Rozdział 10 - Szczególne obowiązki informacyjne  - Czynności administracyjne związane z wykonywaniem tymczasowego aresztowania oraz kary i środki przymusu skutkujące pozbawienie wolności oraz dokumentowanie tych czynności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2020.869 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2023 r.

Rozdział  10

Szczególne obowiązki informacyjne 

§  148.  [Włączenie do akt ewidencyjnych dokumentów związanych z informowaniem pokrzywdzonego o opuszczeniu przez skazanego zakładu karnego]
Wniosek, o którym mowa w art. 168a § 1 k.k.w., oraz dokument zawierający dane pokrzywdzonego, przesłane przez właściwy sąd, włącza się do akt ewidencyjnych, a kserokopie tych dokumentów przekazuje się komórce organizacyjnej bezpośrednio odpowiedzialnej za prowadzenie oddziaływań penitencjarnych wobec skazanego.
§  149.  [Powiadomienie pokrzywdzonego i innych osób o zwolnieniu skazanego]
1. 
O zwolnieniu skazanego, którego dotyczy wniosek pokrzywdzonego, z jednostki penitencjarnej na skutek wykonania w całości kary, o jego ucieczce, a także o wydaniu decyzji, o których mowa w art. 168a § 1 k.k.w., z wyjątkiem wypadku, gdy decyzję taką podjął sąd penitencjarny, powiadamia się pokrzywdzonego, jego przedstawiciela ustawowego lub osobę, pod której stałą pieczą pokrzywdzony pozostaje.
2. 
Pokrzywdzonego, jego przedstawiciela ustawowego lub osobę, pod której stałą pieczą pokrzywdzony pozostaje, powiadamia się również o tym, że skazany, który opuścił jednostkę penitencjarną na podstawie decyzji, o których mowa w art. 168a § 1 pkt 1 i 2 k.k.w., w wyznaczonym terminie nie powrócił z przepustki.
3. 
Na wniosek pokrzywdzonego powiadomienia, o których mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się telefaksem, telefonicznie lub pocztą elektroniczną. W wypadku uzasadnionych wątpliwości co do skuteczności powiadomienia dokonanego telefaksem, telefonicznie lub pocztą elektroniczną, przesyła się również informację pisemną.
4. 
Powiadomienie przesyła się nie później niż pierwszego dnia roboczego po zaistnieniu zdarzenia stanowiącego podstawę do jego przesłania. Przepis stosuje się odpowiednio w wypadku powiadomienia telefonicznego.
§  150.  [Powiadomienie świadka o zwolnieniu skazanego]
Przepisy § 148 i § 149 stosuje się odpowiednio do świadka, o którym mowa w art. 168a § 6 k.k.w.
§  151.  [Zawiadomienie jednostki policji o zwolnieniu skazanego z zaburzeniami preferencji seksualnych, skazanego za przestępstwo popełnione w zorganizowanej grupie lub skazanego odbywającego karę pozbawienia wolności w wymiarze nie niższym niż 3 lata]
1. 
Przepisy § 141 ust. 1 i 4 zdanie pierwsze stosuje się odpowiednio do powiadamiania realizowanego w trybie art. 168a § 3 i 4 k.k.w.:
2. 
Powiadomienia, o których mowa w art. 168a § 3 i 4 k.k.w.:
1)
przesyła się do komendy powiatowej (rejonowej, miejskiej) Policji właściwej dla miejsca stałego pobytu skazanego, w razie potrzeby za pośrednictwem komendy wojewódzkiej (Stołecznej) Policji;
2)
można przesyłać za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
§  151a.  [Powiadomienie o faktycznym adresie pobytu zwalnianego osadzonego, którego dane zostały zamieszczone w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym]
Powiadomienie realizowane w trybie art. 11 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 152) zawierające informacje o faktycznym adresie pobytu, pod którym osadzony będzie przebywał po opuszczeniu jednostki penitencjarnej, przekazuje się niezwłocznie telefaksem, telefonicznie lub pocztą elektroniczną oraz przesyłką poleconą bez potwierdzenia odbioru, do jednostki organizacyjnej Policji właściwej ze względu na miejsce tego pobytu. Dokument potwierdzający dokonanie przez osadzonego zgłoszenia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, włącza się do akt ewidencyjnych.