Rozdział 9 - Nakładanie powłok ochronnych, izolacyjnych i laminowanie. - Bezpieczeństwo i higiena pracy w stoczniach morskich przy budowie i remoncie jednostek pływających.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1980.5.13

Akt utracił moc
Wersja od: 18 lutego 1980 r.

Rozdział  9

Nakładanie powłok ochronnych, izolacyjnych i laminowanie.

§  83.
Urządzenia techniczne i instalacje służące do oczyszczania powierzchni lub nakładania powłok ochronnych, znajdujące się pod ciśnieniem, powinny być stale kontrolowane przez służby dozoru technicznego stoczni.
§  84.
Powierzchnie i miejsca, w których występuje zagrożenie powodowane czyszczeniem za pomocą śrutowania, malowaniem natryskowym i myciem gorącą wodą, powinny być odpowiednio oznakowane.
§  85.
1.
Wytrawianie materiałów hutniczych może być wykonywane na terenie otwartym, pod warunkiem zabezpieczenia miejsca wytrawiania przed dostępem osób postronnych.
2.
Składowiska naczyń z kwasami służącymi do wytrawiania, urządzone na terenie, o którym mowa w ust. 1, powinny być wydzielone dodatkowym ogrodzeniem.
3.
Przy wejściach na teren, o którym mowa w ust. 1 i 2, należy umieścić tablice ostrzegawcze.
§  86.
1.
Ładowanie materiałów hutniczych do wanien, w których następuje wytrawianie na otwartym terenie, może odbywać się wyłącznie za pomocą pojemników i mechanicznych urządzeń dźwignicowych, zapewniających bezpieczeństwo pracy.
2.
Wanny znajdujące się na terenie otwartym powinny być zaopatrzone w pokrywy.
3.
Po zakończeniu pracy wanny należy zakryć.
§  87.
1.
W pomieszczeniach lub na terenie trawialni powinny być założone instalacje wodociągowe służące do zmywania i spłukiwania pomieszczeń i urządzeń.
2.
W trawialniach powinny przebywać jednocześnie co najmniej dwie osoby, nie licząc stałej obsługi urządzeń dźwignicowych.
§  88.
Farby, mieszanki farb oraz chemikalia, przeznaczone do prac prowadzonych na jednostkach pływających, powinny być przygotowane na lądzie; wypadki niezbędnych, technologicznie uzasadnionych, odstępstw mogą być określone w instrukcjach stoczniowych.
§  89.
1.
W czasie malowania zbiorników i pomieszczeń trudno dostępnych, z wyjątkiem drobnych prac malarskich (poprawek, uzupełnień), oraz w czasie pracy w pomieszczeniach, w których może pracować tylko jedna osoba, mistrz powinien zorganizować nadzór w celu ubezpieczenia osób pracujących z zewnątrz.
2.
Jeśli podczas laminowania, klejenia, wykonywania prac malarskich i innych wydzielają się składniki wybuchowe lub szkodliwe dla zdrowia, należy w otoczeniu prowadzonych prac wyznaczyć i odpowiednio oznakować strefy, w których przebywanie osób nie zatrudnionych, wykonywanie innych prac i posługiwanie się otwartym ogniem jest zabronione.
3.
Na jednostkach pływających nie wolno malować ani laminować systemem natryskowym pomieszczeń mniejszych niż 15 m3.
4.
Przy malowaniu systemem hydrodynamicznym węże doprowadzające farbę do pistoletów powinny być zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi.
5.
W czasie przerw w pracy ciśnienie w przewodach pneumatycznych i hydraulicznych urządzeń natryskowych powinno być zredukowane do zera.
6.
Instalacje i urządzenia do malowania i laminowania powinny być zabezpieczone przed gromadzeniem się ładunków elektrostatycznych przez ich uziemianie lub w inny skuteczny sposób.
§  90.
Składniki żywic sztucznych używanych do laminowania należy przechowywać w pojemnikach wykonanych z materiałów nieiskrzących, ze szczelnymi pokrywami.
§  91.
1.
Urządzenia zaopatrzone w palenisko, służące do podgrzewania substancji bitumicznych i innych, powinny być wyposażone w iskrochrony.
2.
Naczynia, w których następuje podgrzewanie substancji określonych w ust. 1, należy osłonić przed przedostaniem się wody do wnętrza tych naczyń.
3.
Urządzeń, o których mowa w ust. 1, nie wolno stosować na jednostkach pływających oraz ustawiać w pobliżu materiałów łatwo palnych.
4.
Zabrania się przenoszenia roztopionych substancji, o których mowa w ust. 1, w naczyniach otwartych oraz po drabinach.