Bułgaria-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej. Sofia.1966.10.03.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1967.37.193

Akt utracił moc
Wersja od: 24 sierpnia 1967 r.

UMOWA O WSPÓŁPRACY KULTURALNEJ MIĘDZY RZĄDEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ A RZĄDEM LUDOWEJ REPUBLIKI BUŁGARII
podpisana w Sofii dnia 3 października 1966 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 3 października 1966 roku podpisana została w Sofii Umowa o współpracy kulturalnej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Ludowej Republiki Bułgarii o następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA O WSPÓŁPRACY KULTURALNEJ MIĘDZY RZĄDEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ A RZĄDEM LUDOWEJ REPUBLIKI BUŁGARII

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Ludowej Republiki Bułgarii, kierując się pragnieniem wszechstronnego rozwoju współpracy kulturalnej i naukowej między obu krajami i przyczyniania się do dalszego rozszerzania i pogłębiania przyjaznych stosunków między narodami polskim i bułgarskim w duchu socjalistycznego internacjonalizmu, braterstwa i wzajemnej pomocy, postanowiły zawrzeć niniejszą Umowę i w tym celu wyznaczyły swych Pełnomocników:

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej -

Ryszarda NIESZPORKA,

Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w Ludowej Republice Bułgarii,

Rząd Ludowej Republiki Bułgarii -

Georgi DYMITROWA-GOSZKINA,

Przewodniczącego Komitetu Przyjaźni i Stosunków Kulturalnych z Zagranicą,

którzy po wymianie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

Umawiające się Strony będą popierać i planowo rozwijać dotychczasową współpracę kulturalną, w szczególności w dziedzinie szkolnictwa, nauki, sztuki, filmu, radia, telewizji, prasy, wydawnictw i kultury fizycznej, oraz stosować wyższe formy tej współpracy, polegające na bezpośrednich kontaktach i wymianie doświadczeń między odpowiednimi organami, organizacjami i instytucjami Umawiających się Stron, kooperacji i specjalizacji, przy czym szczególnie uwzględniać będą te problemy, które wynikają z wielostronnej współpracy kulturalnej, naukowej i gospodarczej krajów socjalistycznych.

Współpraca między Umawiającymi się Stronami będzie polegać w szczególności na:

1)
współdziałaniu między Akademiami Nauk, szkołami wszystkich typów i stopni, instytucjami naukowymi, kulturalnymi, artystycznymi i oświatowymi, stowarzyszeniami artystów i twórców, agencjami prasowymi, radiem, telewizją i filmem oraz organizacjami sportowymi i turystycznymi;
2)
wymianie pracowników nauki i oświaty, literatów, dziennikarzy, artystów, pracowników kultury i sztuki, radia, telewizji i filmu oraz pracowników z zakresu kultury fizycznej dla wymiany doświadczeń, uczestniczenia w imprezach kulturalnych i naukowych oraz dla wygłaszania odczytów, na konsultacje itp.;
3)
przyjmowaniu obywateli jednej Umawiającej się Strony na studia, w tym studia mające na celu uzyskanie stopni naukowych, staż lub praktykę w szkołach wyższych i zawodowych, w instytucjach naukowych i kulturalnych drugiej Umawiającej się Strony;
4)
wymianie publikacji naukowych, literackich i artystycznych, tłumaczeniu, wydawaniu i rozpowszechnianiu tych publikacji, jak również rozpowszechnianiu prasy drugiej Umawiającej się Strony;
5)
wymianie filmów, nagrań muzycznych i innych, materiałów dla filmu, telewizji, radia i prasy, jak również włączaniu utworów muzycznych i sztuk teatralnych drugiej Umawiającej się Strony do własnych repertuarów, organizowaniu występów artystów drugiej Strony, pokazów filmowych, audycji radiowych, programów telewizyjnych, wystaw z zakresu kultury, sztuki i nauki, odczytów oraz imprez sportowych;
6)
wymianie informacji dotyczących kultury, nauki, sztuki i oświaty oraz prasy, radia, telewizji i filmu, jak również kultury fizycznej i turystyki;
7)
wymianie doświadczeń z działalności w międzynarodowych organizacjach kulturalnych, naukowych, oświatowych, sportowych i turystycznych.

Każda z Umawiających się Stron będzie ułatwiać - zgodnie ze swoimi przepisami - obywatelom drugiej Strony korzystanie z bibliotek, archiwów, zbiorów muzealnych oraz laboratoriów i innych placówek naukowych.

Każda z Umawiających się Stron podejmie wszelkie niezbędne kroki w celu możliwie najpełniejszego zapoznawania swego narodu z życiem i historią narodu drugiej Umawiającej się Strony oraz z jego osiągnięciami, zwłaszcza w dziedzinie gospodarki, techniki, nauki i kultury. W tym celu Umawiające się Strony będą w szczególności organizować katedry, lektoraty i kursy nauczania języka, literatury, historii i geografii drugiej Strony, zapewnią, by odpowiednie informacje o drugim kraju były uwzględniane w programach nauczania dla szkół wszystkich typów i stopni, w podręcznikach szkolnych i w innych publikacjach, oraz będą popierać i ułatwiać rozwój turystyki między obu krajami.

Umawiające się Strony będą ułatwiać i popierać działalność ośrodków informacji i kultury drugiej Umawiającej się Strony. Warunki i zakres działalności tych ośrodków określa odrębne porozumienie.

Stopnie naukowe oraz świadectwa, dyplomy i tytuły uzyskane w szkołach i instytucjach naukowych Umawiających się Stron będą uznawane za równorzędne na warunkach określonych w odrębnym porozumieniu.

1.
Dla wykonania niniejszej Umowy Umawiające się Strony ustalać będą okresowe plany współpracy, w których określone będą także warunki finansowe ich realizacji.
2.
Umawiające się Strony będą czuwać nad realizacją niniejszej Umowy i wspólnie oceniać przebieg współpracy kulturalnej i naukowej, jej wyniki oraz ustalać koncepcje i formy dalszego rozwoju tej współpracy.
3.
W celu wykonania postanowień ustępów 1 i 2 przedstawiciele Umawiających się Stron będą spotykać się na przemian w Polsce i Bułgarii.
1.
Z dniem wejścia w życie niniejszej Umowy traci moc Umowa o współpracy kulturalnej między Rzecząpospolitą Polską a Ludową Republiką Bułgarii, podpisana w Warszawie dnia 28 czerwca 1947 roku.
2.
Pozostają w mocy wszystkie porozumienia, dotyczące dziedzin objętych niniejszą Umową, o ile nie są sprzeczne z jej postanowieniami.

Niniejsza Umowa podlega ratyfikacji i wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która odbędzie się w Warszawie.

Niniejsza Umowa zawarta jest na okres pięciu lat. Ulega ona automatycznie przedłużaniu na dalsze pięcioletnie okresy, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.

Sporządzono w Sofii, dnia 3 października 1966 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i bułgarskim, przy czym obydwa teksty posiadają jednakową moc.

Na dowód czego wyżej wymienieni Pełnomocnicy podpisali niniejszą Umowę i opatrzyli ją pieczęciami.

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 23 maja 1967 roku.