Rozdział 1 - Nazwa i kadencja ustrojowych związków samorządowych. - Częściowa zmiana ustroju samorządu terytorjalnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.35.294

Akt utracił moc
Wersja od: 28 lutego 1950 r.

Rozdział  I.

Nazwa i kadencja ustrojowych związków samorządowych.

(1)
Organem stanowiącym i kontrolującym w gminach wiejskich jest rada gminna, w miastach - rada miejska, w powiatowych związkach samorządowych - rada powiatowa.
(2)
Organem zarządzającym i wykonawczym w gminach wiejskich jest zarząd gminny, w miastach - zarząd miejski, w powiatowych związkach samorządowych - wydział powiatowy.
(3)
Na czele zarządu gminnego stoi wójt, a na czele zarządu miejskiego - burmistrz, w miastach wydzielonych z powiatowych związków samorządowych - prezydent miasta. Zastępcą wójta jest podwójci, burmistrza - wiceburmistrz, zaś prezydenta miasta - wiceprezydent.
(4)
Członkowie rad (gminnych, miejskich, powiatowych) noszą nazwę radnych, z wyjątkiem członków organów zarządzających, jeżeli ci wchodzą do składu rady. Członkowie zarządu gminnego i zarządu miejskiego noszą nazwę ławników z wyjątkiem osób, wymienionych w ust. (3).
(5)
O ile z treści postanowień ustawy nie wynika inaczej, postanowienia, dotyczące gminy i organów gminnych, stosuje się zarówno do gminy wiejskiej, jak i miejskiej. Przez "radę gminy" rozumieć należy radę gminną i radę miejską, przez "zarząd gminy" - zarząd gminny i zarząd miejski.
(6)
Przez użyte w niniejszej ustawie określenie: "organa ustrojowe związków samorządowych" należy rozumieć zarówno organa stanowiące i kontrolujące, jak organa zarządzające i wykonawcze. W dalszych postanowieniach niniejszej ustawy organ stanowiący i kontrolujący nosi nazwę "organ stanowiący", organ zaś zarządzający i wykonawczy - "organ zarządzający".
(7)
Przez określenie "członek organu zarządzającego" w dalszych postanowieniach ustawy niniejszej rozumieć należy: w gminach wiejskich - wójtów, podwójcich i ławników, w miastach - burmistrzów i wiceburmistrzów, bądź prezydentów miast i wiceprezydentów oraz ławników, w powiatowych związkach samorządowych - członków wydziału powiatowego, przez określenie zaś: "przełożony gminy" rozumieć należy: w gminach wiejskich wójta i w miastach burmistrza, bądź prezydenta miasta.
(8)
Przez określenie "władze nadzorcze" należy w ustawie niniejszej rozumieć w stosunku do gmin wiejskich i miast, nie wydzielonych z powiatowych związków samorządowych, wydział powiatowy, w stosunku do miast pozostałych i powiatowych związków samorządowych - wojewodę, który wydaje decyzje przy współudziale wydziału wojewódzkiego (izby wojewódzkiej) z głosem stanowczym, w stosunku do miasta stoł. Warszawy - Ministra Spraw Wewnętrznych.
(1)
Kadencja organów stanowiących oraz organów zarządzających w gminach wiejskich, miastach i w powiatowych związkach samorządowych trwa lat pięć.
(2)
Radni i ławnicy, powołani z listy zastępców lub z wyborów uzupełniających, urzędują tylko do końca kadencji, o której mowa w ustępie poprzedzającym.
(3)
Zawodowi członkowie zarządu gminy (art. 49) wybierani są na lat dziesięć.
(4)
Członkowie organu zarządzającego, ustępującego wskutek upływu kadencji, urzędują do chwili ukonstytuowania się organu nowowybranego.