§ 7. - Cechy rzemieślnicze.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1936.16.147

Akt utracił moc
Wersja od: 3 marca 1936 r.
§  7.
(1)
Członkiem cechu może być każdy rzemieślnik, prowadzący w okręgu cechu samoistnie warsztat rzemieślniczy i posiadający kartę rzemieślniczą, a także wdowa po członku cechu, o ile na jej rachunek prowadzi się nadal warsztat rzemieślniczy przez zastępcę.
(2)
Statut cechu określa, czy do danego cechu mogą należeć rzemieślnicy jednego, czy też kilku lub wszystkich rodzajów rzemiosła.
(3)
Członków przyjmuje zarząd; odmowa przyjęcia musi być umotywowana.
(4)
Członek ma być wykreślony z listy członków, jeżeli:
a)
zgłosi swe wystąpienie na 3 miesiące przed końcem roku obrachunkowego;
b)
zostanie wykluczony przez walne zebranie cechu (zebranie delegatów) na wniosek zarządu, o ile mimo pisemnego upomnienia zalega ze składkami na rzecz cechu przez 6 miesięcy, albo działa rozmyślnie na szkodę cechu, lub swem postępowaniem przynosi uszczerbek godności zawodowej rzemieślnika.
(5)
Członek występujący dobrowolnie (ust. 4a) przestaje być członkiem po przyjęciu przez walne zebranie cechu (zebranie delegatów) sprawozdania rachunkowego za rok ubiegły. Z dniem tym występujący traci wszelkie prawa członka do majątku cechu i do utworzonych przez cech osobnych funduszów, obowiązany jest jednak uiścić tak zaległe, jak i bieżące opłaty, które w dniu jego wystąpienia były już nałożone dla pokrycia kosztów, połączonych z działalnością cechu.
(6)
Członkowi cechu przysługuje prawo wybierania i wybieralności oraz prawo głosowania na walnem zebraniu cechu. Praw tych nie posiadają członkowie, którzy:
a)
prawomocnym wyrokiem skazani zostali na utratę praw publicznych, a to aż do czasu odzyskania tych praw;
b)
na zasadzie orzeczenia sądowego są ograniczeni w zarządzaniu swym majątkiem;
c)
zalegają od 3 miesięcy ze składkami na rzecz cechu - do czasu uiszczenia tych zaległości.
(7)
Obowiązkiem członka cechu jest:
a)
przyczynianie się do osiągnięcia zadań cechu;
b)
stosowanie się do przepisów statutu, uchwał walnego zebrania cechu (zebrania delegatów) i zarządzeń, wydanych przez zarząd;
c)
wpłacenie przy wstąpieniu do cechu wpisowego oraz uiszczanie potem stałej rocznej składki w wysokości, ustalonej w statucie, przyczem stała składka może być płacona w ratach miesięcznych lub kwartalnych.