Rozdział 2 - Zagospodarowanie lasu - Bezpieczeństwo i higiena pracy przy wykonywaniu prac z zakresu gospodarki leśnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1995.147.716

Akt utracił moc
Wersja od: 18 grudnia 1995 r.

Rozdział  2

Zagospodarowanie lasu

§  14.
1.
Prace przy zbiorze szyszek, nasion i pędów z drzew stojących mogą być wykonywane tylko przez pracowników posiadających aktualne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na wysokościach.
2.
Prace przy zbiorze szyszek, nasion i pędów z drzew stojących mogą być wykonywane wyłącznie przez co najmniej dwóch pracowników pod nadzorem stałym.
3.
Zabrania się prowadzenia zbioru podczas burzy, opadów atmosferycznych, silnego wiatru, ograniczonej widoczności oraz przy temperaturze poniżej minus 5oC (268,15oK).
§  15.
Przy zastosowaniu pilarki z urządzeniem tnącym na wysięgniku do wycinania drzewek, krzewów, chwastów i traw, strefa niebezpieczna obejmuje przestrzeń w promieniu 10 m od pilarki.
§  16.
1.
Podkrzesywanie gałęzi narzędziami ręcznymi może być wykonywane do wysokości 2 m. Do podkrzesywania powyżej 2 m należy stosować podkrzesywacze z wysięgnikiem, drabiny lub pomosty.
2.
Zabrania się podkrzesywania gałęzi z drabiny bądź pomostu podczas silnego wiatru, burzy i ulewnego deszczu oraz przy gęstej mgle.
§  17.
Do prac w zagospodarowaniu lasu należy stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu handlowego i ściśle przestrzegać wskazań producenta danego środka.
§  18.
Do prac z bezpośrednim użyciem pestycydów oraz nadzoru nad takimi pracami mogą być dopuszczeni wyłącznie pracownicy posiadający aktualne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy przy styczności z pestycydami oraz zaświadczenie o przeszkoleniu w zakresie wykonywania takich prac.