Rozdział 3 - Stała Polsko-Czeska Komisja Graniczna - Czechy-Polska. Umowa o wspólnej granicy państwowej. Praga.1995.01.17.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1996.46.205

Akt obowiązujący
Wersja od: 19 lutego 1996 r.

Rozdział  III

Stała Polsko-Czeska Komisja Graniczna

1.
Umawiające się Strony ustanawiają do wykonywania zadań określonych niniejszą umową Stałą Polsko-Czeską Komisję Graniczną (zwaną dalej "Komisją Graniczną").
2.
Komisja Graniczna składa się z delegacji polskiej i delegacji czeskiej. Rządy Umawiających się Stron mianują przewodniczących delegacji i ich zastępców. Właściwe organy każdej z Umawiających się Stron mianują członków swej delegacji.
3.
Obaj przewodniczący i ich zastępcy upoważnieni są do utrzymywania bezpośrednich kontaktów.
4.
Przewodniczący każdej delegacji może do pracy w Komisji Granicznej powoływać ekspertów i siły pomocnicze.
1.
Komisja Graniczna jest właściwa w szczególności do:
a)
organizowania i przeprowadzania wspólnej kontroli przebiegu granicy państwowej i rozmieszczenia znaków granicznych stosownie do artykułów 10 i 11;
b)
decydowania o sposobach oznakowania przebiegu granicy państwowej;
c)
dokonywania zmian w oznakowaniu granicy państwowej w związku z budowaniem lub likwidowaniem granicznych dróg i rowów;
d)
kwalifikowania zakresu zmian położenia koryt granicznych cieków wodnych i opiniowania projektów regulacji granicznych cieków wodnych z punktu widzenia przebiegu granicy państwowej;
e)
wypowiadania się w sprawie działalności budowlanej i innych działań o charakterze technicznym, podejmowanych w bezpośredniej bliskości granicy państwowej;
f)
zmiany oznakowania granicy państwowej z pośredniego na bezpośrednie i odwrotnie;
g)
sporządzania dokumentów granicznych.
2.
Komisja Graniczna opracowuje regulamin swojej działalności, instrukcję techniczną pomiarów i utrzymania oznakowania przebiegu granicy państwowej oraz instrukcję sporządzania lub aktualizacji dokumentacji granicznej.
3.
Komisja Graniczna nie jest uprawniona do zmiany przebiegu granicy państwowej.
4.
Komisja Graniczna przedstawia rządom Umawiających się Stron propozycje dotyczące zmian przebiegu granicy państwowej.

Do podjęcia decyzji przez Komisję Graniczną potrzebna jest zgoda przewodniczących obu delegacji. Decyzje Komisji Granicznej stanowią część składową protokołów jej posiedzeń.

1.
Komisja Graniczna powołuje do wykonywania swych zadań mieszane grupy pomiarowe. Ich liczbę i skład ustala w zależności od zakresu i rodzaju robót, które należy wykonać.
2.
Kierownicy mieszanych grup pomiarowych wykonują zadania zgodnie protokołami posiedzeń Komisji Granicznej.
3.
Komisja Graniczna zatwierdza techniczne materiały podkładowe, sporządzone przez mieszane grupy pomiarowe.
4.
Wyniki okresowych kontroli przebiegu granicy państwowej Komisja Graniczna podsumowuje każdorazowo w protokole końcowym.
1.
Posiedzenia Komisji Granicznej odbywają się co najmniej raz w roku i, jeśli nie uzgodniono inaczej, na przemian na terytoriach Umawiających się Stron. Posiedzeniom przewodniczy przewodniczący delegacji Umawiającej się Strony, na której terytorium odbywa się posiedzenie.
2.
Przeglądy granicy państwowej przeprowadzane są po ich uzgodnieniu przez obie delegacje Komisji Granicznej.
3.
Z każdego posiedzenia Komisji Granicznej lub przeglądu granicy państwowej zostaje sporządzony protokół w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i czeskim.
4.
Protokoły Komisji Granicznej nabierają mocy obowiązującej w dniu pisemnego powiadomienia się przewodniczących delegacji o ich zatwierdzeniu przez właściwe organy Umawiających się Stron. Powiadomienie to powinno nastąpić jak najwcześniej, najpóźniej na następnym posiedzeniu Komisji Granicznej.
5.
Umawiające się Strony pokrywają koszty związane z działalnością swych delegacji Komisji Granicznej, jak również powołanych przez nie ekspertów i pracowników pomocniczych.
1.
Osoby upoważnione do wykonywania zadań związanych z administracją granicy państwowej mają prawo do swobodnego poruszania się na granicy, a w uzasadnionych przypadkach - do przekraczania jej nie tylko w przejściach granicznych. Na żądanie upoważnionych organów są one obowiązane okazać paszport oraz upoważnienie wydane przez Komisję Graniczną.
2.
Jeżeli osoby wymienione w ustępie 1 należą do umundurowanej formacji o charakterze wojskowym, mają prawo w czasie wykonywania swych czynności na terytorium drugiego państwa do noszenia munduru swojej formacji. Nie mają natomiast prawa do noszenia broni.
1.
Towary przywiezione z obszaru celnego jednej Umawiającej się Strony na obszar celny drugiej Umawiającej się Strony i wykorzystane do prac wynikających z niniejszej umowy zwolnione są do cła, podatków i opłat.
2.
Pojazdy, narzędzia, urządzenia, instrumenty, aparaty, maszyny oraz nie wykorzystane materiały i części zamienne powinny być wywiezione w terminie 1 miesiąca od daty zakończenia prac na obszar celny, z którego zostały przywiezione.
3.
Nie wywiezione towary, w tym pojazdy, narzędzia, urządzenia, instrumenty, aparaty, maszyny oraz nie wykorzystane materiały i części zamienne, o których mowa w ust. 2, podlegają cłu, podatkom i opłatom zgodnie z prawem wewnętrznym.
4.
Osoby, którym zlecono wykonanie zadań związanych z administracją granicy państwowej na obszarze celnym drugiej Umawiającej się Strony, mogą zgodnie z prawem wewnętrznym tej Strony przywozić rzeczy osobistego użytku na własne potrzeby w czasie podróży, łącznie ze środkami spożywczymi, napojami, lekarstwami i wyrobami tytoniowymi.
5.
Właściwe organy Umawiających się Stron zapewniają, stosownie do prawa wewnętrznego, wszelkie dopuszczalne ułatwienia w przywozie i wywozie towarów, o których mowa w ust. 1 i 4.

Spory dotyczące interpretacji lub wykonywania niniejszej umowy rozstrzygane są na drodze dyplomatycznej.