W skorowidzu ruchomym odnotowuje się:
1)
dane osobowe tymczasowo aresztowanego;
2)
nazwę organu dysponującego i sygnaturę akt sprawy;
3)
dane osobowe osoby powiązanej podlegającej izolowaniu.
§  72.  [Prowadzenie książki stanu osadzonych]
1. 
W książce stanu osadzonych oblicza się, według stanu na godzinę 00.00, codzienny ogólny stan liczbowy osadzonych oraz stan liczbowy osadzonych według miejsc ich aktualnego pobytu.
2. 
Ogólny stan liczbowy osadzonych dowódca zmiany uzgadnia, po rozpoczęciu oraz przed zakończeniem pracy przez dział ewidencji, z kierownikiem albo wyznaczonym funkcjonariuszem lub pracownikiem tego działu. Dokonane uzgodnienia, z uwzględnieniem późniejszego ruchu osadzonych, stanowią podstawę sprawdzania ich stanu faktycznego w czasie apelu porannego i wieczornego.
§  73.  [Wpisy w rejestrze osób czasowo przebywających w jednostce penitencjarnej]
W rejestrze osób czasowo przebywających w jednostce penitencjarnej wpisuje się osadzonych, o których mowa w § 67 ust. 4 zdanie pierwsze.
§  74.  [Dane odnotowywane w rejestrze orzeczeń oczekujących na wykonanie]
1. 
W rejestrze orzeczeń oczekujących na wykonanie odnotowuje się dane o skazanych i ukaranych, którzy mają zgłosić się lub zostać doprowadzeni do odbycia kary.
2. 
Podstawą dokonania adnotacji jest otrzymanie orzeczenia oczekującego na wykonanie.
3. 
W przypadkach, o których mowa w § 5 ust. 1, jak również w razie uzasadnionego przypuszczenia, że nastąpiło przedawnienie wykonania kary, albo w razie otrzymania pisemnej informacji, że orzeczenie oczekujące nie może być wykonywane, zwraca się je do właściwego sądu wraz z informacją na piśmie o przyczynie zwrotu.
4. 
Przed dokonaniem adnotacji w rejestrze sprawdza się czy:
1)
skazany lub ukarany nie jest już osadzony;
2)
nie przebywa na przerwie w wykonaniu kary.
5. 
W przypadku uzyskania informacji, że skazany lub ukarany, którego dotyczy orzeczenie oczekujące na wykonanie, przebywa w innej jednostce penitencjarnej, należy potwierdzić dokonane ustalenie telefonicznie i natychmiast przesłać odpis orzeczenia wraz z nakazem przyjęcia do tej jednostki. Orzeczenie przesyła się także wówczas, gdy nie upłynął jeszcze wyznaczony przez sąd termin stawienia się do odbycia kary wymierzonej tym orzeczeniem.
6. 
W przypadku ustalenia, że akta ewidencyjne skazanego lub ukaranego zwolnionego na przerwę w wykonaniu kary znajdują się w innej jednostce penitencjarnej, należy:
1)
zawiadomić tę jednostkę o otrzymaniu orzeczenia oczekującego na wykonanie; zawiadomienie może być dokonane telefonicznie;
2)
natychmiast przesłać odpis wyroku łącznego wraz z nakazem przyjęcia do tej jednostki, jeżeli sąd skierował do danego aresztu śledczego, jako orzeczenie z wyznaczonym terminem stawienia się, wyrok łączny obejmujący wszystkie lub niektóre z kar wykonywanych przed zwolnieniem na przerwę w wykonaniu kary; o przesłaniu orzeczenia zawiadamia się właściwy sąd, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach, jeżeli termin stawienia się do odbycia kary pozwala zasadnie przypuszczać, że sąd nie zdąży uprzedzić o tym skazanego lub ukaranego, którego to orzeczenie dotyczy, zawiadamia się o tym osobę wezwaną do odbycia kary; zawiadomienia do skazanego lub ukaranego nie przesyła się, jeżeli na podstawie posiadanych dokumentów nie jest możliwe ustalenie jego adresu do doręczeń.
7. 
W przypadkach, o których mowa w ust. 6, jednostka penitencjarna, w której znajdują się akta ewidencyjne zwolnionego na przerwę w wykonaniu kary, zawiadamia o tym sąd penitencjarny, podając w szczególności wyznaczony przez właściwy sąd termin stawienia się skazanego lub ukaranego do odbycia kary. Kopię zawiadomienia włącza się do akt ewidencyjnych. Przepis § 135 stosuje się.
8. 
W razie niezgłoszenia się skazanego lub ukaranego do odbycia kary, zawiadamia się o tym właściwy sąd. Zawiadomienie wysyła się trzeciego dnia roboczego po wyznaczonym terminie stawienia się. Orzeczenie oczekujące na wykonanie zwraca się po upływie jednego roku od wyznaczonego przez ten sąd terminu stawienia lub po upływie jednego roku od dnia wpływu orzeczenia oczekującego - w przypadku, gdy orzeczenie oczekujące zawiera informację o mającym nastąpić jego doprowadzeniu; przepisu nie stosuje się do wyroku łącznego, o którym mowa w ust. 6 pkt 2.
9. 
Przy każdym przyjęciu sprawdza się, czy osoba zgłaszająca się lub doprowadzona nie figuruje w rejestrze orzeczeń oczekujących na wykonanie. W przypadku ustalenia, że orzeczenie takie zarejestrowano w innym areszcie, przepis ust. 5 stosuje się.
§  75.  [Dane odnotowywane w rejestrze skazanych i ukaranych korzystających z przerwy w wykonaniu kary]
1. 
W rejestrze skazanych i ukaranych korzystających z przerwy w wykonaniu kary, odnotowuje się dane o skazanych i ukaranych, którzy mają zgłosić się po przerwie w wykonaniu kary.
2. 
Podstawą dokonania adnotacji jest zawarte w aktach ewidencyjnych postanowienie sądu penitencjarnego o udzieleniu pierwszej lub dalszych przerw w wykonaniu kary.
3. 
Jeżeli w postanowieniu o udzieleniu przerwy w wykonaniu kary nie wyznaczono terminu, do którego ma ona trwać, zawiadomienie o niezgłoszeniu się skazanego lub ukaranego wysyła się do sądu penitencjarnego po upływie jednego roku od daty zwolnienia.
§  76.  [Dane odnotowywane w rejestrze wydanych akt ewidencyjnych]
1. 
W rejestrze wydanych akt ewidencyjnych odnotowuje się dane osobowe osadzonych, których akta zostały czasowo przekazane z działu ewidencji innym służbom jednostki penitencjarnej.
2. 
W przypadku jednorazowego przekazania większej liczby akt, w szczególności na posiedzenie sądu penitencjarnego lub komisji penitencjarnej, może być sporządzony ich wykaz.
3. 
Inne wydania akt ewidencyjnych odnotowuje się w Centralnej Bazie.
§  77.  [Dane odnotowywane w rejestrze korespondencji]
1. 
W rejestrze korespondencji odnotowuje się przesyłki z korespondencją urzędową adresowaną do osadzonych, przesyłaną bez zwrotnych pokwitowań odbioru, zwanych dalej "potwierdzeniami odbioru", a podlegające doręczeniu adresatom.
2. 
Otrzymanie przesyłki z korespondencją osadzony potwierdza w rejestrze datą oraz czytelnym podpisem zawierającym imię i nazwisko. Doręczenie przesyłki doręczający potwierdza podpisem.
§  78.  [Dane odnotowywane w rejestrze osadzonych wydanych poza teren jednostki penitencjarnej]
1. 
W rejestrze osadzonych wydanych poza teren jednostki penitencjarnej, odnotowuje się dane osobowe osadzonych wydanych czasowo:
1)
za granicę:
a)
w charakterze świadka w toczącym się tam postępowaniu karnym,
b)
jako osoby ścigane w związku z prowadzonym tam przeciwko nim postępowaniem karnym;
2)
w celu umieszczenia w pomieszczeniu Policji;
3)
organowi doprowadzającemu w celu umieszczenia w zakładzie leczniczym w związku z leczeniem albo badaniem psychiatrycznym połączonym z obserwacją.
2. 
Dyrektor zawiadamia sędziego penitencjarnego oraz organ, który wystawił nakaz wydania, jeżeli osadzony wydany czasowo nie zostanie doprowadzony do jednostki penitencjarnej w wyznaczonym terminie.
§  79.  [Dane odnotowywane w kalendarzu zwolnień skazanych]
1. 
W kalendarzu zwolnień skazanych odnotowuje się dane osobowe wszystkich skazanych i ukaranych, którym termin końca kary lub środka przymusu upływa w danym roku kalendarzowym, a ponadto wyznaczoną godzinę i minutę końca kary. Adnotacji dokonuje się na stronie odpowiadającej terminowi końca kary lub środka przymusu.
2. 
Dane odnotowane zgodnie z ust. 1, skreśla się, jeżeli skazany lub ukarany:
1)
zbiegł;
2)
w wyznaczonym terminie nie powrócił z przepustki;
3)
zmarł;
4)
został przetransportowany;
5)
korzysta z przepustki, o której mowa w art. 1059 k.p.c.;
6)
podlega zwolnieniu przed uprzednio wyznaczonym terminem;
7)
termin końca kary lub środka przymusu uległ zmianie.
3. 
Przyczynę skreślenia odnotowuje się w rubryce "uwagi". Prawidłowość skreślenia potwierdza czytelnym podpisem osoba, która dokonała korekty.
4. 
W kalendarzu odnotowuje się także wstępnie ustalony termin końca kary, o którym mowa w § 58 ust. 1. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się.
5. 
O zbliżającym się wstępnie ustalonym terminie końca kary zawiadamia się sąd, który wydał wyrok, a kopię tego zawiadomienia przesyła się sędziemu penitencjarnemu. Zawiadomienie przesyła się na miesiąc przed upływem tego terminu.
6. 
W kalendarzu, na stronie odpowiadającej terminowi zwolnienia, odnotowuje się ponadto dane osobowe wszystkich skazanych i ukaranych, w stosunku do których wpłynęły dokumenty skutkujące zwolnieniem w danej sprawie przed terminem końca kary lub środka przymusu.
7. 
Kalendarz zakłada się nie później niż w dniu 1 grudnia roku poprzedzającego rok, którego kalendarz dotyczy.
§  80.  [Dane odnotowywane w kalendarzu zwolnień tymczasowo aresztowanych]
1. 
W kalendarzu zwolnień tymczasowo aresztowanych, na stronie odpowiadającej terminowi upływu tymczasowego aresztowania, odnotowuje się dane osobowe wszystkich osadzonych, którym termin tymczasowego aresztowania upływa w danym roku kalendarzowym, a ponadto wyznaczoną godzinę i minutę zwolnienia z jednostki penitencjarnej, o których mowa w § 112 ust. 2 pkt 1.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się w razie poszukiwania w innej sprawie osoby już przebywającej w jednostce penitencjarnej. Czas trwania tymczasowego aresztowania określony w postanowieniu o jego zastosowaniu liczy się od chwili wpływu tego postanowienia, wraz z nakazem przyjęcia do jednostki, w ewidencji której osoba ta pozostaje.
3. 
Dane odnotowane zgodnie z ust. 1 skreśla się, jeżeli tymczasowo aresztowany:
1)
zmarł;
2)
został przetransportowany;
3)
podlega zwolnieniu przed uprzednio wyznaczonym terminem;
4)
otrzymano odpis postanowienia o przedłużeniu tymczasowego aresztowania;
5)
otrzymano odpis postanowienia o przedłużeniu tymczasowego aresztowania, w którym terminu jego trwania nie ozna czono;
6)
otrzymano odpis wyroku skazującego na karę pozbawienia wolności albo karę aresztu wojskowego w sprawie, do której było stosowane tymczasowe aresztowanie, wraz z nakazem przyjęcia;
7)
otrzymano odpis orzeczenia sądu okręgowego określającego karę pozbawienia wolności, która ma być wykonywana, wraz z nakazem przyjęcia.
4. 
Jeżeli postanowienie o przedłużeniu tymczasowego aresztowania albo dokumenty, o których mowa w ust. 3 pkt 6 lub 7, zostały przesłane w trybie § 6 ust. 1 pkt 4 i ust. 2, na nie więcej niż 3 dni przed ustalonym końcem stosowania tymczasowego aresztowania, ich treść, przed upływem terminu, do którego aresztowanie miało trwać, podaje się do wiadomości osadzonemu, którego dotyczą, chyba że ustalono, że osadzony otrzymał już taką informację; przepis § 55 stosuje się.
5. 
W kalendarzu odnotowuje się ponadto dane osobowe wszystkich tymczasowo aresztowanych, w stosunku do których wpłynęły dokumenty skutkujące zwolnieniem w danej sprawie przed upływem terminu stosowania tymczasowego aresztowania. Adnotacji dokonuje się na stronie odpowiadającej terminowi zwolnienia.
§  81.  [Dane odnotowywane w kalendarzu terminów czynności procesowych]
W kalendarzu terminów czynności procesowych odnotowuje się dane osobowe wszystkich osadzonych, wobec których wpłynęły nakazy wydania określające terminy ich udziału w czynnościach procesowych dokonywanych poza terenem jednostki penitencjarnej oraz pisemne polecenia określające terminy realizacji takich czynności z udziałem osadzonych na terenie jednostki penitencjarnej, dokonywanych przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie tych czynności na odległość.
§  82.  [Zaewidencjonowanie tymczasowo aresztowanego jako skazanego]
1. 
Tymczasowo aresztowanego po wyroku pierwszej instancji, który wyraził zgodę na stosowanie względem niego przepisów o wykonywaniu kary pozbawienia wolności lub odbywa karę pozbawienia wolności w innej sprawie, ewidencjonuje się jako skazanego.
2. 
W przypadku, gdy tymczasowo aresztowany nie wyraził zgody na stosowanie względem niego przepisów o wykonywaniu kary pozbawienia wolności, zawiadomienie o tym przesyła się do organu dysponującego. Zawiadomienie przesyła się po decyzji komisji penitencjarnej.
3. 
Tymczasowo aresztowanego o którym mowa w ust. 2, po otrzymaniu zawiadomienia o uprawomocnieniu się wyroku skazującego, ewidencjonuje się jako skazanego.
4. 
Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do tymczasowo aresztowanego prawomocnie skazanego za granicą.
§  83.  [Zaewidencjonowanie osoby pozbawionej wolności jako tymczasowo aresztowanego]
1. 
W przypadku uchylenia wyroku skazującego sądu pierwszej instancji wobec osoby, o której mowa w § 82 ust. 1, ewidencjonuje się ją jako tymczasowo aresztowaną.
2. 
Jako osobę tymczasowo aresztowaną ewidencjonuje się także osobę pozbawioną wolności na terytorium innego państwa, czasowo wydaną w celu złożenia zeznań w charakterze świadka lub dokonania z jej udziałem innej czynności procesowej przed polskim sądem lub prokuratorem w toczącym się postępowaniu karnym.
§  84.  [Przechowywanie nakazów wydania lub przetransportowania, zarządzeń o wyrażeniu zgody na widzenie oraz zarządzeń w przedmiocie zgody na rozmowy telefoniczne]
1. 
Nakazy wydania lub przetransportowania oraz zarządzenia o wyrażeniu zgody na widzenie zrealizowane lub anulowane, przechowuje się w dziale ewidencji jednostki, w której zostały wykonane lub dokonano ustalenia o ich anulowaniu; do tego czasu nakazy czasowo przechowuje się wraz z aktami ewidencyjnymi osadzonego.
2. 
Zarządzenia w przedmiocie zgody na rozmowy telefoniczne przechowuje się w aktach ewidencyjnych.