§ 4. - Czechosłowacja-Polska. Protokół w sprawie wykonania Konwencji o małym ruchu granicznym. Praga.1959.07.04.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1960.27.155

Akt utracił moc
Wersja od: 10 czerwca 1960 r.
§  4.
(do artykułu 9, ust. 2 Konwencji)

Ustala się trzy kategorie przejść w małym ruchu granicznym.

W przejściach I kategorii prowadzona jest kontrola celna przez organy celne; w przejściach tych można przekraczać granicę państwową na podstawie przepustek, wydanych z wszelkich względów przewidzianych w Konwencji.

W przejściach II kategorii, które są w zasadzie przewidziane do przekraczania granicy państwowej w związku z użytkowaniem gruntów, nie prowadzi się kontroli celnej przez organy celne. Osoby przekraczające granicę państwową w tych przejściach mogą przenosić lub przewozić tylko te przedmioty, które zgodnie z Konwencją lub przepisami wydanymi na jej podstawie nie wymagają zezwolenia na wywóz lub przywóz oraz zwolnione są od cła i innych opłat. Z zachowaniem powyższych zasad można przekraczać granicę państwową w tych przejściach na podstawie przepustek wydanych z wszelkich względów przewidzianych w Konwencji.

Przejścia III kategorii są przewidziane wyłącznie do przekraczania granicy państwowej na podstawie przepustki wydanej dla przewozu buraków cukrowych w celu ich przerobu, a także przewozu wytworzonych z nich produktów. Osoby przekraczające granicę w przejściach tej kategorii mogą przenosić lub przewozić jedynie te przedmioty, które są dozwolone do przenoszenia lub przewożenia przy przekraczaniu granicy państwowej w przejściach kategorii II.

Wykaz przejść małego ruchu granicznego wraz z ustaleniem czasu ich otwarcia zawiera załącznik nr 3 do niniejszego Protokołu. Uwzględniając potrzeby i warunki miejscowe Pełnomocnicy graniczni obu Państw mogą ustalić na podstawie wzajemnego porozumienia inny czas otwarcia przejść granicznych. Przejścia, na których czas otwarcia nie został ustalony w załączniku nr 3, będą otwierane na podstawie wzajemnego porozumienia Pełnomocników granicznych obu Państw w razie zaistnienia okoliczności uzasadniających ich otwarcie z uwzględnieniem potrzeb miejscowych.