Rozdział 6 - Eksploatacja naczyń ciśnieniowych. - Budowa i eksploatacja kotłów parowych i wodnych, przenośnych zbiorników ciśnieniowych i wytwornic acetylenowych oraz wykonywanie nad nimi nadzoru technicznego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.46.257

Akt utracił moc
Wersja od: 24 października 1963 r.

Rozdział  6.

Eksploatacja naczyń ciśnieniowych.

§  29.
Do obsługi naczyń ciśnieniowych użytkownik może dopuścić osoby, które przeszły przeszkolenie i posiadają niezbędne wiadomości teoretyczne i praktyczne związane z obsługą tych naczyń ciśnieniowych i bezpieczeństwem pracy.
§  30.
1.
Kocioł parowy lub wodny powinien być eksploatowany zgodnie z instrukcją eksploatacyjną opracowaną przez projektanta, wytwórcę lub użytkownika. Instrukcja powinna zawierać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz znajdować się w pobliżu kotła parowego lub wodnego w miejscu dostępnym dla obsługi. W razie przeniesienia lub przebudowy kotła porowego lub wodnego albo zmiany wyposażenia wpływającego na sposób jego eksploatacji należy opracować nową instrukcję eksploatacyjną.
2.
Przenośny zbiornik ciśnieniowy powinien być eksploatowany zgodnie z obowiązującymi przepisami i z opracowaną w miarę potrzeby dla niego instrukcją.
3.
Wytwornica acetylenowa powinna być eksploatowana zgodnie z instrukcją eksploatacyjną dostarczoną przez wytwórcę. Instrukcja ta powinna być wywieszona w pomieszczeniu, w którym znajduje się wytwornica stała, a jeśli chodzi o wytwornice przenośne - powinna znajdować się w pobliżu wytwornicy w miejscu dostępnym dla obsługującego.
§  31.
1.
Naprawa ścianek naczynia ciśnieniowego lub wymiana jego części składowych może być przeprowadzana dopiero po otrzymaniu zezwolenia rejonowego dozoru technicznego.
2.
W odniesieniu do zbiorników przenośnych wymaganie ust. 1 nie dotyczy wymiany zaworów lub ich elementów.
§  32.
Użytkownikowi nie wolno zmieniać ustalonych przez rejonowy dozór techniczny nastawień urządzeń zabezpieczających przed wzrostem ciśnienia oraz połączeń tych urządzeń z naczyniami ciśnieniowymi.
§  33.
1.
Wymiana całych urządzeń lub ich części może być przeprowadzana tylko za uprzednim zezwoleniem rejonowego dozoru technicznego.
2.
Wymiana osprzętu wytwornicy acetylenowej może być dokonana przez użytkownika bez zezwolenia rejonowego dozoru technicznego, jeżeli osprzęt ten odpowiada wymaganiom Przepisów dozoru technicznego.
§  34.
O każdej awarii, niebezpiecznym uszkodzeniu naczynia ciśnieniowego oraz wypadkach związanych z eksploatacją tego naczynia ciśnieniowego użytkownik powinien powiadomić właściwy organ dozoru technicznego.