Rozdział 1 - Przewóz i magazynowanie środków chemicznych ochrony roślin. - Bezpieczeństwo i higiena pracy przy stosowaniu środków chemicznych w rolnictwie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1960.1.4

Akt utracił moc
Wersja od: 11 stycznia 1960 r.

1.

Przewóz i magazynowanie środków chemicznych ochrony roślin.

§  25.
Środki chemiczne ochrony roślin można przewozić tylko w szczelnym i mocnym opakowaniu. Ładunek powinien być zabezpieczony w czasie przewozu przed przemieszczeniem i przed działaniem czynników atmosferycznych. Szczególną ostrożność należy zachować przy przewozie materiałów i płynów łatwopalnych.
§  26.
Środki łatwopalne lub wydzielające gazy należy w czasie przewozu ochronić przed działaniem promieni słonecznych przez nakrywanie brezentem.
§  27.
Środki chemiczne ochrony roślin, aparaturę ochrony roślin, opakowania, sprzęt pomocniczy należy przechowywać w warunkach bezpiecznych dla zdrowia ludzi i zwierząt.
§  28.
Magazyn tymczasowy przeznaczony do przechowywania środków chemicznych ochrony roślin tylko na okres prowadzenia akcji w rejonach dotkniętych klęską pojawienia się szkodników roślin może być urządzony w magazynie ogólnym, jeżeli nie ma na ten cel osobnego budynku. W magazynie tym należy szczelnie odgrodzić odpowiednie pomieszczenie oraz dostosować je do potrzeb i zabezpieczyć dobrym zamknięciem.
§  29.
Przed wejściem do magazynu ze środkami chemicznymi ochrony roślin należy umieścić napis - "Trujące środki chemiczne - osobom nie zatrudnionym wstęp wzbroniony" oraz znak trupiej główki z dwoma skrzyżowanymi piszczelami, a jeżeli w magazynie znajdują się środki łatwopalne, ponadto napis: "ostrożnie z ogniem - materiały łatwopalne".
§  30.
Magazynowaniem i wydawaniem z magazynu środków chemicznych ochrony roślin powinien zajmować się przeszkolony odpowiednio magazynier, znający właściwości magazynowanych preparatów oraz przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  31.
Przyjmowanie i wydawanie środków chemicznych powinno odbywać się na podstawie kwitów magazynowych z adnotacją, że wydany artykuł jest trucizną. Ponadto odbiorcę należy poinformować, że odbierany przez niego artykuł jest substancją trującą.
§  32.
1.
Środki chemiczne ochrony roślin powinny być magazynowane według rodzajów w skrzyniach, workach papierowych, w szczelnych beczkach i bańkach lub innych opakowaniach dostosowanych do właściwości danego środka. Do opakowania każdego rodzaju środka chemicznego powinna być przytwierdzona etykieta (tabliczka), na której trwałym napisem pod nazwą danego środka oznacza się na bieżąco ilość tego środka.
2.
Środków chemicznych ochrony roślin nie wolno magazynować razem z kwasami.
§  33.
Puste naczynia po płynach łatwopalnych należy przed złożeniem w magazynie kilkakrotnie przepłukać, napełniając je całkowicie wodą.