Rozdział 5 - Naładunek i wyładunek. - Bezpieczeństwo ruchu przy przewozie materiałów wybuchowych na drogach publicznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1965.22.139

Akt utracił moc
Wersja od: 8 czerwca 1973 r.

Rozdział  5.

Naładunek i wyładunek.

§  18.
1.
Ustala się największy dopuszczalny do przewozu ładunek materiałów wybuchowych:
1)
dla samochodu ciężarowego 5.000 kg,
2)
dla samochodu ciężarowego z przyczepą 7.500 kg,
3)
dla pojazdu zaprzęgowego 500 kg.
2.
Ciężar przewożonego ładunku nie może również przekraczać 75% ładowności pojazdu.
§  19.
Naładunek i wyładunek materiałów wybuchowych powinien być wykonywany przez obsługę specjalnie pouczoną przez konwojenta przed rozpoczęciem każdej z tych czynności i pod nadzorem konwojenta.
§  20.
Naładunek i wyładunek materiałów wybuchowych mogą wykonywać tylko osoby pełnoletnie, o pełnej sprawności fizycznej, kontrolowanej przynajmniej raz na pół roku przez lekarza, i zaznajomione z właściwościami i działaniem materiałów wybuchowych.
§  21.
1.
Naładowywać, przewozić i wyładowywać materiały wybuchowe wolno tylko w oryginalnych opakowaniach fabrycznych.
2.
Naładunek i wyładunek materiałów wybuchowych powinny wykonywać co najmniej dwie osoby.
3.
Materiały wybuchowe w opakowaniach bezuchwytowych należy przenosić na noszach, jeżeli ciężar jednej sztuki opakowania zawierającego materiały wybuchowe przekracza 25 kg.
§  22.
Poszczególne sztuki opakowań zawierających materiały wybuchowe powinny być układane na pojeździe równomiernie i w taki sposób, aby nie ulegały nadmiernym (zbędnym) wstrząsom, potrącaniu, przewracaniu, tarciu itp. oraz aby przy wyładunku można je było wyjmować kolejno, bez poruszania sąsiednich sztuk.
§  23.
1.
Zabrania się przewożenia równocześnie tym samym pojazdem różnych rodzajów materiałów wybuchowych, z wyjątkiem materiałów dopuszczonych do przewozu razem w jednym pojeździe.
2.
Zabrania się przewożenia równocześnie tym samym pojazdem:
1)
materiałów wybuchowych razem z innymi ładunkami (przedmiotami),
2)
materiałów wybuchowych oraz osób oprócz konwojenta i wartownika straży przemysłowej.
3. 5
Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą dokonywanego przez zakłady górnicze przewozu materiałów wybuchowych oraz sprzętu pomocniczego w samochodach ciężarowych ze specjalnie przystosowanym nadwoziem (w ruchomych składach materiałów wybuchowych); przepis ten stosuje się również do jednostek organizacyjnych podległych Centralnemu Urzędowi Geologii.
§  24.
W skrzyni ładunkowej pojazdu z materiałami wybuchowymi wolno używać jedynie oświetlenia elektrycznego typu ognioszczelnego.
§  25.
W okresie zimowym, w celu umożliwienia łatwego rozruchu samochodu, należy zagrzać silnik przed rozpoczęciem naładunku.
§  26.
Na czas wykonywania naładunku materiałów wybuchowych na pojazd zaprzęgowy i wyładunku tych materiałów z takiego pojazdu należy wyprząc konie i trzymać je lub uwiązać w odległości co najmniej 25 m od pojazdu lub miejsca składania materiałów wybuchowych.
5 § 23 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 23 maja 1973 r. (Dz.U.73.22.130) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 czerwca 1973 r.