Rozdział 5 - Tryb postępowania przy uznawaniu i dopuszczaniu naczyń ciśnieniowych do ruchu i obrotu jako typowych. - Budowa i eksploatacja kotłów parowych i wodnych, przenośnych zbiorników ciśnieniowych i wytwornic acetylenowych oraz wykonywanie nad nimi nadzoru technicznego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.46.257

Akt utracił moc
Wersja od: 24 października 1963 r.

Rozdział  5.

Tryb postępowania przy uznawaniu i dopuszczaniu naczyń ciśnieniowych do ruchu i obrotu jako typowych.

§  22.
Uznawanie i dopuszczanie naczyń ciśnieniowych do ruchu i obrotu jako typowych należy do okręgowego dozoru technicznego.
§  23.
1.
Wszczęcie postępowania o uznanie i dopuszczenie naczyń ciśnieniowych do ruchu i obrotu jako typowych następuje na wniosek wytwórcy.
2.
Do wniosku należy dołączyć dokumentację techniczną zawierającą dane konstrukcyjne, materiałowo-wytrzymałościowe naczynia ciśnieniowego oraz dotyczące jego wykonania, wyposażenia go w osprzęt, usytuowania i połączenia z innymi urządzeniami.
§  24.
Badania prototypów obejmują sprawdzenie zgodności jego wykonania z przedłożoną dokumentacją, prawidłowość jego budowy w warunkach gotowości do pracy i w czasie pracy, a w razie potrzeby badania specjalne.
§  25.
1.
Wytwórca obowiązany jest zapewnić organom dozoru technicznego urządzenia, przyrządy i środki pomocnicze niezbędne do przeprowadzenia badań prototypów oraz odpowiednie miejsce do badań.
2.
Prototypy naczyń ciśnieniowych powinny być przez wnioskodawcę przygotowane do badań w sposób określony przez rzeczoznawcę lub komisję wyznaczoną przez organ dozoru technicznego.
3.
Wnioskodawca obowiązany jest do udzielenia rzeczoznawcy lub komisji pomocy przy przeprowadzaniu badań.
§  26.
1.
Decyzja w sprawie uznania i dopuszczenia naczyń ciśnieniowych do ruchu i obrotu jako typowych powinna być wydana przez okręgowy dozór techniczny najpóźniej w ciągu 60 dni od dnia otrzymania wniosku wytwórcy.
2.
Okręgowy dozór techniczny może zawiesić lub cofnąć decyzję o uznaniu i dopuszczeniu naczyń ciśnieniowych do ruchu i obrotu jako typowych w razie:
1)
stwierdzenia w czasie eksploatacji, że konstrukcja lub wykonanie nie jest zgodne z warunkami uznania i dopuszczenia lub że wykazuje wady grożące niebezpieczeństwem,
2)
stwierdzenia, że zakład produkujący nie przestrzega warunków uznania i dopuszczenia.
§  27.
Każde naczynie ciśnieniowe wykonane przez zakład na podstawie uznania i dopuszczenia do ruchu i obrotu jako typowe powinno być zbadane i odebrane przez kontrolę techniczną wytwórcy zgodnie z wymaganiami rozporządzenia, z tym że poświadczenie wykonania i zbadania oraz dokumentacja techniczna powinny być przechowywane w aktach kontroli technicznej wytwórcy i przedkładane organom dozoru technicznego na każde ich żądanie.
§  28.
1.
Każde naczynie ciśnieniowe uznane i dopuszczone do ruchu i obrotu jako typowe powinno być dostarczane dystrybutorowi lub użytkownikowi z trwałym znakiem umieszczonym na tabliczce fabrycznej, stwierdzającym uznanie i dopuszczenie do ruchu i obrotu wraz z:
1)
instrukcją montażową naczynia ciśnieniowego w miejscu użytkowania, jeżeli okręgowy dozór techniczny uzna taką instrukcję za konieczną,
2)
instrukcją użytkowania naczynia ciśnieniowego.
2.
Wzory znaków stwierdzających uznanie i dopuszczenie do eksploatacji ustala Urząd Dozoru Technicznego.