Rozdział 2 - Zasady wymierzania cła określonego w taryfie niehandlowej i taryfie wywozowej. - Cła i pozwolenia na towary przywożone i na towary wywożone w niehandlowym obrocie towarowym z zagranicą.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.18.82

Akt utracił moc
Wersja od: 31 maja 1988 r.

Rozdział  2

Zasady wymierzania cła określonego w taryfie niehandlowej i taryfie wywozowej.

§  2.
1.
Cło wymierza się według podanych w taryfach celnych podstaw wymiaru, przy czym groszowych końcówek sum do 50 gr nie pobiera się, a końcówki sum ponad 50 gr zaokrągla się wzwyż do złotego.
2.
Nie pobiera się cła, gdy suma należnego cła nie przekracza 50 zł.
§  3. 2
 
1.
Podstawą wymiaru cła od masy jest masa netto towaru, z wyjątkiem określonym w ust. 2. Jeżeli masa netto towaru nie jest podana przez producenta na oryginalnym opakowaniu lub nie jest podana w dokumentach towarzyszących przesyłce (certyfikat, atest kontrolny, specyfikacja, faktura itp.), lub podana budzi zastrzeżenia, a zważenie towaru bez opakowania nie jest możliwe lub mogłoby spowodować uszkodzenie towaru, za podstawę wymiaru cła przyjmuje się masę z bezpośrednim opakowaniem.
2.
Przy wymierzaniu cła od masy środków transportu samochodowego podstawą wymiaru cła jest masa ustalona przez zważenie.
3.
Podstawą wymiaru cła od wartości jest krajowa wartość towaru w dniu zgłoszenia do odprawy celnej. Wartość tę ustala urząd celny w oparciu o rachunki, świadectwa rzeczoznawców lub inne dowody.
§  4.
1.
Towary przywożone lub wywożone, wykonane przez połączenie różnych materiałów lub stanowiące mechaniczne mieszaniny różnych składników, oraz towary stanowiące komplety, zestawy lub połączenia kilku przedmiotów spełniających indywidualne funkcje, których w taryfach celnych nie wymieniono osobno, należy clić według pozycji obejmującej składnik decydujący o wartości towaru.
2.
Towary przywożone lub wywożone, rozłożone lub nie złożone, podlegają cłu według pozycji obejmującej takie towary złożone.
3.
Towary przywożone lub wywożone w stanie niekompletnym, których w taryfach celnych nie wymieniono osobno, podlegają cłu według pozycji obejmującej takie towary kompletne, jeżeli posiadają one zasadnicze elementy towarów kompletnych. Przez zasadnicze elementy należy rozumieć części decydujące o przeznaczeniu towaru lub stanowiące o jego wartości.
4.
Specjalne opakowania, nie używane zazwyczaj do pakowania towarów, podlegają ocleniu osobno według odpowiednich dla nich pozycji.
§  5. 3
Taryfa niehandlowa zawiera dwie kolumny stawek celnych, które stosuje się:
1)
stawki kolumny I - do towarów w ilościach nie przekraczających każdorazowo ilości podanej przy stawkach tej kolumny,
2)
stawki kolumny II - do towarów, dla których cło w kolumnie I nie jest ustanowione, oraz do nadwyżek towarów przekraczających ilości podane przy stawkach kolumny I.
§  51. 4
 
1.
Użyte w rozporządzeniu określenie "przesyłka" oznacza jednorazowy przewóz towaru za jednym dokumentem przewozowym oraz jednorazowy przewóz towarów przez osoby przekraczające granicę, z wyjątkiem, o którym mowa w ust. 2.
2.
Za jedną przesyłkę uważa się również towary przywożone z zagranicy za więcej niż jednym dokumentem przewozowym, jeżeli zostały równocześnie zgłoszone do odprawy celnej i urząd celny stwierdził w oparciu o dokumenty przewozowe, że są przeznaczone dla tego samego odbiorcy.
2 § 3 zmieniony przez:

- § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 25 lipca 1984 r. (Dz.U.84.38.198) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1984 r.

- § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 lipca 1985 r. (Dz.U.85.33.150) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 1985 r.

3 § 5 zmieniony przez:

- § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 25 lipca 1984 r. (Dz.U.84.38.198) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1984 r.

- § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 12 lipca 1985 r. (Dz.U.85.33.150) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 1985 r.

4 § 51 dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 25 lipca 1984 r. (Dz.U.84.38.198) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1984 r.