Czas pracy kierowców.
Dz.U.2022.1473 t.j.
Akt obowiązującyUSTAWA
z dnia 16 kwietnia 2004 r.
o czasie pracy kierowców 1
Przepisy ogólne
Przepisy ogólne
Ustawa określa:
- wykonujących przewozy regularne na trasach nieprzekraczających 50 km pojazdami, o których mowa w rozporządzeniu (WE) nr 561/2006.
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
Przepisy ustawy nie naruszają postanowień zawartych w rozporządzeniu (WE) nr 561/2006 i Umowie AETR.
W zakresie nieuregulowanym ustawą stosuje się przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320, z 2021 r. poz. 1162 oraz z 2022 r. poz. 655).
Przepisy ustawy stosuje się odpowiednio do motorniczych tramwajów.
Czas pracy kierowców zatrudnionych na podstawie stosunku pracy
Czas pracy kierowców zatrudnionych na podstawie stosunku pracy
Przepisy niniejszego rozdziału mają zastosowanie do kierowców zatrudnionych na podstawie stosunku pracy, jeżeli przepisy innych ustaw nie stanowią inaczej.
Do czasu pracy kierowcy nie wlicza się:
Do kierowców wykonujących przewóz drogowy może być stosowany, w przypadkach uzasadnionych rodzajem wykonywanych przewozów lub ich szczególną organizacją, zadaniowy czas pracy, w którym zadania przewozowe ustala pracodawca w takim wymiarze, aby mogły być wykonane w ramach czasu pracy określonego w art. 11 oraz z uwzględnieniem przepisów dotyczących przerw przeznaczonych na odpoczynek i okresów odpoczynku. Rozkład czasu pracy w okresie wykonywania danego zadania przewozowego ustala kierowca.
W uzasadnionych przypadkach w ramach systemu równoważnego czasu pracy, o którym mowa w art. 15, dopuszcza się stosowanie przerywanego czasu pracy określonego w art. 16, według z góry ustalonego rozkładu czasu pracy oraz z uwzględnieniem przepisów o obowiązkowym dobowym odpoczynku; rozkład czasu pracy powinien obejmować okres co najmniej miesiąca.
W przypadku gdy praca jest wykonywana w porze nocnej, czas pracy kierowcy nie może przekraczać 10 godzin między dwoma kolejnymi okresami dziennego odpoczynku albo dziennego i tygodniowego okresu odpoczynku.
Kierowcy wykonującemu krajowe przewozy drogowe w podróży służbowej przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z wykonywaniem tego zadania służbowego, ustalane na zasadach określonych w przepisach art. 775 § 3-5 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.
Przepisy art. 12 ust. 2 i 3, art. 13, art. 21 oraz art. 24 pkt 2 nie mają zastosowania do kierowców prowadzących pojazdy wymienione w art. 29 ustawy, w art. 3 rozporządzenia (WE) nr 561/2006 oraz w art. 2 ust. 2 Umowy AETR.
W zakresie norm określających czas pracy, obowiązkowe przerwy przeznaczone na odpoczynek w czasie dnia pracy oraz odpoczynek dobowy i tygodniowy, układy zbiorowe pracy mogą przewidywać wyższe normy minimalne oraz niższe normy maksymalne, niż przewiduje to ustawa.
Obowiązki pracodawcy
Obowiązki pracodawcy
Pracodawca jest obowiązany:
Czas pracy kierowców niepozostających w stosunku pracy
Czas pracy kierowców niepozostających w stosunku pracy
Przepisy niniejszego rozdziału mają zastosowanie do przedsiębiorców, o których mowa w art. 1 pkt 1a, i osób, o których mowa w art. 1 pkt 1b.
Zasady stosowania norm dotyczących okresów prowadzenia pojazdów, obowiązkowych przerw w prowadzeniu i gwarantowanych okresów odpoczynku, określonych rozporządzeniem (WE) nr 561/2006 oraz Umową AETR
Zasady stosowania norm dotyczących okresów prowadzenia pojazdów, obowiązkowych przerw w prowadzeniu i gwarantowanych okresów odpoczynku, określonych rozporządzeniem (WE) nr 561/2006 oraz Umową AETR
– przedsiębiorca wykonujący przewóz drogowy wręcza kierowcy przed rozpoczęciem przez kierowcę przewozu drogowego, a kierowca to zaświadczenie podpisuje.
Okresy prowadzenia pojazdów, obowiązkowe przerwy w prowadzeniu i gwarantowane okresy odpoczynku kierowców wykonujących przewozy regularne, których trasa nie przekracza 50 km
Okresy prowadzenia pojazdów, obowiązkowe przerwy w prowadzeniu i gwarantowane okresy odpoczynku kierowców wykonujących przewozy regularne, których trasa nie przekracza 50 km
Przepisy końcowe
Przepisy końcowe
Traci moc ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 r. o czasie pracy kierowców (Dz. U. poz. 1354, z 2002 r. poz. 1286 oraz z 2003 r. poz. 1452).
Ustawa wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (453)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (453)
- Czy pracodawca może zmienić pracownikom termin wykorzystania urlopów, jeżeli jednoczesna nieobecność większej grupy negatywnie wpłynie na pracę przedsiębiorstwa?
- W jakim wymiarze godzin można zatrudnić kierowcę, który wykonuje on pracę u innego pracodawcy w wymiarze 40 godzin?
- Jak długo należy przechowywać wykresówki i zaświadczenia kierowców zawodowych, na podstawie których tworzona jest ewidencja czasu pracy?
Procedury liczba obiektów na liście: (3)
Procedury liczba obiektów na liście: (3)
Akty prawne liczba obiektów na liście: (21)
Akty zmieniające liczba obiektów na liście: (13)
Akty wykonawcze liczba obiektów na liście: (4)
- Tymczasowe odstępstwa od stosowania przepisów dotyczących czasu prowadzenia pojazdu, przerw i okresów odpoczynku kierowców.
- Tymczasowe odstępstwa od stosowania przepisów dotyczących czasu prowadzenia pojazdu, przerw i okresów odpoczynków kierowców
- Tymczasowe odstępstwa od stosowania przepisów dotyczących czasu prowadzenia pojazdu, przerw i okresów odpoczynków kierowców.
Akty implementowane liczba obiektów na liście: (1)
Akty interpretujące liczba obiektów na liście: (1)
Akty uchylane liczba obiektów na liście: (2)
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (1323)
Pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (17)
- BM4-mg-061-367/13, Zakres zastosowania przepisów o czasie pracy kierowców samozatrudnionych. - Pismo wydane przez: Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej
- Nowelizacja ustawy o czasie pracy kierowców. - Pismo wydane przez: Główny Inspektorat Pracy
- GPP-459-4560-53/09/PE/RP, Ewidencja czasu pracy kierowców. - Pismo wydane przez: Główny Inspektorat Pracy
Komentarze i publikacje liczba obiektów na liście: (42)
Komentarze praktyczne liczba obiektów na liście: (15)
Komentarze liczba obiektów na liście: (4)
Monografie liczba obiektów na liście: (8)
Artykuły liczba obiektów na liście: (1)
Omówienia liczba obiektów na liście: (3)
- W transporcie drogowym promień to nie odległość drogowa. Omówienie wyroku TS z dnia 7 lipca 2022 r., C-13/21 (Pricoforest)
- Normy socjalne kierowców w pojazdach poczty. Omówienie wyroku TS z dnia 21 listopada 2019 r., C-203/18 i C-374/18 (Deutsche Post i Leymann)
- Doświadczenie sędziego nie wystarcza do czynienia ustaleń wbrew dowodom