Rozdział 2 - Administracja polsko-czeskiej granicy państwowej - Czechy-Polska. Umowa o wspólnej granicy państwowej. Praga.1995.01.17.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1996.46.205

Akt obowiązujący
Wersja od: 19 lutego 1996 r.

Rozdział  II

Administracja polsko-czeskiej granicy państwowej

Umawiające się Strony zapewniają zawsze jednoznaczny, wyraźnie widoczny i geodezyjnie określony przebieg granicy państwowej. Zobowiązują się utrzymywać i w razie potrzeby odnawiać znaki graniczne oraz aktualizować dokumentację graniczną, stosownie do postanowień niniejszej umowy.

1.
Umawiające się Strony zapewniają co pięć lat wspólne sprawdzenie stanu i rozmieszczenia znaków granicznych oraz usunięcie stwierdzonych usterek. Okres pięcioletni zaczyna się liczyć od zakończenia robót w terenie, wynikających z poprzedniej kontroli.
2.
Pomiary granicznych cieków wodnych wykonywane są podczas co drugiego wspólnego sprawdzania znaków granicznych.
3.
Umawiające się Strony dokonują w miarę potrzeby wspólnej kompleksowej kontroli przebiegu granicy państwowej.
4.
Na podstawie kontroli, o których mowa w ustępach 1, 2 i 3, zostają sporządzone właściwe dokumenty graniczne.
5.
Nowe dokumenty graniczne, sporządzone w wyniku wspólnej kontroli, podlegają zatwierdzeniu stosownie do przepisów prawnych każdej z Umawiających się Stron. Dokumenty nabierają mocy obowiązującej i stają się integralną częścią dokumentacji granicznej w dniu powiadomienia się Umawiających się Stron o ich zatwierdzeniu.
1.
Jeśli wymaga tego zapewnienie widoczności przebiegu granicy państwowej, Umawiające się Strony podejmują niezbędne działania również poza okresowym wspólnym sprawdzaniem stanu i rozmieszczenia znaków granicznych.
2.
W przypadku stwierdzenia przez jedną z Umawiających się Stron, że znak graniczny został przestawiony, Umawiające się Strony kontrolują jego położenie również poza okresowym wspólnym sprawdzaniem, a w razie potrzeby powodują przestawienie znaku granicznego na właściwe miejsce.
1.
Umawiające się Strony angażują na swój koszt specjalistów geodezyjnych i kartograficznych, jak równie pomocniczy personel techniczny do pomiarów i oznakowania granicy państwowej oraz do wynikających z nich prac kartograficznych.
2.
Rozdzielaniem zadań zajmuje się Stała Polsko-Czeska Komisja Graniczna, starając się zapewnić jak największą celowość, gospodarność i równe obciążenie stron.
1.
Właściciele i użytkownicy gruntów oraz budowli i urządzeń naziemnych i podziemnych, znajdujących się na granicy państwowej lub w jej pobliżu, obowiązani są umożliwiać prace i działania związane z oznakowywaniem i pomiarami, a zwłaszcza z osadzaniem i umocowywaniem znaków granicznych i geodezyjnych. Roboty związane z pomiarami i oznakowywaniem wykonywane są z poszanowaniem interesów publicznych i prywatnych.
2.
Osoby powołane do wykonywania zadań stosownie do artykułów 10, 11 i 12 mają prawo wstępu i wjazdu na grunty, do zabudowań i urządzeń. Nie mają natomiast prawa wstępu do mieszkań i pomieszczeń chronionych. Zainteresowane osoby należy powiadomić o rozpoczęciu robót w odpowiednim czasie.
3.
W razie gdyby roboty te i działania spowodowały szkody, poszkodowanemu przysługuje roszczenie o odszkodowanie wobec Umawiającej się Strony, na której terytorium znajdują się grunty, budynki i urządzenia. Właściciele i użytkownicy gruntów wymienieni w ustępie 1 dochodzą swych praw do odszkodowania stosownie do przepisów prawnych Umawiającej się Strony, na której terytorium znajdują się grunty, budynki i urządzenia. Poszkodowany nie może dochodzić swych praw do odszkodowania wobec drugiej Umawiającej się Strony.

W razie konieczności odtworzenia lub odnowienia oznakowania punktów styku granic państwowych trzech Państw, roboty zostaną wykonane po ich wzajemnym uzgodnieniu przez wszystkie zainteresowane Państwa.

Umawiające się Strony stosują odpowiednie środki ochrony znaków granicznych i geodezyjnych oraz innych urządzeń przeznaczonych do oznakowania granicy państwowej przed ich uszkodzeniem, zniszczeniem, bezprawnym przestawianiem oraz ich używaniem niezgodnie z przeznaczeniem.

1.
Umawiające się Strony zapewniają utrzymywanie na suchych odcinkach granicy państwowej po obu jej stronach wolnego pasa o szerokości 1 m, a wokół znaków granicznych wyznaczających pośrednio przebieg granicy państwowej - wolną przestrzeń o promieniu 1 m, bez zarośli utrudniających widoczność. Postanowienie to nie dotyczy roślinności przeznaczonej do umacniania brzegów ani też chronionych drzew i krzewów.
2.
Właściciele i użytkownicy gruntów obowiązani są umożliwiać roboty i działania wymienione w ustępie 1. Poza tym stosuje się odpowiednio postanowienia artykułu 13.
1.
Na odcinkach, o których mowa w artykule 16 ustęp 1, mogą być budowane wyłącznie urządzenia przeznaczone do transportu publicznego, obiekty i urządzenia związane z odprawą celną i paszportową na granicy państwowej lub z jej ochroną, jak również wszelkie przecinające ją przewody.
2.
W przypadkach szczególnych Umawiające się Strony zezwalają na odstępstwo od postanowienia ustępu 1.

Na linii granicy państwowej nie wolno umieszczać żadnych oznaczeń granicy własności prywatnej.

W razie gdyby wewnątrz 50-metrowego pasa po obu stronach granicy państwowej przewidywano wykonywanie robót mających na celu poszukiwanie lub wydobywanie bogactw mineralnych, zostaje podjęta wspólna decyzja o zastosowaniu niezbędnych środków dla zabezpieczenia przebiegu granicy państwowej i jej oznakowania.