Bezpłatne dostarczanie druków dla celów bibljotecznych i urzędowej rejestracji.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.67.595

Akt utracił moc
Wersja od: 4 maja 1928 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO W POROZUMIENIU Z MINISTREM SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 4 lipca 1927 r.
w sprawie bezpłatnego dostarczania druków dla celów bibljotecznych i urzędowej rejestracji.

Na podstawie art. 9 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 10 maja 1927 r. o prawie prasowem (Dz. U. R. P. № 45, poz. 398) zarządza się co następuje:
Liczba egzemplarzy druków, dostarczanych przez zakłady graficzne bezpłatnie dla celów bibljotecznych i dla celów urzędowej rejestracji, wynosi dla druków nieperjodycznych siedem, a dla czasopism dziewięć egzemplarzy.
Egzemplarze bibljoteczne wszystkie, lub z pewnemi ograniczeniami, wymienionemi w dalszych paragrafach niniejszego rozporządzenia, otrzymują:
a)
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych,
b)
Bibljoteka Narodowa w Warszawie,
c)
Bibijoteka Uniwersytecka w Warszawie,
d)
Bibljoteka Jagiellońska w Krakowie,
e)
Bibljoteka Uniwersytecka we Lwowie,
f)
Bibljoteka Uniwersytecka w Poznaniu,
g)
Bibljoteka Publiczna i Uniwersytecka w Wilnie,
h)
Bibljoteka Publiczna w Warszawie,
i)
Książnica Miejska im. Kopernika w Toruniu,
j)
Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Lwowie.
Każdy zakład graficzny winien dostarczać wraz z egzemplarzami obowiązkowemi, przewidzianemi w art. 7 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 10 maja 1927 r. o prawie prasowem po jednym egzemplarzu, odbitym na papierze t. zw. trwałym (bezdrzewnym), wszystkich urzędowych i nieurzędowych druków nieperjodycznych, nie wyłączając utworów muzycznych bez tekstu słownego i druków artystycznych, do właściwej władzy administracyjnej pierwszej instancji dla Bibljoteki Narodowej w Warszawie. Niezależnie od tego każdy zakład graficzny winien dostarczać po jednym egzemplarzu wszystkich urzędowych i nieurzędowych czasopism niezwłocznie po ich odbiciu bezpośrednio do Bibljoteki Narodowej (a do czasu jej utworzenia - do Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego) oraz za pośrednictwem powiatowej władzy administracji ogólnej do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

W m. st. Warszawie oraz w woj. warszawskiem, łódzkiem i lubelskiem każdy zakład graficzny winien dostarczać po jednym egzemplarzu, odbitym na papierze t. zw. trwałym (bezdrzewnym), wszystkich urzędowych i nieurzędowych druków nieperjodycznych oraz po jednym egzemplarzu czasopism bezpośrednio do Bibljoteki Uniwersyteckiej w Warszawie nadto po jednym egzemplarzu urzędowych i nieurzędowych druków nieperjodycznych objętości ponad 4 arkusze druku, i czasopism, ukazujących się raz na dwa tygodnie lub rzadziej (dwutygodników, miesięczników, kwartalników), bezpośrednio do bibljotek, wymienionych w p. d)-h) § 1-go niniejszego rozporządzenia.

W woj. krakowskiem, kieleckiem i śląskiem każdy zakład graficzny winien dostarczać po jednym egzemplarzu, odbitym na papierze t. zw. trwałym (bezdrzewnym), wszystkich urzędowych i nieurzędowych druków nieperjodycznych oraz po jednym egzemplarzu czasopism bezpośrednio do Bibljoteki Jagiellońskiej w Krakowie, nadto po jednym egzemplarzu urzędowych i nieurzędowych druków nieperjodycznych, objętości ponad 4 arkusze druku, i czasopism, ukazujących się raz na dwa tygodnie lub rzadziej (dwutygodników, miesięczników, kwartalników) bezpośrednio do bibljotek, wymienionych w punktach c), e)-h) § 1-go niniejszego rozporządzenia.

W woj. lwowskiem, stanisławowskiem, tarnopolskiem i wołyńskiem każdy zakład graficzny winien dostarczać po jednym egzemplarzu, odbitym na papierze t. zw. trwałym (bezdrzewnym), wszystkich urzędowych i nieurzędowych druków nieperjodycznych oraz po jednym egzemplarzu czasopism bezpośrednio do Bibljoteki Uniwersyteckiej we Lwowie, nadto po jednym egzemplarzu urzędowych i nieurzędowych druków nieperiodycznych, objętości ponad 4 arkusze druku, i czasopism, ukazujących się raz na dwa tygodnie lub rzadziej (dwutygodników, miesięczników, kwartalników), bezpośrednio do bibljotek, wymienionych w punktach c) d) f) g) h) § 1-go niniejszego rozporządzenia.

W woj. poznańskiem każdy zakład graficzny winien dostarczać po jednym egzemplarzu, odbitym na papierze t. zw. trwałym (bezdrzewnym), wszystkich urzędowych i nieurządowych druków nieperiodycznych oraz po jednym egzemplarzu czasopism bezpośrednio do Bibljoteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, nadto po jednym egzemplarzu urzędowych i nieurzędowych druków nieperjodycznych, objętości ponad 4 arkusze druku, i czasopism, ukazujących się raz na dwa tygodnie lub rzadziej (dwutygodników, miesięczników, kwartalników), bezpośrednio do bibljotek, wymienionych w punktach c)-e), g), h) § 1-go niniejszego rozporządzenia.

W woj. pomorskiem każdy zakład graficzny winien dostarczać po jednym egzemplarzu odbitym na papierze t. zw. trwałym (bezdrzewnym), wszystkich urzędowych i nieurzędowych druków nieperiodycznych oraz po jednym egzemplarzu czasopism bezpośrednio do Książnicy Miejskiej im. Kopernika w Toruniu, nadto po jednym egzemplarzu urzędowych i nieurzędowych druków nieperiodycznych, objętości ponad 4 arkusze druku, i czasopism, ukazujących się raz na dwa tygodnie lub rzadziej (dwutygodników, miesięczników, kwartalników), bezpośrednio do bibljotek, wymienionych w punktach c)-g) § 1-go niniejszego rozporządzenia.

W woj. białostockiem, nowogródzkiem, poleskiem i wileńskiem każdy zakład graficzny winien dostarczać po jednym egzemplarzu, odbitym na papierze t. zw. trwałym (bezdrzewnym), wszystkich urzędowych i nieurzędowych druków nieperjodycznych oraz po jednym egzemplarzu czasopism bezpośrednio do Bibljoteki Publicznej i Uniwersyteckiej w Wilnie, nadto po jednym egzemplarzu urzędowych i nieurzędowych druków nieperjodycznych, objętości ponad 4 arkusze, i czasopism, ukazujących się raz na dwa tygodnie lub rzadziej (dwutygodników, miesięczników, kwartalników) bezpośrednio do bibljotek, wymienionych w punktach c)-f), h) § 1-go niniejszego rozporządzenia.

Nadto wszystkie zakłady graficzne na całym obszarze Rzeczypospolitej winny dostarczać po jednym egzemplarzu wszystkich urzędowych i nieurzędowych czasopism do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie.

Druki nieperjodyczne winny być dostarczane w ciągu tygodnia, a czasopisma-w ciągu 3 dni od ukończenia druku.

Władze administracyjne pierwszej instancji przesyłają otrzymane dla Bibljoteki Narodowej egzemplarze druków nieperjodycznych co tydzień do Bibljoteki Narodowej w Warszawie (do czasu jej utworzenia-do Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego).
Rejestrację druków prowadzi na podstawie egzemplarzy, dostarczanych dla Bibljoteki Narodowej w Warszawie, Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie czwartego dnia po dniu ogłoszenia.
1 § 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 9 marca 1928 r. (Dz.U.28.51.490) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1928 r.