§ 6. - Bezpieczeństwo pożarowe stacji paliw płynnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1962.40.174

Akt utracił moc
Wersja od: 21 listopada 1963 r.
§  6. 1
1.
Stacje paliw płynnych mogą być zaopatrywane:
1)
cysternami o pojemności do 3.500 l,
2)
cysternami o pojemności od 3.500 l do 7.000 l, jeżeli są one podzielone co najmniej na dwie komory, zaopatrzone w oddzielne zamknięcia,
3)
cysternami o pojemności większej niż 7.000 l pod warunkiem, że cysterny te będą podzielone na dwie lub więcej komór o pojemności nie większej niż 5.000 l każda i zaopatrzone w oddzielne zamknięcia, a dojazd tych cystern załadowanych benzyną do stacji paliwowych będzie się odbywał na terenie miast w czasie i po trasach wyznaczonych przez właściwe do spraw komunikacji organy prezydiów rad narodowych w porozumieniu z właściwymi terenowo komendami straży pożarnych oraz z użytkownikami cystern.
2.
Cysterny, o których mowa w ust. 1, powinny być oznaczone zgodnie z przepisem § 48 ust. 2 rozporządzenia Ministrów Komunikacji i Spraw Wewnętrznych z dnia 1 października 1962 r. w sprawie ruchu na drogach publicznych (Dz. U. Nr 61, poz. 295).
3.
W czasie napełniania zbiorników stacji wydawanie paliwa powinno być wstrzymane. W tym czasie pojazdy czekające na pobranie paliwa powinny znajdować się w odległości nie mniejszej niż 10 m od cysterny. Zakaz ten nie obowiązuje na stacjach, w których rozmieszczenie dystrybutorów pozwala na zachowanie odległości 10 m między pojazdem pobierającym paliwo a opróżnianą cysterną.
4.
Podczas napełniania i opróżniania cysterna powinna być uziemiona.
5.
W czasie pobierania paliwa silnik pojazdu powinien być unieruchomiony, a osoby znajdujące się w pojeździe zobowiązane są do jego opuszczenia. Postanowienie to nie dotyczy osób znajdujących się w samochodach osobowych. Odległość pomiędzy pojazdami pobierającymi paliwo a najbliższym pojazdem oczekującym na pobieranie paliwa powinna być taka, aby istniała możliwość łatwego manewrowania pojazdami.
6.
Na terenie stacji paliw płynnych, poza pomieszczeniem biurowym, obowiązuje zakaz palenia tytoniu i używania otwartego ognia, o czym powinny informować odpowiednie napisy.
7.
Zbiorniki nieczynnych stacji paliw płynnych powinny być napełnione wodą i zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych.
8.
Personel obsługujący stacje paliw płynnych powinien być przeszkolony w zakresie bezpieczeństwa pożarowego i praktycznego użycia podręcznego sprzętu gaśniczego.
9.
Stacje paliw płynnych wyposażyć należy w następujące ilości podręcznego sprzętu gaśniczego:

1 koc gaśniczy na każdy dystrybutor,

1 gaśnicę śniegową 6 kg na 1 dystrybutor,

2 gaśnice śniegowe 6 kg na 2 i więcej dystrybutorów.

1 § 6 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 12 listopada 1963 r. (Dz.U.63.51.285) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 listopada 1963 r.