Czechosłowacja-Polska. Umowa o uregulowaniu nie załatwionych spraw majątkowych. Praga.1958.03.29.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.19.118

Akt obowiązujący
Wersja od: 9 stycznia 1959 r.

UMOWA
między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Czechosłowacką o uregulowaniu nie załatwionych spraw majątkowych.
podpisana w Polsce dnia 29 marca 1958 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 29 marca 1958 roku podpisana została w Pradze Umowa między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Czechosłowacką o uregulowaniu nie załatwionych spraw majątkowych o następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA MIĘDZY POLSKĄ RZECZĄPOSPOLITĄ LUDOWĄ A REPUBLIKĄ CZECHOSŁOWACKĄ O UREGULOWANIU NIE ZAŁATWIONYCH SPRAW MAJĄTKOWYCH

Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Prezydent Republiki Czechosłowacji, pragnąc uregulować nie załatwione sprawy majątkowe z okresu przed dniem 9 maja 1945 roku oraz niektóre sprawy majątkowe z okresu późniejszego, postanowiły zawrzeć niniejszą Umowę i w tym celu wyznaczyły swych Pełnomocników: (pominięto),

którzy po wymianie pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

1)
Niniejszą Umową uregulowane są oraz całkowicie i ostatecznie zlikwidowane wszelkie pieniężne roszczenia oraz roszczenia do innych świadczeń majątkowych podmiotów prawnych jednej z Umawiających się Stron do podmiotów prawnych drugiej z Umawiających się Stron, o ile roszczenia te powstały przed dniem 9 maja 1945 roku, z wyłączeniem roszczeń osób fizycznych jednej z Umawiających się Stron do osób fizycznych drugiej z Umawiających się Stron.

a. Przez czechosłowackie podmioty prawa, w rozumieniu niniejszego artykułu, rozumie się Państwo Czechosłowackie, czechosłowackie osoby prawne oraz instytucje i fundacje, które w dniu podpisania niniejszej Umowy mają siedzibę na obecnym obszarze Republiki Czechosłowackiej, oraz czechosłowackie osoby fizyczne.

b. Przez polskie podmioty prawa, w rozumieniu niniejszego artykułu, rozumie się Państwo Polskie, polskie osoby prawne oraz instytucje i fundacje, które w dniu podpisania niniejszej Umowy mają siedzibę na obecnym obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, oraz polskie osoby fizyczne.

2)
Jeżeli po powstaniu roszczenia lub zobowiązania nastąpiła zmiana w osobie uprawnionego lub zobowiązanego, ocenia się prawne następstwo według przepisów prawnych tej z Umawiających się Stron, której podmiotu prawa ta zmiana dotyczy.
3)
Postanowieniami niniejszego artykułu nie są objęte:

a. prawa, z których wynikają roszczenia do świadczeń okresowych (ubezpieczenia społeczne, prawa autorskie i prawa podobnego rodzaju),

b. zobowiązania wynikające z praw wymienionych w punkcie a. niniejszego ustępu, jeżeli zobowiązania te są płatne po dniu 8 maja 1945 roku.

1)
Niniejszą Umową są również uregulowane oraz całkowicie i ostatecznie zlikwidowane:

a. wszelkie zobowiązania Państwa Polskiego, związane z roszczeniami wynikającymi z aktów wydanych i czynności dokonanych na podstawie polskiego ustawodawstwa nacjonalizacyjnego, wywłaszczeniowego lub jakiegokolwiek innego, pozbawiającego lub ograniczającego prawo własności, zastosowanych przed dniem podpisania niniejszej Umowy do czechosłowackich majątków, praw i interesów, znajdujących się na obecnym obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej;

b. wszelkie zobowiązania Państwa Czechosłowackiego, związane z roszczeniami wynikającymi z aktów wydanych i czynności dokonanych na podstawie czechosłowackiego ustawodawstwa nacjonalizacyjnego, wywłaszczeniowego lub jakiegokolwiek innego, pozbawiającego lub ograniczającego prawo własności, zastosowanych przed dniem podpisania niniejszej Umowy do polskich majątków, praw i interesów, znajdujących się na obecnym obszarze Republiki Czechosłowackiej.

2)
Za polskie majątki, prawa i interesy w rozumieniu niniejszegi artykułu uważa się majątki, prawa i interesy Państwa Polskiego oraz polskich osób fizycznych i prawnych, które były nimi w dniu, w którym Republika Czechosłowacka wydała tego rodzaju akty, i które to osoby - albo ich prawni następcy - są nimi w dniu podpisania niniejszej Umowy.
3)
Za czechosłowackie majątki, prawa i interesy w rozumieniu niniejszego artykułu uważa się majątki, prawa i interesy Państwa Czechosłowackiego oraz czechosłowackich osób fizycznych i prawnych, które były nimi w dniu, w którym Polska Rzeczypospolita Ludowa wydała tego rodzaju akty, i które to osoby - albo ich prawni następcy - są nimi w dniu podpisania niniejszej Umowy.
1)
Na własność Republiki Czechosłowackiej przechodzą nieruchomości i inny majątek oraz prawa majątkowe pozostawione w Republice Czechosłowackiej przez obywateli polskich na podstawie:

a. Protokołu z dnia 18 września 1948 roku zawartego między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czechosłowacką o przesiedleniu osób narodowości polskiej z okolic Humennego i

b. Protokołu z dnia 5 maja 1949 roku zawartego między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czechosłowacką o przesiedleniu osób narodowości polskiej ze Wschodniej Słowacji do Polski.

2)
Jakiekolwiek roszczenia wynikające z przesiedlenia w myśl wymienionych Protokołów uznaje się wzajemnie za zlikwidowane i całkowicie uregulowane, a wymienione Protokoły za wykonane niniejszą Umową i za wygasłe.

Zobowiązania prawnych podmiotów obu Umawiających się Stron, wymienionych w artykułach 2 i 3 niniejszej Umowy, wynikające z majątków, praw i interesów, których dotyczą postanowienia tych artykułów, uważa się za całkowicie uregulowane.

1)
Niniejszą Umową są ponadto uregulowane oraz całkowicie i ostatecznie zlikwidowane:

a. wszelkie roszczenia wynikające z Umowy z dnia 21 września 1945 roku między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czechosłowacką w przedmiocie repatriacji, jak również jakiekolwiek inne roszczenia z tytułu pomocy przy repatriacji i przewozie polskich i czechosłowackich obywateli oraz roszczenia podobnego rodzaju; wszelkie porozumienia w tym przedmiocie uważa się za wygasłe;

b. wszelkie roszczenia wynikające z Umowy z dnia 12 lutego 1946 roku między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czechosłowacką w sprawie wzajemnego zwrotu mienia wywiezionego po rozpoczęciu wojny oraz roszczenia wynikłe w związku z wykonaniem powyższej Umowy. Uważa się wyżej wymienioną Umowę za nadal obowiązującą tylko w zakresie mienia kulturalnego i archiwalnego; natomiast Umowa ta traci moc obowiązującą w pozostałym zakresie;

c. roszczenia o zwrot wagonów kolejowych oraz roszczenia wynikające z ich użytkowania, o ile nie są uregulowane i zlikwidowane w myśl poprzedniego ustępu, z wyłączeniem przypadków, które są objęte układami władz kolejowych o używaniu wagonów w transporcie międzynarodowym, poczynając od Umowy, która weszła w życie z dniem 1 kwietnia 1948 roku;

d. roszczenia wynikające z Umowy, zawartej w dniu 29 maja 1945 roku pomiędzy Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej a Poselstwem Republiki Czechosłowackiej w Warszawie o wzajemnym udzieleniu kredytu przedstawicielstwom obu państw.

2)
Obie Umawiające się Strony zwrócą sobie nawzajem papiery wartościowe, które zostały zawleczone po rozpoczęciu wojny z obszaru jednej z Umawiających się Stron na obszar drugiej Umawiającej się Strony, o ile ich odnalezienie jest możliwe, z pominięciem papierów wartościowych, które podlegają wydaniu stosownie do postanowień artykułu 6 niniejszej Umowy.
1)
W ramach wykonania niniejszej Umowy Republika Czechosłowacka wyda Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wszelkie papiery wartościowe emitowane przez Państwo Polskie, polskie osoby prawne prawa publicznego lub przez osoby prawne prawa prywatnego - z siedzibą na obecnym obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - oraz w miarę możności inne dokumenty i dowody dotyczące zobowiązań, majątków, praw i interesów uregulowanych i zlikwidowanych niniejszą Umową, a stanowiących w dniu podpisania niniejszej Umowy własność Państwa Czechosłowackiego, albo czechosłowackich osób fizycznych lub prawnych posiadających stałe miejsce zamieszkania lub siedzibę na obecnym obszarze Republiki Czechosłowackiej.
2)
W ramach wykonania niniejszej Umowy Polska Rzeczypospolita Ludowa wyda Republice Czechosłowackiej wszelkie papiery wartościowe emitowane przez Państwo Czechosłowackie, czechosłowackie osoby prawne z siedzibą na obecnym obszarze Republiki Czechosłowackiej oraz w miarę możności inne dokumenty i dowody dotyczące zobowiązań, majątków, praw i interesów uregulowanych i zlikwidowanych niniejszą Umową, a stanowiących w dniu podpisania niniejszej Umowy własność Państwa Polskiego albo polskich osób fizycznych lub prawnych posiadających stałe miejsce zamieszkania lub siedzibę na obecnym obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Majątki, prawa i interesy osób fizycznych i prawnych jednej z Umawiających się Stron znajdujące się na obszarze drugiej z Umawiających się Stron - o ile nie podpadają pod postanowienia niniejszej Umowy - pozostają w swobodnej dyspozycji tych fizycznych i prawnych osób w ramach obowiązujących przepisów prawnych.

1)
Właściwe organy jednej z Umawiających się Stron oraz jej fizyczne i prawne osoby mają prawo odmówić rozpatrywania roszczeń drugiej z Umawiających się Stron oraz jej osób fizycznych i prawnych, o ile roszczenia te zostały uregulowane i zlikwidowane niniejszą Umową.
2)
Obie Umawiające się Strony uregulują w miarę potrzeby swoimi wewnętrznymi przepisami sprawy objęte niniejszą Umową.

Obie Umawiające się Strony udzielą sobie wzajemnie wszelkiej pomocy w celu ustalenia roszczeń i zobowiązań, które likwiduje się niniejszą Umową.

Umowa niniejsza podlega ratyfkacji. Wejdzie ona w życie z dniem wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która odbędzie się w Warszawie.

Niniejszą Umowę sporządzono w Pradze dnia 29 marca 1958 roku w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i czeskim, przy czym obydwa teksty posiadają jednakową moc obowiązującą.

Na dowód czego wymienieni Pełnomocnicy podpisali niniejszą Umowę i zaopatrzyli ją pieczęciami.

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową Rady Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 16 września 1958 roku.