Ćwiczenia wojskowe doraźne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1966.54.323

Akt utracił moc
Wersja od: 30 grudnia 1966 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 grudnia 1966 r.
w sprawie ćwiczeń wojskowych doraźnych.

Na podstawie art. 76 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 20, poz. 108) zarządza się, co następuje:
1.
Ćwiczenia wojskowe doraźne polegają na odbywaniu przez żołnierzy rezerwy:
1)
jednodniowych zajęć szkoleniowych, trwających do 4 godzin, organizowanych w czasie wolnym od pracy, oraz trwających do 12 godzin, organizowanych w dniach ustawowo wolnych od pracy,
2)
kilkudniowych ćwiczeń, trwających jednorazowo nie dłużej niż 5 dni.
2.
Na ćwiczenia wojskowe doraźne mogą być powoływani również żołnierze rezerwy, którzy odbywali już w danym roku ćwiczenia wojskowe zwyczajne.
1.
Łączny czas trwania ćwiczeń wojskowych doraźnych w ciągu roku nie może przekraczać 21 dni.
2.
Jednodniowe zajęcia szkoleniowe nie mogą w ciągu roku obejmować więcej niż 7 dni ustawowo wolnych od pracy.
3.
Czas odbytych ćwiczeń wojskowych doraźnych zalicza się na poczet łącznego czasu trwania ćwiczeń wojskowych, określonego w art. 74 ust. 4 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 20, poz. 108). Jednodniowe zajęcie szkoleniowe zalicza się za jeden dzień ćwiczeń wojskowych.
Zakłady pracy pracujące zmianowo powinny tak ustalić harmonogramy pracy pracowników powołanych na jednodniowe zajęcia szkoleniowe, aby w dniach przeznaczonych na te zajęcia pracownicy ci mieli czas wolny od pracy w godzinach przewidzianych na zajęcia. Pracowników tych nie należy zatrudniać na nocnej zmianie poprzedzającej dzień jednodniowych zajęć i następującej po tym dniu. Właściwi wojskowi komendanci rejonowi zawiadamiają odpowiednio wcześniej kierowników zakładów pracy o terminach jednodniowych zajęć szkoleniowych oraz o osobach powołanych do odbycia tych zajęć, celem odpowiedniego ustalenia harmonogramów pracy.
1.
Na ćwiczenia wojskowe doraźne powołują żołnierzy rezerwy wojskowi komendanci rejonowi za pomocą imiennych kart powołania.
2.
Doręczenie żołnierzowi rezerwy karty powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych doraźnych powinno nastąpić co najmniej na 7 dni przed terminem stawienia się w jednostce wojskowej.
3.
Minister Obrony Narodowej może zarządzić doręczenie karty powołania z pominięciem terminu określonego w ust. 2.
Żołnierze rezerwy powołani do odbycia ćwiczeń wojskowym doraźnych stają się żołnierzami w czynnej służbie wojskowej z dniem stawienia się do tej służby w jednostce.
1.
Niestawienie się żołnierza rezerwy do odbycia ćwiczeń wojskowych doraźnych w terminie określonym w karcie powołania może być usprawiedliwione:
1)
chorobą żołnierza lub obłożną chorobą członka rodziny pozostającego pod wyłączną opieką żołnierza,
2)
ważnymi sprawami osobistymi i rodzinnymi albo innymi szczególnymi przypadkami nie cierpiącymi zwłoki, a wymagającymi obecności żołnierza,
3)
przebywaniem na urlopie wypoczynkowym, stwierdzonym zaświadczeniem zakładu pracy.
2.
Żołnierz rezerwy, który z przyczyn określonych w ust. 1 nie może stawić się do odbycia ćwiczeń wojskowych doraźnych, obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić o tym wojskowego komendanta rejonowego oraz doręczyć świadectwo lekarza lub felczera zakładu społecznego służby zdrowia stwierdzające chorobę lub inny dokument stwierdzający przyczynę uniemożliwiającą stawienie się.
1.
Żołnierzom rezerwy odbywającym jednodniowe zajęcia szkoleniowe przysługuje w czasie odbywania tych zajęć wojskowa pomoc lecznicza.
2.
Żołnierzom rezerwy odbywającym kilkudniowe ćwiczenia wojskowe doraźne przysługuje wyżywienie, umundurowanie, uposażenie, zakwaterowanie, pomoc lecznicza i inne świadczenia przewidziane w odrębnych przepisach dla żołnierzy rezerwy odbywających ćwiczenia wojskowe zwyczajne.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Obrony Narodowej.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.