§ 5. - Cechy rzemieślnicze.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1936.16.147

Akt utracił moc
Wersja od: 3 marca 1936 r.
§  5.
(1)
Zarząd cechu składa się ze starszego, podstarszego jako jego zastępcy, co najmniej 6 członków i tyluż zastępców.
(2)
Walne zebranie cechu (zebranie delegatów) wybiera na okres 3 lat zarząd cechu spośród członków cechu zwyczajną większością głosów w głosowaniu tajnem, głosując oddzielnie na starszego, podstarszego, członków zarządu i ich zastępców. Co roku ustępuje w drodze losowania, 1/3 członków zarządu i ich zastępców; ustępujący mogą być ponownie wybrani.
(3)
W razie ustąpienia starszego zastępuje go do końca kadencji podstarszy, w razie ustąpienia starszego i podstarszego musi być w ciągu 4 tygodni zwołane walne zebranie cechu (zebranie delegatów) dla dokonania wyboru starszego i podstarszego na okres pozostały do upływu kadencji. Członków zarządu zastępują ich zastępcy w kolejności otrzymanych przy wyborze głosów, a w razie ich równości - w porządku alfabetycznym nazwisk.
(4)
Uchwały zarządu cechu zapadają w obecności starszego lub podstarszego oraz co najmniej połowy członków zarządu zwyczajną większością głosów; w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
(5)
Zebrania zarządu cechu zwołuje i im przewodniczy starszy, a w jego nieobecności podstarszy. Zebrania zarządu odbywają się co najmniej raz na kwartał; w razie żądania 1/3 członków zarządu cechu, właściwej terytorjalnie izby rzemieślniczej lub władzy nadzorczej - zebranie zarządu winno się odbyć w ciągu 7 dni od dnia zgłoszenia żądania.
(6)
Do zakresu działania zarządu cechu należy:
a)
zarządzanie majątkiem cechu;
b)
załatwianie spraw bieżących;
c)
zwoływanie walnego zebrania (zebrania delegatów) i przygotowanie wniosków do uchwały zebrania;
d)
przyjmowanie i zwalnianie pracowników biura cechu oraz ustalanie ich wynagrodzenia;
e)
przyjmowanie zawieranych przed cechem umów o naukę;
f)
wydawanie świadectw ukończenia nauki w rzemiośle;
g)
załatwianie wszystkich spraw, niezastrzeżonych walnemu zebraniu cechu (zebraniu delegatów).
(7)
Starszy lub podstarszy reprezentuje cech nazewnątrz, kieruje działalnością cechu, ma nadzór nad całym tokiem czynności, podpisuje wszelkie pisma, wychodzące z cechu, z wyciśnięciem na nich pieczęci cechu, i zawiera w imieniu cechu umowy.
(8)
Starszy, podstarszy i członkowie zarządu pełnią swe czynności bezpłatnie.