Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Biblioteki.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.12.63

Akt utracił moc
Wersja od: 24 marca 1997 r.

Rozdział 1.

Przepisy ogólne.

1.
Biblioteki, ich zbiory i urządzenia są dobrem narodowym. Biblioteki służą rozwojowi nauki, kultury i gospodarki narodowej oraz socjalistycznemu wychowaniu społeczeństwa.
2.
Obywatele mają prawo do korzystania z bibliotek na zasadach określonych w ustawie.
3.
Państwo zapewnia rozwój bibliotek i szerokie udostępnienie ich zbiorów.
1.
Przepisy ustawy stosuje się do:
1)
bibliotek państwowych jednostek organizacyjnych i instytucji państwowych,
2)
bibliotek Polskiej Akademii Nauk i jej placówek,.
3)
innych bibliotek, które na zasadach określonych w niniejszej ustawie zostaną włączone do ogólnokrajowej sieci bibliotecznej.
2.
Centralna Rada Związków Zawodowych, w porozumieniu z Ministrem Kultury i Sztuki określi, w jakim zakresie przepisy ustawy stosuje się do biblioteki związków zawodowych.
3.
Do bibliotek innych niż wymienione w ust. 1 i 2, a w szczególności do bibliotek i zbiorów materiałów bibliotecznych organizacji spółdzielczych, społecznych i innych instytucji niepaństwowych oraz osób prawnych, a także organizacji i instytucji nie posiadających osobowości prawnej, jak również do zbiorów materiałów bibliotecznych osób fizycznych stosuje się niniejszą ustawę w zakresie ustalonym w jej przepisach.

Biblioteka może stanowić samodzielną jednostkę organizacyjną gromadzącą i udostępniającą materiały biblioteczne. Biblioteka może również wchodzić w skład innej jednostki organizacyjnej.

1.
Do zadań bibliotek w szczególności należy:
1)
gromadzenie, przechowywanie i konserwacja materiałów kopisy, ryciny, nuty, mapy, filmy, mikrofilmy, płyty oraz wszelkie inne zapisy obrazu i dźwięku,
2)
opracowywanie zgromadzonych materiałów bibliotecznych,
3)
udostępnianie materiałów bibliotecznych, udzielenie pomocy fachowej w ich wykorzystaniu oraz informowanie o zawartości zbiorów.
2.
Do zadań bibliotek może ponadto należeć:
1)
prowadzenie działalności bibliograficznej, dokumentacyjnej, informacyjnej, naukowo-badawczej, dydaktycznej, popularyzacyjnej, wychowawczej i kulturalno-oświatowej,
2)
współudział w organizowaniu działalności społecznej służącej rozwojowi czytelnictwa,
3)
działalność instrukcyjno-metodyczna i szkoleniowa.