Bułgaria-Polska. Umowa o współpracy gospodarczej i wymianie towarowej wraz z Protokołem. Warszawa.1948.05.30.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1949.44.329

Akt utracił moc
Wersja od: 12 stycznia 1949 r.

UMOWA
o współpracy gospodarczej i wymianie towarowej między Rzecząpospolitą Polską a Ludową Republiką Bułgarii,
podpisana wraz z Protokołem w Warszawie dnia 30 maja 1948 r.

(Ratyfikowana zgodnie z ustawą z dnia 26 czerwca 1948 r. - Dz. U. R. P. Nr 34, poz. 232).

W Imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

BOLESŁAW BIERUT

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu trzydziestym maja tysiąc dziewięćset czterdziestego ósmego roku podpisana została w Warszawie Umowa o współpracy gospodarczej i wymianie towarowej między Rzecząpospolitą Polską a Ludową Republiką Bułgarii, wraz z Potokołem, o następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA

o współpracy gospodarczej i wymianie towarowej między Rzecząpospolitą Polską a Ludową Republiką Bułgarii

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Prezydium Ludowej Republiki Bułgarii, ożywieni pragnieniem rozszerzenia i umocnienia wzajemnych stosunków między obu krajami, postanowili zawrzeć Umowę o Współpracy Gospodarczej i Wymianie Towarowej i w tym celu mianowali swych pełnomocników: (pominięto),

którzy po wymianie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie, postanowili, co następuje:

Obie Wysokie Umawiające się Strony postanawiają przedsięwziąć odpowiednie kroki dla urzeczywistnienia jak najściślejszej współpracy gospodarczej, w szczególności w dziedzinie wymiany towarów oraz w dziedzinie technicznej.

W tym celu Obie Wysokie Umawiające się Strony:

a)
przestudiują wszystkie możliwości rozszerzenia i umocnienia wzajemnych stosunków gospodarczych, a w szczególności obrotów towarowych, uwzględniając w razie potrzeby udział w nich państw trzecich;
b)
uwzględnia w swych planach gospodarczych dostawy dla drugiego kraju i zakupy w drugim kraju;
c)
zbadają możliwości maksymalnego wykorzystania dla własnych potrzeb produkcji przemysłowej drugiej Umawiającej się Strony;
d)
zbadają warunki gospodarcze i techniczne produkcji rolnej i wyżywienia oraz rozpatrzą wspólnie możliwości podziału pracy, produkcji niektórych artykułów rolniczych, środków wytwórczości rolniczej i wyrobów przemysłu rolniczo-spożywczego;
e)
zobowiązują się do konsultacji w przedmiocie postępowania na terenie międzynarodowych organizacji, instytucji i konferencji gospodarczych, celem dostosowania wspólnych zamierzeń do potrzeb rynku światowego i obrony wspólnych interesów na wspomnianym terenie;
f)
zawrą specjalne porozumienie w celu maksymalnego wykorzystania środków komunikacyjnych: kolejowych, morskich, rzecznych i lotniczych, jak również portów obu krajów;
g)
ustalą zasady współpracy między instytucjami naukowymi oraz metody wymiany naukowych i technicznych doświadczeń.

Dla realizacji niniejszej Umowy powołana zostanie Komisja Stała, Członków Komisji zamianują Obie Wysokie Umawiające się Strony w równej ilości w liczbie od 3 do 7 dla każdej Strony.

Komisja Stała, przewidziana w art. 3, nie zastąpi istniejących już organów porozumienia między obydwoma Rządami, lecz stanowić będzie dodatkowy czynnik na wysokim hierarchicznie szczeblu, który ma ułatwiać porozumienie, rozwiązywać ewentualne trudności i wnosić inicjatywę w zakresie kompetencji, przewidzianych w załączonym protokole dodatkowym.

Postanowienia dotyczące sposobu powoływania Komisji Stałej, zawarte są w dołączonym do niniejszej umowy protokole.

Umowa niniejsza będzie ratyfikowana i wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która nastąpi w Sofii.

Umowę niniejszą zawiera się na okres 5 lat od dnia wejścia jej w życie z automatycznym przedłużaniem na dalsze 5-lecie, o ile nie zostanie ona wypowiedziana przez którąkolwiek z Wysokich Umawiających się Stron na 6 miesięcy przed upływem danego 5-lecia.

Umowa niniejsza sporządzona została w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w języku polskim i bułgarskim, przy czym oba teksty są jednakowo ważne.

Warszawa, dnia 30 maja 1948 r.

PROTOKÓŁ

do Umowy o współpracy gospodarczej i wymianie towarowej

między

Rzecząpospolitą Polską

i

Ludową Republiką Bułgarii

Stała Komisja ustanowiona na mocy Art. 3 Umowy o współpracy gospodarczej i wymianie towarowej między Rzecząpospolitą Polską i Ludową Republiką Bułgarii ma następujące zadania:

a) ustalenie planu współpracy gospodarczej w ramach niniejszej Umowy;

b) opracowywanie nowych możliwości współpracy, nie przewidzianych niniejszą Umową, oraz przedkładanie planów ich urzeczywistnienia;

c) przeprowadzenie koordynacji zamierzeń obu Krajów w dziedzinie obrotu towarowego z państwami trzecimi;

d) usuwanie ewentualnych przeszkód i trudności, które mogą powstać w związku z wykonywaniem niniejszej Umowy.

1)
Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Ludowej Republiki Bułgarii zamianują w przeciągu 30 dni, licząc od dnia wejścia w życie Umowy, przewodniczącego i 2 członków delegacji do Komisji Stałej.
2)
Przewodniczącym Komisji Stałej będzie przewodniczący delegacji strony na terytorium której toczyć się będą obrady Komisji. Spełnia on funkcje przewodniczącego Komisji Stałej, aż do następnego posiedzenia.
3)
Komisja Stała odbywać będzie posiedzenia na zmianę, w Polsce i w Bułgarii, raz na trzy miesiące, według uprzednio opracowanego porządku dziennego.

Posiedzenia Komisji Stałej zwołuje jej przewodniczący. Posiedzenia nadzwyczajne zwołuje przewodniczący Komisji Stałej na żądanie jednej z Umawiających się Stron. Pierwsze posiedzenie Komisji Stałej winno się odbyć w Sofii w przeciągu 2 miesięcy od chwili wejścia w życie umowy.

Porządek dzienny posiedzenia Komisji Stałej opracowuje przewodniczący Komisji Stałej na podstawie wniosków, które przedłożą obie delegacje na miesiąc przed zwołaniem posiedzenia. Porządek dzienny pierwszego posiedzenia Komisji Stałej zostanie zatwierdzony na pierwszym posiedzeniu Komisji.

Każda delegacja posiadać będzie swój stały aparat techniczny z sekretarzem na czele. Sekretarz nie jest członkiem delegacji.

Komisja Stała może powołać do swych obrad w razie potrzeby odpowiednich rzeczoznawców z głosem doradczym względnie przekazać sprawy utworzonym w tym celu fachowym Podkomisjom, a w szczególności:

1)
w dziedzinie obrotu towarowego,
2)
w dziedzinie współpracy przemysłowej,
3)
w dziedzinie współpracy rolnictwa, leśnictwa i wyżywienia,
4)
w dziedzinie komunikacji i transportu,
5)
w dziedzinie współpracy naukowo-technicznej.

Wyniki swoich prac Podkomisje będą przedkładały Komisji Stałej. W skład każdej Podkomisji wchodzić będą specjaliści w danej dziedzinie powołani przez obie Umawiające się Strony.

Delegacje obu Umawiających się Stron będą przedkładać swoim Rządom rezultaty prac Komisji Stałej celem ich zatwierdzenia. Przedkładane do zatwierdzenia wnioski jednej i drugiej delegacji muszą być identyczne.

Komisja Stała opracowuje swój statut i przedłoży go obu Rządom do zatwierdzenia.

Wszystkie wydatki, związane z utrzymaniem i pracą Komisji Stałej w czasie trwania jej posiedzeń ponosi ta z Umawiających się Stron, na której terytorium odbywa się posiedzenie.

Wszelkie inne wydatki związane z pracami Komisji ponosi każda z Umawiających się Stron we własnym zakresie.

Niniejszy protokół stanowi część składową Umowy o współpracy gospodarczej i wymianie towarowej.

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową uznaliśmy ją i uznajemy za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadczamy, że jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 20 sierpnia 1948 r.