Rozdział 3 - Sposób głosowania i ustalania wyników wyborów - Bezpośredni wybór wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2010.176.1191 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 27 września 2010 r.

Rozdział  3

Sposób głosowania i ustalania wyników wyborów

Wyborca może oddać głos tylko na jednego kandydata.

1. 
Wyborca głosuje, stawiając znak "X" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów.
2. 
Jeżeli znak "X" postawiono w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów albo nie postawiono tego znaku obok nazwiska żadnego kandydata, głos uznaje się za nieważny.
3. 
Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych nazwisk lub nazw albo poczynienie innych dopisków poza kratką nie wpływa na ważność oddanego głosu.
1. 
W przypadku głosowania na jednego kandydata w sytuacji, o której mowa w art. 11 ust. 3, wyborca głosuje na kandydata, stawiając znak "X" w kratce oznaczonej słowem "TAK" z lewej strony obok nazwiska kandydata.
2. 
Postawienie znaku "X" w kratce oznaczonej słowem "NIE" z lewej strony obok nazwiska kandydata oznacza, że jest to głos ważny oddany przeciwko wyborowi kandydata na wójta.
3. 
Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych nazwisk lub nazw albo poczynienie innych dopisków poza kratką nie wpływa na ważność oddanego głosu.
4. 
Przepisy art. 14 stosuje się odpowiednio.

Obwodowa komisja wyborcza ustala, na podstawie ważnych kart do głosowania, liczbę głosów nieważnych oraz liczbę głosów ważnie oddanych na kandydatów.

1. 
W protokole głosowania w obwodzie wymienia się liczby:
1)
osób uprawnionych do głosowania;
2)
wyborców, którym wydano karty do głosowania;
2a) 3
 wyborców, którzy głosowali przez pełnomocnika;
3)
oddanych kart do głosowania;
4)
kart nieważnych;
5)
kart ważnych;
6)
głosów nieważnych, z podaniem przyczyny ich nieważności;
7)
głosów ważnie oddanych na każdego z kandydatów.
2. 
W protokole wymienia się ponadto liczbę otrzymanych i niewykorzystanych kart do głosowania.
3. 
W przypadku wyborów, o których mowa w art. 11 ust. 3, w protokole wymienia się ponadto liczbę głosów ważnie oddanych przeciwko wyborowi kandydata na wójta.
4. 
W protokole podaje się czas rozpoczęcia i zakończenia głosowania oraz omawia zarządzenia i wydane decyzje, jak również inne istotne okoliczności związane z przebiegiem głosowania.
5. 
Protokół podpisują i każdą ze stron parafują wszystkie osoby wchodzące w skład obwodowej komisji wyborczej obecne przy jego sporządzaniu. Protokół opatruje się pieczęcią komisji.
6. 
Mężom zaufania przysługuje prawo wniesienia do protokołu uwag, z wymienieniem konkretnych zarzutów.
7. 
Przepis ust. 6 stosuje się odpowiednio do członków obwodowej komisji wyborczej, z tym że nie zwalnia ich to z obowiązku podpisania protokołu głosowania w obwodzie.
1. 
Gminna komisja wyborcza, na podstawie otrzymanych od obwodowych komisji wyborczych protokołów głosowania w obwodzie w wyborach na wójta, ustala wyniki głosowania na poszczególnych kandydatów i wynik wyborów oraz sporządza, w trzech egzemplarzach, protokół wyników głosowania i wyniku wyborów.
2. 
W protokole wymienia się liczby:
1)
osób uprawnionych do głosowania;
2)
wyborców, którym wydano karty do głosowania;
2a) 4
 wyborców, którzy głosowali przez pełnomocnika;
3)
oddanych kart do głosowania;
4)
kart nieważnych;
5)
kart ważnych;
6)
głosów nieważnych, z podaniem przyczyny ich nieważności;
7)
głosów ważnie oddanych na każdego kandydata.
3. 
Przy ustalaniu wyników głosowania mogą być obecni pełnomocnicy.
4. 
Przepisy art. 19 ust. 2-7 stosuje się odpowiednio.
1. 
W protokole, o którym mowa w art. 20, wymienia się ponadto imię (imiona) i nazwisko wybranego wójta. W protokole podaje się także przebieg losowania, o którym mowa w art. 4 ust. 3 i 9.
2. 
W przypadku wyborów, o których mowa w art. 11 ust. 3, gminna komisja wyborcza stwierdza, czy kandydat otrzymał wymaganą dla wyboru liczbę ważnie oddanych głosów.
3. 
W przypadku ustalenia przez gminną komisję wyborczą, że żaden z kandydatów nie otrzymał wymaganej większości głosów, w protokole stwierdza się ten fakt i wskazuje się dwóch kandydatów, którzy otrzymali kolejno największe liczby ważnie oddanych głosów.

Gminna komisja wyborcza wydaje wybranemu wójtowi zaświadczenie o wyborze na wójta, którego wzór określa Państwowa Komisja Wyborcza.

3 Art. 19 ust. 1 pkt 2a dodany przez art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o zmianie ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta (Dz.U.09.213.1651) zmieniającej nin. ustawę z dniem 24 grudnia 2009 r. i ma zastosowanie od końca kadencji, w czasie której ustawa zmieniająca weszła w życie - zob. art. 4 ustawy zmieniającej.
4 Art. 20 ust. 2 pkt 2a dodany przez art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o zmianie ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta (Dz.U.09.213.1651) zmieniającej nin. ustawę z dniem 24 grudnia 2009 r. i ma zastosowanie do kadencji następujących po kadencji, w czasie której ustawa zmieniająca weszła w życie - zob. art. 4 ustawy zmieniającej.